Logo: Powiat Średzki Gmina Międzyrzecz

Logo: MigamMigam Logo: BIPBIP
Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda

Informacje

28-02-2020

W bibliotece o bibliotece

Ilustracja do informacji: W bibliotece o bibliotece
Czy biblioteka powinna mieć patrona?  Zdecydowana większość uczestników wczorajszego spotkania była przeciwna temu pomysłowi. Sprawa jest jednak otwarta. Podczas kolejnego spotkania poznamy opinie Czytelników na ten temat.
 
Ponad 30 osób wzięło udział w spotkaniu, które odbyło się w środę po południu  w bibliotece publicznej na os. Centrum. Miejsce nie było przypadkowe. Uczestnicy debatowali, czy książnica powinna mieć patrona. Z takim pomysłem wystąpiła przed kilkoma miesiącami wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Elżbieta Jarmolińska. W swojej interpelacji zaproponowała na patrona biblioteki znaną pisarkę, laureatkę literackiej nagrody Nobla Olgę Tokarczuk. Podczas spotkania nie rozmawiano jednak o konkretnych nazwiskach, lecz o celowości nadania placówce wyróżniającej ją nazwy.
 
Spotkaniem prowadził znany w mieście historyk prof. Marceli Tureczek, który jest wykładowcą Uniwersytetu Zielonogórskiego. Zaznaczał, że nadanie nazwy bibliotece z pewnością będzie się wiązać z wydatkami. Biblioteka będzie musiała zapłacić za okolicznościową tablicę, konferencję itp.  Jaki to będą koszty? – Wstępnie szacujemy je na około 40 do 50 tysięcy złotych – wyliczała Ewelina Izydorczyk-Lewy, dyrektor Międzyrzeckiego Ośrodka Kultury, któremu podlega biblioteka.
 
Pomysłu broniła autorka E. Jarmolińska i jej mąż Tomasz. Przekonywali, że nazwa będzie wyróżniać i promować placówkę. Skrytykowali go natomiast m.in. radny Edward Toczyński i dziennikarz miesięcznika „Przekrój Lokalny” Lech Malinowski.
 
Trwającą dwie godziny debatę zakończyło głosowanie. Cztery osoby opowiedziały się za nadaniem książnicy nazwy, szesnaście było przeciw, a pięć wstrzymało się od głosu. Sprawa jest jednak otwarta. W kwietniu odbędzie się kolejne spotkanie, na którym pracownice biblioteki przedstawią wyniki badań ankietowych na ten temat, prowadzonych wśród Czytelników.
 
Uczestnicy zwracali uwagę na fakt, że nadanie bibliotece imienia O. Tokarczuk mogłoby podzielić mieszkańców oraz wywołać niepotrzebne animozje w sytuacji, kiedy biblioteka jest placówką publiczną i ma służyć wszystkim.
Spotkanie miało charakter otwarty. Wszystkie zainteresowane osoby mogły w nim wziąć udział i zabrać głos podczas debaty. Było promowane w mediach społecznościowych m.in. na stronach biblioteki, magistratu i ośrodka kultury.   
28-02-2020

Informacja wojewody i burmistrza

Ilustracja do informacji: Informacja wojewody i burmistrza
Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak i Burmistrz Międzyrzecza Remigiusz Lorenz informują.
 
W związku z rozprzestrzenianiem się coronawirusa COVID-19 w Europie i rosnącym niepokojem społeczeństwa wywołanym jego możliwymi skutkami, informujemy, że wszelkie informacje dotyczące coronawirusa znajdują się na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia (https://www.gov.pl/web/zdrowie) w zakładce Co musisz wiedzieć o Koronawirusie. (https://www.gov.pl/static/code//co-musisz-wiedziec-o-koronawirusie.html)
800 190 590 - numer infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczącej postępowania w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.
 
 
                                    Czym jest koronawirus?
Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem.
 
Jak często występują objawy?
Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok.15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2-3% osób chorych. Prawdopodobnie dane te zawyżone, gdyż u wielu osób z lekkim przebiegiem zakażenia nie dokonano potwierdzenia laboratoryjnego.
 
Kto jest najbardziej narażony?
 
Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.

 
26-02-2020

Informacja Głównego Inspektora Sanitarnego dla osób powracających z północnych Włoch

Ilustracja do informacji: Informacja Głównego Inspektora Sanitarnego dla osób powracających z północnych Włoch
W ostatnich kilku dniach na obszarze północnych Włoch (regiony Lombardia, Wenecja Euganejska, Piemont, Emilia Romania, Lacjum) obserwuje się rosnącą liczbę zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2.
 
