Logo: Powiat Średzki Gmina Międzyrzecz

Logo: MigamMigam Logo: BIPBIP
Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda

Informacje

07-05-2021

Ostrzeżenie przed przymrozkiem

Ilustracja do informacji: Ostrzeżenie przed przymrozkiem
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy ostrzega przed przymrozkiem w nocy w sobotę, 8 maja, od godz. 1.00 w nocy do 7.00 rano.
 
We wszystkich powiatach woj. lubuskiego temperatura spadnie do 0 stopni Celsjusza (przy gruncie do -3 stopni Celsjusza).  
07-05-2021

Uwolnij tysiące możliwości z Moim Stypendium!

Ilustracja do informacji: Uwolnij tysiące możliwości z Moim Stypendium!
Studia na wymarzonej uczelni, realizacja projektu artystycznego czy społecznego, rozwój sportowy, wyjazd naukowy za granicę… w tych wszystkich działaniach i wielu innych może pomóc stypendium. Na portalu MojeStypendium.pl znajdują się aktualne oferty stypendiów, konkursów i staży, a także rzetelne artykuły o tematyce stypendialnej oraz edukacyjnej. Korzystanie z portalu jest całkowicie bezpłatne i dostępne dla każdego.
 
Stypendia często kojarzą się jedynie z wyróżnieniem za dobre wyniki w nauce czy pomocą w trudnej sytuacji materialnej. Jednak to nie wszystko – w Polsce i na świecie działa wiele organizacji tworzących różnorodne programy stypendialne: od organizacji pozarządowych oferujących wsparcie dla ambitnych maturzystów z małych miejscowości, poprzez samorządowe programy dla artystów, po uniwersyteckie stypendia dla zagranicznych studentów. Bezpłatna, dostępna dla wszystkich baza stypendiów (zarówno krajowych, jak i zagranicznych), konkursów oraz staży na portalu MojeStypendium.pl pomaga znaleźć oferty odpowiadające zainteresowaniom i sytuacji życiowej danej osoby.
 
Obszerna baza ofert i wiedzy o stypendiach
 
Portal Moje Stypendium prowadzony jest od 2009 roku przez Fundację Dobra Sieć. Fundacja od ponad 10 lat aktywnie działa w obszarze wykorzystywania nowych technologii dla dobra społecznego, w tym m.in. popularyzacji wiedzy o programach stypendialnych i innych możliwościach wsparcia rozwoju młodych ludzi w Polsce. W bazie serwisu od początku jego istnienia zgromadzonych zostało niemal 13 500 ofert stypendiów, konkursów i staży.
 
Co ważne, działalność redakcji portalu wykracza szeroko poza zbieranie informacji o aktualnych ofertach. Na portalu regularnie publikowane są artykuły o tematyce związanej ze stypendiami i edukacją - m.in. o tym, jak znaleźć stypendium online czy gdzie szukać wsparcia na studia za granicą.
 
Fundacja regularnie przeprowadza także szeroko zakrojone badania systemu stypendialnego w Polsce. W 2021 roku ukazał się raport “Mapa stypendiów III” z największego w skali kraju, unikalnego badania społecznych programów stypendialnych w Polsce. Z raportu można dowiedzieć się m.in. kim są organizatorzy programów stypendialnych w Polsce, jakie typy stypendiów są najpowszechniejsze czy skąd pochodzą środki na realizację programów stypendialnych. Wszystkie publikacje i raporty z badań przeprowadzonych przez zespół portalu Moje Stypendium udostępniane są za darmo, w ramach misji społecznej Fundacji.
 
Wsparcie stypendialne i rzetelne informacje podczas pandemii
 
Trwający kryzys spowodowany pandemią COVID-19 uwypuklił znaczenie solidarności i wzajemności. W sytuacji dużej niepewności związanej z systemem edukacji i rynkiem pracy, wartościowe inicjatywy stypendialne, będące elementem rozbudowanej sieci wsparcia, mogą być szczególnie pomocnym narzędziem dla wielu osób.
 