Jeśli byłeś w Północnych Włoszech w ciągu ostatnich 14 dni i:
1) zaobserwowałeś u siebie objawy, takie jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem to:
  • bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną
  • lub zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.
2) nie zaobserwowałeś u siebie wyżej wymienionych objawów, to przez kolejne 14 dni kontroluj swój stan zdrowia, czyli codziennie mierz temperaturę ciała oraz zwróć uwagę na występowanie objawów grypopodobnych (złe samopoczucie, bóle mięśniowe, kaszel).
  1. a) Jeżeli po 14 dniach samoobserwacji nie wystąpiły wyżej wymienione objawy, zakończ kontrolę.
  2. b) Jeżeli w ciągu 14 dni samoobserwacji zaobserwujesz wyżej wymienione objawy to:
  • bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną
  • lub zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.
3) miałeś kontakt z osobą chorą lub zakażoną koronawirusem SARS-CoV-2
to bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną.
 
Na chwilę obecną, nie ma uzasadnienia dla podejmowania nadmiernych działań typu kwarantannowanie osób powracających z regionów Północnych Włoch, odmawianie udziału w zajęciach szkolnych oraz zamykanie szkół.
 
Niezbędne jest także przestrzeganie zasad higieny w tym: częste mycie rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości, np. podczas podróży, ich dezynfekcja środkiem na bazie alkoholu. 
 
Instrukcja jak poprawnie i skutecznie myć ręce znajduje się poniżej.
 
Ze względu na obecnie wysoką aktywność grypy sezonowej w krajach Półkuli Północnej należy pamiętać o zaszczepieniu się przeciw grypie sezonowej.
25-02-2020

Informacja dla mieszkańców

Ilustracja do informacji: Informacja dla mieszkańców
Od wtorku, 25 lutego, do poniedziałku, 2 marca, włącznie pracownicy Urzędu Miejskiego będą roznosić mieszkańcom decyzje o wysokości podatków od nieruchomości.
21-02-2020

Na Plantach ponownie stanęła budka na książki

Ilustracja do informacji: Na Plantach ponownie stanęła budka na książki
Budka na książki to pomysł Młodzieżowej Rady Miejskiej. – Prowadzimy wśród znajomych zbiórkę książek, które trafią do budki, a potem na półki w mieszkaniach i domkach międzyrzeczan. Niebawem odbędzie się jej oficjalne otwarcie – zapowiada Natalia Nadolna, która kieruje Młodzieżową Radą Miejską.
 
W budce są półki, na których mieszkańcy mogą zostawiać przeczytane już i niepotrzebne im książki. Oraz zabierać interesujące ich pozycje, zostawione tam przez innych. Podobną budkę ustawiono w tym miejscu w maju 2018 r. - Tamta budka stała tylko przez kilka miesięcy. Pomysł spotkał się z ogromnym zainteresowaniem mieszkańców, dlatego postanowiliśmy do niego wrócić – zaznacza Natalia Nadolna.
 
 
Budka na książki to nic innego, jak przerobiona budka telefoniczna. Młodzi międzyrzeczanie dostali ją od swoich rówieśników z berlińskiej dzielnicy Charlottenburg Wilmersdorf, która jest partnerem Międzyrzecza. Młodzieżowi radni sami ją przerobili i pomalowali podczas warsztatów, które odbyły się  w u naszych zachodnich sąsiadów. W miniony weekend – w czasie międzynarodowego sympozjum w Berlinie - razem z burmistrzem Międzyrzecza Remigiuszem Lorenzem przekazali podobną budkę kolegom i koleżankom z rady młodzieżowej Charlottenburg Wilmersdorf.
21-02-2020

Jak uratować jezioro Głębokie? Gmina liczy na wsparcie rządu

Ilustracja do informacji: Jak uratować jezioro Głębokie? Gmina liczy na wsparcie rządu
Władze gminy są zaniepokojone spadkiem poziomu wody w jeziorze Głębokie. Chcą zapobiec dalszej degradacji jeziora. Burmistrz Remigiusz Lorenz zaznacza, że problem dotyczy całego regionu oraz wymaga globalnych rozwiązań i współdziałania wielu instytucji. Dlatego liczy na pomoc Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. 
 
Od wiosny ub.r. poziom wody w jeziorze obniżył się o ponad jeden metr. – Problem jest bardzo poważny. Zwłaszcza, że nad akwenem znajduje się jedno z największych i najbardziej znanych kąpielisk na lubusko-wielkopolskim pograniczu. Za retencję wody w tym akwenie odpowiadają wprawdzie władze powiatu, ale nie możemy być obojętni wobec tego problemu.  – mówi burmistrz Remigiusz Lorenz.
 
 
Burmistrz podkreśla, że wody ubywa w całym regionie, a nawet kraju. Kolejnym przykładem z naszych okolic jest Obra, która z każdym rokiem robi się coraz płytsza.  – To globalne zjawisko. Wymaga kompleksowych działań na szczeblu rządu oraz współpracy wielu instytucji. Rozwiązaniem i przysłowiowym lekarstwem ma być rządowy plan przeciwdziałania skutkom suszy. Jako gmina wzięliśmy udział w konsultacjach prowadzonych przez Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz złożyliśmy do projektu dwa wnioski dotyczące Obry i jeziora Głębokie – dodaje samorządowiec.
 
Plan będzie wykazem inwestycji, które mają zapobiec stepowieniu kraju. Najważniejsze z nich to budowa i przebudowa urządzeń, które mają zatrzymywać wodę i poprawiać jej retencję. Pierwszy z wniosków złożonych przez gminę Międzyrzecz dotyczy przygotowania dokumentacji i odbudowy trzech jazów na Obrze, a drugi opracowania projektu i zatrzymania degradacji jeziora Głębokiego.
 
- Liczymy na rządowe wsparcie. Jeśli je otrzymamy, program ratowania rzeki i jeziora ruszy w przyszłym roku. Jego zakończenie planujemy na 2024 rok – zapowiada burmistrz.
 
Wysychanie jez. Głębokiego i związane z tym działania ratunkowe burmistrz zaproponował wpisać do strategii woj. lubuskiego, jako jedno kluczowych zadań dotyczących zapobiegania skutkom suszy w naszym regionie. Wcześniej z inicjatywy radnego Edwarda Toczyńskiego w ratuszu odbyło się robocze spotkanie na ten temat. Wzięli w nim udział przedstawiciele różnych instytucji, wojska i leśnicy. Zaznaczali m.in. że z identycznymi problemami akwen boryka się od dłuższego czasu. Co kilka lat lustro wody opada, a potem powoli się podnosi. Nigdy jednak nie wraca do poprzedniego poziomu.
 
W 2010 r. na zlecenie ówczesnych władz gminy problemem zajmowali się naukowcy z Wrocławia. W swojej ekspertyzie stwierdzili, że Głębokie może uratować dolewanie wody.
 
- Można pompować wodę do jeziora ze studni głębinowej. Przy wydajności 17 metrów na godzinę w ciągu trzech i pół roku poziom wody podniesie się o osiemdziesiąt centymetrów – wyliczał wtedy prowadzący badania doc. dr hab. Stanisław Kościelniak.
fot. Grzegorz Walkowski
21-02-2020

Nad Obrą powstaje nowa ścieżka. To kolejna odsłona programu rozwoju zieleni i miejsc rekreacyjnych w Międzyrzeczu

Ilustracja do informacji: Nad Obrą powstaje nowa ścieżka. To kolejna odsłona programu rozwoju zieleni i miejsc rekreacyjnych w Międzyrzeczu
Nad Obrą powstaje nowa ścieżka. To kolejna odsłona programu rozwoju zieleni i miejsc rekreacyjnych w Międzyrzeczu Ścieżka dla pieszych i rowerzystów połączyła tzw. Biały Most nad Obrą z dawnym folwarkiem na Winnicy w prawobrzeżnej części miasta. Prace rozpoczęły się już w ub.r. Ich pierwszym akordem było wycięcie rosnących tam chaszczy oraz uporządkowanie i wyrównanie terenu. Pierwszy odcinek został już utwardzony, ale roboty wciąż trwają. Ich efekty zobaczymy późną wiosną, kiedy ścieżka zostanie obsadzona ozdobnymi krzewami.
 
Nowa ścieżka jest zwiastunem większych zmian w naszym mieście. Podobne prace trwają, lub niebawem rozpoczną się w dziesięciu innych miejscach, objętych gminnym programem rozwoju zieleni i miejsc rekreacji, o którym wiele razy informowaliśmy już na naszych stronach w internecie i w lokalnej prasie.
 