Zespół portalu stara się służyć swoim doświadczeniem i wiedzą również w obecnej sytuacji. Poza monitorowaniem potencjalnych zmian w rekrutacji na poszczególne programy, na portalu pojawiają się artykuły będące odpowiedzią na sytuację pandemiczną, takie jak np. przystępne wyjaśnienie wpływu tarcz antykryzysowych na szkolnictwo wyższe czy porady, jak organizować naukę w trybie online. Ponadto, raport “Mapa stypendiów III” przedstawia informacje, jak pandemia COVID-19 wpłynęła na realizację programów stypendialnych w Polsce.
07-05-2021

Komunikat Krajowej Administracji Skarbowej

Ilustracja do informacji: Komunikat Krajowej Administracji Skarbowej
 
 
Od 1 czerwca cudzoziemcy mogą wystąpić o nadanie PESEL do celów podatkowych
 
 
1 czerwca 2021 r. wchodzi w życie zmiana ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników w zakresie definicji podatników, których identyfikatorem podatkowym jest PESEL.
 
Dzięki nowym przepisom urzędy gminy będą mogły nadawać numer PESEL cudzoziemcom na ich wniosek.
 
Podatnicy, których identyfikatorem jest PESEL, a którzy do dnia wejścia w życie przepisów posługiwali się NIP, mają 30 dni na zmianę NIP na PESEL.
 
Nie będzie już możliwe składanie informacji od płatnika z błędnymi identyfikatorami podatkowymi podatnika (w szczególności chodzi o posługiwanie się szeregiem tych samych cyfr, w tym jedynek i dziewiątek).
 
Jak zmiany wpłyną na sprawy podatkowe
 
Od 1 czerwca cudzoziemcy mogą wystąpić o nadanie PESEL do celów podatkowych [1].
 
Nowe przepisy umożliwią urzędom skarbowym jednoznaczną identyfikację podatnika (pracownika). Pozwoli to na wygenerowanie i udostępnienie zeznania podatkowego w usłudze Twój e-PIT na podatki.gov.pl.
 
Tym samym podatnicy łatwiej rozliczą się z urzędem skarbowym: będą mogli użyć PESEL do zalogowania się do usługi Twój e-PIT lub złożyć zeznanie podatkowe przy użyciu bezpłatnej aplikacji e-Deklaracje dostępnej na podatki.gov.pl. Oznacza to dla nich również możliwość skorzystania z ulg i odliczeń oraz otrzymania zwrotu nadpłaty podatku.
Dla płatników zmiany ustawowe pozwalają na wywiązanie się z obowiązku wskazywania identyfikatora podatkowego jego pracowników – cudzoziemców, którzy mogą dla celów podatkowych ubiegać się o nadanie numeru PESEL.
[1] powołując się na art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz. U. z 2020 r. poz. 170, z późn. zm.), w związku z art. 7 ust. 2 i w zakresie określonym w art. 9 ust. 4 ustawy o ewidencji ludności (Dz. U. z 2021 r. poz. 510)
 
07-05-2021

Punkt porad prawnych

Ilustracja do informacji: Punkt porad prawnych
Od dnia 1 stycznia 2016 r. Powiat Międzyrzecki realizuje zadanie zlecone z zakresu administracji rządowej polegające na udzielaniu nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej. W Powiecie Międzyrzeckim działają 2 punkty nieodpłatnej pomocy prawnej, poradnictwa obywatelskiego.
 
W 2021 roku Punkt prowadzony przez adwokatów i radców prawnych zlokalizowany jest Międzyrzeczu i Przytocznej. Punkt w Międzyrzeczu mieści się w budynku Starostwa Powiatowego, przy ul. Przemysłowej 2, pok. nr 13, telefon kontaktowy czynny jest w godzinach pracy prawników: 95-742-84-67, email: npp~.~miedzyrzecz~@~powiat~-~miedzyrzecki~.~pl
  • poniedziałek w godz. 12.00 – 16.00
  • środa w godz. 8.00 – 12.00
  • czwartek w godz. 8.30 – 12.30
  • piątek w godz. 09.00 – 13.00
Punkt zlokalizowany w Przytocznej mieści się w budynku Urzędu Gminy, przy ul. Rokitniańskiej 4 pok.19. Godziny pracy punktu każdy  wtorek 10.00 - 14.00,  tel. kontaktowy 784 121 444 e-mail m~.~byc~@~powiat~-~miedzyrzecki~.~pl
 
Drugi punkt w ramach otwartego konkursu ofert został powierzony do prowadzenia organizacji pozarządowej i również zlokalizowany jest na terenie dwóch gmin.
W Skwierzynie w budynku Zakładu Usług Komunalnych, przy ul. Chrobrego 5, pok. 9 czynny w następujących dniach i godzinach:
  • poniedziałek 15.00 – 19.00
  • wtorek 15.00 – 19.00
  • piątek 15.00 – 19.00 (nieodpłatne poradnictwo obywatelskie)
W Trzcielu Plac Zjednoczenia Narodowego 9 (budynek OPS) czynny w następujących dniach i godzinach:
  • środa 14.00 – 18.00
  • czwartek 14.00 – 18.00
telefon kontaktowy czynny w godzinach pracy prawnika: 784 121 444, email: npp~.~skwierzyna~@~powiat~-~miedzyrzecki~.~pl.
 