W ramach tego programu w 11 różnych miejscach zasadzonych zostanie około 40 tysięcy krzewów ozdobnych i szlachetnych gatunków drzew. Powstaną też elementy małej infrastruktury, ławeczki, zegary słoneczne i urządzenia rekreacyjne – zapowiada Katarzyna Szadkowska, która kieruje Wydziałem Rozwoju Gospodarczego w międzyrzeckim magistracie.
 
 
Lista planowanych inwestycji jest bardzo długa. Ścieżka i siłownia na łące kolejowej, nowe ławeczki i lampy na Podzamczu i wzdłuż Bulwaru Jana Pawła II, ścieżki na Kaczym Dołku i skwerze perzy ul. Staszica to pierwsze odsłony programu, który ma zmienić miasto w wielki ogród. Tereny rekreacyjne powstają m.in. przy ul. Pięciu Świętych Braci Międzyrzeckich, gruntownego liftingu doczeka się park przy ul. Stoczniowców Gdańskich oraz tzw. planty przy po obu stronach ul. Młyńskiej przed głównym skrzyżowaniu.
 
Prace mają się zakończyć w października 2020 r. Ich łączny koszt to 10,2 mln zł. Burmistrz Remigiusz Lorenz, gmina zdobyła na aż 4,6 mln. zł z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
20-02-2020

Konkurs na kampanię społeczną

Ilustracja do informacji: Konkurs na kampanię społeczną
Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej ogłasza konkurs na kampanię społeczną, której tematem jest gospodarka wodna.
 
 
20-02-2020

Informacja o przetargach

Ilustracja do informacji: Informacja o przetargach
Informacja Oddziału Terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Gorzowie Wlkp. o przetargach na sprzedaż nieruchomości. 
19-02-2020

Ruszyła kwalifikacja wojskowa

Ilustracja do informacji: Ruszyła kwalifikacja wojskowa
Kwalifikacja wojskowa rozpoczęła się 17 lutego i potrwa do 4 marca. Odbywa się w budynku Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej przy ul. Rokitniańskiej 1.
 
 
Zasadnicza służba wojskowa została wprawdzie zawieszona w naszym kraju już ponad dziesięć lat temu, ale mężczyźni oraz kobiety, które kończą lub ukończyły średnie lub wyższe szkoły medyczne, weterynaryjne i o kierunkach psychologicznych, nadal podlegają tzw. kwalifikacji wojskowej, której celem jest ustalenie zdolności danej osoby do pełnienia służby wojskowej. W tym roku przed komisją powinni się stawić mężczyźni urodzeni w 2001 r., a także w latach 1996-2000, którzy do tej pory nie stawili się na kwalifikacji.
 
W Międzyrzeczu kwalifikacja odbywa się w budynku Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej przy ul. Rokitniańskiej 1.
 
Szczegółowe informacje o kwalifikacji wojskowej
 
Osoby, które po raz pierwszy zostaną wezwane do kwalifikacji wojskowej powinny zabrać ze sobą: dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość, posiadaną dokumentację medyczną, aktualną fotografię o wymiarach 35 mm x 40 mm (bez nakrycia głowy), a także dokumenty potwierdzające wykształcenie lub posiadane kwalifikacje zawodowe albo zaświadczenie ze szkoły o kontynuowaniu nauki.

Osoby stawiające się do kwalifikacji wojskowej po raz kolejny, zabierają ze sobą dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość; dokumentację medyczną, dotyczącą zmian w stanie zdrowia, w tym wyniki badań specjalistycznych przeprowadzonych w okresie ostatnich 12 (lub 24) miesięcy oraz książeczkę wojskową.

Jeżeli osoba wzywana, nie może stawić się do kwalifikacji wojskowej w określonym w wezwaniu terminie i miejscu, jest obowiązana zawiadomić o tym fakcie właściwego wójta lub burmistrza (prezydenta miasta) najpóźniej w dniu, w którym była zobowiązana do stawienia się do kwalifikacji wojskowej i wyjaśnić przyczyny, które nie pozwalają jej na stawienie się w wyznaczonym terminie. Wójt lub burmistrz (prezydent miasta) określi nowy termin oraz miejsce stawienia się do kwalifikacji wojskowej. 

Powiatowa komisja lekarska, po przeprowadzeniu badań lekarskich oraz weryfikacji dokumentacji medycznej przedstawianej przez osobę poddawaną badaniu wyda pisemne orzeczenie o zdolności do czynnej służby wojskowej, ustalając jedną z poniższych kategorii zdolności: 
 
- kategoria A – zdolny(a) do czynnej służby wojskowej, co oznacza zdolność do odbywania lub pełnienia określonego rodzaju czynnej służby wojskowej, a także zdolność do odbywania służby w obronie cywilnej oraz służby zastępczej, z wyjątkiem zawodowej służby wojskowej. Aktualnie, nie ma obowiązku odbywania zasadniczej służby wojskowej oraz przeszkolenia wojskowego absolwentów szkół wyższych, w związku z tym wszystkie osoby, którym orzeczono kategorię A, jeżeli nie zgłoszą się ochotniczo do pełnienia służby wojskowej, będą przenoszone do rezerwy,
- kategoria B – czasowo niezdolny(a) do czynnej służby wojskowej, co oznacza, że aktualny stan zdrowia nie pozwala na pełnienie tej służby, natomiast w okresie do 12 lub 24 miesięcy od dnia badania, rokuje nadzieję na odzyskanie zdolności do jej pełnienia. Osoby takie zostaną ponownie wezwane do kwalifikacji wojskowej po upływie okresu, na jaki orzeczona została niezdolność,
- kategoria D – niezdolny(a) do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju, z wyjątkiem niektórych stanowisk służbowych przeznaczonych dla terytorialnej służby wojskowej, 
- kategoria E - trwale i całkowicie niezdolny(a) do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju, oraz w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny. Osoba taka nie będzie podlegała już obowiązkowi wojskowemu.
 
W przypadku, gdy komisja lekarska, po badaniu ogólnym osoby oraz weryfikacji przedstawionej dokumentacji medycznej nie będzie w stanie określić kategorii zdolności, może skierować osobę na dodatkowe badania specjalistyczne lub obserwację szpitalną. Poddanie się badaniom lekarskim, badaniom specjalistycznym, obserwacji szpitalnej, a także przedstawienie komisji posiadanej dokumentacji medycznej, jest obowiązkowe i wynika z art. 26 ustawy.

Powiatowa komisja lekarska wyda każdej osobie pisemne orzeczenie o zdolności do czynnej służby wojskowej ustalając jedną z kategorii zdolności. Osoba niezadowolona z orzeczenia może wnieść odwołanie do wojewódzkiej komisji lekarskiej - w ciągu 14 dni od dnia otrzymania orzeczenia (lub skutecznego jego doręczenia). W trakcie biegu tego terminu, każda ze stron postępowania może zrzec się prawa do wniesienia odwołania (na piśmie), a z chwilą złożenia takich oświadczeń przez wszystkie strony, orzeczenie staje się ostateczne i prawomocne. Strony, składając takie oświadczenia, zrzekają się również prawa do wniesienia skargi do sądu – art. 13 § 3 ustawy Kodeks postępowania administracyjnego.

Wojewódzka komisja lekarska, rozpatrując odwołanie, może wezwać osobę do osobistego stawienia się w siedzibie komisji, poddać ją kolejnym badaniom lekarskim, zażądać przedstawienia dokumentacji medycznej, a także skierować na dodatkowe badania specjalistyczne lub obserwację szpitalną. 

W stosunku do osób wezwanych, które nie stawią się do kwalifikacji wojskowej bez uzasadnionej przyczyny będzie zarządzane przymusowe doprowadzenie przez Policję, a także może być nakładana kara grzywny lub kara ograniczenia wolności.

Osoby podlegające stawieniu się do kwalifikacji wojskowej, które nie dopełniły tego obowiązku w określonym terminie i miejscu, są zobowiązane uczynić to niezwłocznie po ustaniu przeszkody, do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 24 lata życia. Natomiast, po jego upływie osoby takie zobowiązane są do zgłoszenia się do wojskowej komendy uzupełnień, właściwej ze względu na miejsce pobytu stałego (zameldowania) lub pobytu czasowego trwającego ponad trzy miesiące w celu uregulowania stosunku do powszechnego obowiązku obrony. Obowiązek ten trwa do czasu ukończenia pięćdziesięciu pięciu (55) lat życia, a w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny do ukończenia sześćdziesięciu (60) lat życia.