W 2021 roku punkt nieodpłatnej pomocy prawnej został powierzony do prowadzenia Stowarzyszeniu Wspierania Aktywności Obywatelskiej „CIVIS SUM” z siedzibą w Zielonej Górze, al. Niepodległości 7a/2.
 
Nieodpłatna pomoc prawna obejmuje:
  • poinformowanie o obowiązującym stanie prawnym oraz o przysługujących prawach i obowiązkach, w tym w związku z toczącym się postępowaniem przygotowawczym, administracyjnym, sądowym lub sądowoadministracyjnym,
  • wskazanie sposobu rozwiązania problemu prawnego,
  • przygotowanie projektu pisma w tych sprawach, z wyłączeniem pism procesowych w toczącym się postępowaniu przygotowawczym lub sądowym i pism w toczącym się postępowaniu sądowoadministracyjnym,
  • sporządzenie projektu pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub ustanowienie pełnomocnika z urzędu w różnych rodzajach postępowań,
  • nieodpłatną mediację
Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie obejmuje rozpoznanie problemu i udzielenie porady dostosowanej do indywidualnej sytuacji osoby korzystającej z porady. Osoba korzystająca jest informowana o przysługujących jej prawach oraz spoczywających na niej obowiązkach. W razie potrzeby, podczas porady może być sporządzony wspólnie z osobą zainteresowaną plan wyjścia z trudnej sytuacji oraz udzielona pomoc w jego realizacji.
 
Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie obejmuje różnorodne dziedziny, w tym między innymi kwestie zadłużeń, sprawy mieszkaniowe oraz problemy z zakresu ubezpieczeń społecznych. W ramach poradnictwa obywatelskiego może być również świadczona nieodpłatna mediacja.
 
Mediacja jest metodą rozwiązywania konfliktów, w której uczestnicy poszukują najlepszych dla siebie rozwiązań. Osoba prowadząca mediację wspiera strony w znalezieniu przez nie satysfakcjonującego porozumienia. Mediacja jest dobrowolna i poufna.Mediacje prowadzi mediator, czyli osoba profesjonalnie przygotowana do rozwiązywania sporów, która jest niezależna, bezstronna wobec uczestników i neutralna wobec przedmiotu sporu.
 
Nieodpłatna mediacja może być prowadzona w sprawach małżeńskich, rodzinnych, sąsiedzkich, konsumenckich i w innych kwestiach spornych, w tym również w sprawach toczących się już na drodze sądowej, o ile sąd nie skierował jeszcze sprawy do mediacji sądowej.
 
Usługa może obejmować również:
  • rozmowę informacyjną o możliwościach wykorzystania polubownych metod rozwiązywania sporów
  • przygotowanie projektu umowy o mediacje lub wniosku o mediacje, który osoba inicjująca mediację wystosuje do drugiej strony sporu.
Nieodpłatna mediacja nie może być prowadzona w sprawach formalnie skierowanych do mediacji (przez sąd albo inny organ), a także w sprawach, gdzie zachodzi podejrzenie przemocy w relacji stron. Mediacja może być świadczona podczas osobistej wizyty w punkcie oraz poza punktem albo za pośrednictwem środków porozumiewania się na odległość.
 
Kto może skorzystać z porad prawnych i obywatelskich może skorzystać każda osoba, której nie stać na odpłatne porady, w tym osoba fizyczna prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą niezatrudniającą innych osób w ciągu ostatniego roku i która złoży stosowne oświadczenie.
 
Osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą, o której mowa powyżej (zwana dalej Podmiotem) przed uzyskaniem porady musi dodatkowo przedłożyć:
  1. wszystkie zaświadczenia o pomocy de minimis i zaświadczenia o pomocy de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie, jakie otrzymał w roku, w którym ubiega się o pomoc oraz w ciągu dwóch poprzedzających go lat podatkowych, albo:
    • oświadczenia o wielkości tej pomocy otrzymanej w tym okresie,
    • oświadczenia o nieotrzymaniu takiej pomocy w tym okresie
  2. informacje niezbędne do udzielenia pomocy, określone w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 29 marca 2010 r. w sprawie zakresu informacji przedstawianych przez podmiot ubiegający się o pomoc inną niż pomoc de minimis lub pomoc de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie (Dz.U. 2010 Nr 53, poz. 311) dotyczących w szczególności wnioskodawcy i prowadzonej przez niego działalności gospodarczej oraz wielkości i przeznaczenia pomocy publicznej otrzymanej w odniesieniu do tych samych kosztów kwalifikujących się do objęcia pomocą, na pokrycie których ma być przeznaczona pomoc de minimis.
  3. jeżeli podmiot ubiegający się o pomoc dokonuje samodzielnego zapisu na poradę przez system teleinformatyczny nieodpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego, przed uzyskaniem pomocy składa zaświadczenia, oświadczenia i informacje za pomocą systemu.
Do zainicjowania darmowej mediacji uprawniona jest każda osoba, której nie stać na odpłatną pomoc prawną i która złoży stosowne oświadczenie w tej sprawie. Druga strona sporu, zapraszana do mediacji przez osobę uprawnioną, nie musi spełniać tych warunków. Może to być także osoba prawna np. firma, instytucja, spółdzielnia, wspólnota mieszkaniowa.
 
Forma udzielania porad i zapisu. Porady prawne co do zasady udzielane są w punktach NPP/NPO. Można tez ustalić termin wizyty telefonicznie pod nr telefonu 95 742-84-10, 95 742 84 76 (w godzinach pracy Starostwa Powiatowego w Międzyrzeczu) lub poprzez rejestracje online. Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało witrynę prowadząca potencjalnych interesantów do kalendarza wizyt nieodpłatnych porad prawnych w powiecie, która umożliwia zapisy na porady. Powiat Międzyrzecki aktywował moduł zapisów publicznych w systemie obsługi nieodpłatnych porad prawnych/nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego https://np.ms.gov.pl/zapisy Po zgłoszeniu zapotrzebowania na poradę, należy oczekiwać na informację zwrotną o terminie i godzinie zdalnej porady u prawnika.
Osoby, które ze względu na niepełnosprawność ruchową nie są w stanie przybyć do punktu lub osoby doświadczające trudności w komunikowaniu się mogą otrzymać poradę przez telefon lub Internet, poprzez zorganizowanie wizyty w miejscu zamieszkania albo w innym miejscu wyposażonym w sprzęt ułatwiający komunikację lub z dostępem do tłumacza języka migowego.
 
Uprawnieni mogą uzyskać informacje w zakresie: prawa pracy, przygotowania do rozpoczęcia działalności gospodarczej, prawa cywilnego, spraw karnych, spraw administracyjnych, ubezpieczenia społecznego, spraw rodzinnych, prawa podatkowego z wyłączeniem spraw.
 
Więcej o pomocy prawnej na stronie https://www.darmowapomocprawna.ms.gov.pl/
 
Zgodnie z art. 28a ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej (obowiązuje z mocą od 13 marca 2020 r.) w czasie epidemii, a także stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu nadzwyczajnego, w razie wykonywania zadań wynikających z ustawy za pośrednictwem środków porozumiewania się na odległość oraz poza lokalem punktu, nie jest wymagane złożenie oświadczeń przez beneficjentów pomocy.
07-05-2021

Spisowe zagadki

Ilustracja do informacji: Spisowe zagadki
Rozpoczął  się majowy cykl zabaw z Narodowym Spisem Powszechnym Ludności i Mieszkań "Spisowe zagadki czwartkowe".  Zadaniem jest odgadnięcie hasła, które kryje się za definicją ujętą w słowniku pojęć stosowanych w statystyce publicznej.
 
Hasła z dziedziny - Ludność, procesy demograficzne - ściśle wiążą się z tematyką #NSP2021 Zgadujcie Wystarczy tylko:
 Rozwiązać zadanie konkursowe i odpowiedź zamieścić w komentarzu.
Termin nadsyłania odpowiedzi – do poniedziałku 10.05.2021 r.
 Ogłoszenie wyników we wtorek 11.05.2021 r. w poście z rozwiązaniem konkursowym.
 Nagrody dostanie pierwszych 5 osób, które udzielą poprawnej odpowiedzi
 
Zapoznajcie się z regulaminem konkursu dostępnym na stronie https://zielonagora.stat.gov.pl/narodow.../konkursy-nsp-2021 
05-05-2021

Spisz się już dziś, będziesz miał aż siedem szans na nagrodę!

Ilustracja do informacji: Spisz się już dziś, będziesz miał aż siedem szans na nagrodę!
Trwa Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. Nie spisałeś się jeszcze? Zrób to przez internet i zgłoś swój udział w loterii spisowej!
 
 
Jeśli zgłosisz kod do loterii jeszcze dzisiaj (czyli 5 maja) weźmiesz udział we wszystkich siedmiu losowaniach nagród, w tym w losowaniu finałowym o nagrodę główną – 14 lipca 2021 r. Pierwsze losowanie nagród już 7 maja 2021 r.
 
Wszystkie informacje dotyczące loterii dostępne są w regulaminie na stronie https://loteria.spis.gov.pl oraz pod numerem infolinii 22 871 99 21.
 
Organizatorem loterii jest Unique One sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie.
05-05-2021

Ostrzeżenie meteorologiczne

Ilustracja do informacji: Ostrzeżenie meteorologiczne
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy ostrzega przed silnym wiatrem.
 
 
W środę, 5 maja, we wszystkich powiatach woj. lubuskiego od godz. 12.00 do 24.00 prędkość wiatru wynosić będzie do 35 km. na godzinę (w porywach do 90 km. na godzinę).
04-05-2021

Życzenia dla Strażaków

Ilustracja do informacji: Życzenia dla Strażaków
Z okazji Dnia Strażaka burmistrz Remigiusz Lorenz składa życzenia strażakom-ochotnikom, zawodowym i weteranom strażackiej służby.
 
 
Z okazji Dnia Strażaka wszystkim Druhnom i Druhom z jednostek OSP, Strażakom Zawodowym z Państwowej Straży Pożarnej i Straży Wojskowej oraz weteranom strażackiej służby życzę wszystkiego najlepszego oraz dziękuję za ofiarną służbę na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców
 
Burmistrz Międzyrzecza
Remigiusz Lorenz
03-05-2021

Międzyrzecz pamiętał o rocznicy uchwalenia Konstytucji

Ilustracja do informacji: Międzyrzecz pamiętał o rocznicy uchwalenia Konstytucji
Z okazji 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja  przedstawiciele lokalnych władz i służb mundurowych złożyli dziś kwiaty przed Pomnikiem Tysiąclecia Państwa Polskiego. – To jedna z najważniejszych dat w historii Polski – zaznaczał burmistrz Remigiusz Lorenz.
 
 
O godz. 10.00 delegacje władz miasta, powiatu oraz służb mundurowych – 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej, Policji, Straży Pożarnej i Służby Więziennej - złożyły kwiaty i zapaliły znicze przed Pomnikiem Tysiąclecia Państwa Polskiego.
 
Jako pierwsi Święto Konstytucji uczcili przedstawiciele Urzędu Miejskiego - burmistrz Remigiusz Lorenz oraz jego zastępcy Agnieszka Śnieg i Tomasz Markiewicz. Kwiaty przed pomnikiem złożyli też radni miejscy Andrzej Chmielewski, Grzegorz Skrzek i Marek Cieloch.
 
– Rocznica uchwalenie pierwszej w Europie i drugiej na świecie konstytucji powinna być dla nas wszystkich świętem dumy i radości. Dzień 3 maja to jedna z najważniejszych dat w historii Polski – podkreśla R. Lorenz.
 
Delegacja 17. WBZ złożyła też kwiaty przed pomnikiem Gen. Józefa Dowbora-Muśnickiego, który jest patronem międzyrzeckiej brygady.
 
Ze względu na restrykcje związane z pandemię koronawirusa, uroczystość miała bardzo skromy scenariusz. Odbyła się bez udziału mieszkańców, oficjalnych przemówień, kompanii honorowej, orkiestry oraz pocztów sztandarowych szkół, zakładów pracy i instytucji.
30-04-2021

Informacja dla mieszkańców

Ilustracja do informacji: Informacja dla mieszkańców
Dyżury Międzyrzeckiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji od 30 kwietnia do 3 maja br.
 
 
 
Plan dyżurów MPWIK w załączniku