Logo: Powiat Średzki Gmina Międzyrzecz

Logo: MigamMigam Logo: BIPBIP
Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda

Informacje

16-07-2019

Szukamy właściciela psa

Ilustracja do informacji: Szukamy właściciela psa
Uwaga! Szukamy właściciela psa. Obecnie czworonóg znajduje się we wsi Św. Wojciech. Szczegółowe informacje pod nr tel. 511 199 924.
16-07-2019

Konkurs "Polska wieś - dziedzictwo i przyszłość"

Ilustracja do informacji: Konkurs "Polska wieś - dziedzictwo i przyszłość"
Fundacja na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa ogłosiła XI edycje konkursu "Polska wieś - dziedzictwo i przyszłośc". 
16-07-2019

Turystyczny Międzyrzecz: Schodzimy do podziemi

Ilustracja do informacji: Turystyczny Międzyrzecz: Schodzimy do podziemi
Bunkry Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego są jedną z największych atrakcji nie tylko gminy, ale także całego regionu. To nasz turystyczny przebój i jedna z wizytówek gminy.
 
Bunkry MRU wybudowane zostały w latach 30. minionego wieku. Miały bronić wschodniej granicy Trzeciej Rzeszy przed atakiem ze strony Polski, obecnie są turystycznym przebojem gminy Międzyrzecz. Przyciągają turystów i miłośników fortyfikacji z całej Europy. A także nietoperze, które zimują w komorach i korytarzach o łącznej długości około 32 km.
 
Żelbetowe schrony z pancernymi kopulami oraz łączący je labirynt podziemnych korytarzy działają na wyobraźnię oraz przyciągają miłośników fortyfikacji i turystów z całego świata. Międzyrzeckie bunkry to turystyczny przebój gminy i całego regionu. Ich międzyrzecki odcinek zwiedza kilkadziesiąt tysięcy osób rocznie.
 
 
Turystycznym sercem umocnień jest Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy w Pniewie koło Międzyrzecza. Historię tego miejsca poznamy w sali wystawowej, obok której znajduje się także ekspozycja sprzętu bojowego z okresu drugiej wojny światowej.
 
Program wycieczek przewiduje zwiedzanie potężnego schronu 717 oraz znajdujących się pod nim magazynów i koszar. Korytarzem o długości około 800 m. dojdziemy stamtąd do podziemnego dworca kolejowego, który był jednym z ogniw komunikacyjnych systemu. Takich wycieczek się nie zapomina. Polecamy i zapraszamy do Pniewa.
 
Pniewo znajduje się około 12 km. na południe od Międzyrzecza. Dojedziemy tam dawną drogą krajową nr 3 (w miejscowości Kaława trzeba skręcić w lokalną drogę do Wysokiej i Boryszyna). W okresie wakacji kasa muzeum czynna jest od poniedziałku do  piątku od godz.  9.00 do 17.00, a w soboty i niedziele od 10.00 do 17.00. Szczegółowe informacje pod nr tel. 95 741 99 99, lub 509 868 965.
15-07-2019

Zaproszenie na sesję Rady Miejskiej.

Ilustracja do informacji: Zaproszenie na sesję Rady Miejskiej.
 
Na podstawie art. 11b ust. 1 i 2 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym i art. 18 ust. 1 ustawy o dostępie do informacji publicznej z dnia 6 września 2001 r. informuję, że
23 lipca 2019 r. o godz. 9.00
w sali narad Urzędu Miejskiego w Międzyrzeczu
odbędzie się XIII sesja Rady Miejskiej w Międzyrzeczu
 
Porządek obrad:
 
  1. Otwarcie sesji i stwierdzenie quorum.
  2. Porządek obrad.
  3. Informacja Prezesa Szpitala Międzyrzeckiego Sp. z o. o. o funkcjonowaniu placówki.
  4. Podjęcie uchwały w sprawie wskazania wstępnej lokalizacji przystanku komunikacyjnego na terenie Gminy Międzyrzecz przy drodze powiatowej nr 1347F w miejscowości Kuźnik (projekt nr 1).
  5. Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na bezprzetargowe zbycie nieruchomości stanowiącej własność Gminy Międzyrzecz na poprawienie warunków zagospodarowania nieruchomości przyległej (projekt nr 2).
  6. Podjęcie uchwały o zmianie uchwały w sprawie przyjęcia Planu gospodarki niskoemisyjnej dla Gminy Międzyrzecz (projekt nr 3).
  7. Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na nabycie nieruchomości położonej przy ul. Konstytucji 3 Maja 24 (projekt nr 4).
  8. Podjęcie uchwały w sprawie ustalenia planu sieci publicznych szkół podstawowych prowadzonych przez gminę Międzyrzecz oraz określenia granic obwodów tych szkół (projekt nr 5).
  9. Podjęcie uchwały w sprawie wskazania miejsca realizacji obowiązku szkolnego uczniom niektórych oddziałów Szkół Podstawowych, dla których organem prowadzącym jest gmina Międzyrzecz (projekt nr 6).
  10. Podjęcie uchwały w sprawie zmiany uchwały budżetowej Gminy Międzyrzecz na rok 2019 (projekt nr 7).
  11. Podjęcie uchwały w sprawie udzielenia pomocy finansowej dla Powiatu Międzyrzeckiego (projekt nr 8) .
  12. Podjęcie uchwały w sprawie zasięgnięcia od Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gorzowie Wlkp. informacji o kandydacie na ławnika do Sądu Rejonowego w Gorzowie Wlkp. zgłoszonego na kadencję 2020 - 2023 (projekt nr 9).
  13. Apel do Rady Ministrów w sprawie zmiany stawki opłaty za odpady komunalne na 2020 r. i zaprzestania jej podnoszenia w latach następnych.
  14. Sprawozdanie Burmistrza z działalności w okresie międzysesyjnym oraz z realizacji uchwał Rady Miejskiej.
  15. Informacja Przewodniczącego Rady o działalności w okresie międzysesyjnym.
  16. Interpelacje i zapytania na piśmie.
  17. Wnioski dotyczące organizacji pracy Rady i informacje.
  18. Zamknięcie obrad sesji.
 
 
 
Przewodnicząca Rady Miejskiej w Międzyrzeczu
Katarzyna Budych
 
15-07-2019

Spotkanie informacyjne na temat Funduszy Europejskich

Ilustracja do informacji: Spotkanie informacyjne na temat Funduszy Europejskich
Sieć Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich zaprasza przedsiebiorców na spotkania w Zielonej Górze i w Gorzowie Wlkp. 
 
15-07-2019

Koniec z dziurami i kałużami. Gruntowa droga zostanie utwardzona i wylana asfaltem!

Ilustracja do informacji: Koniec z dziurami i kałużami. Gruntowa droga zostanie utwardzona i wylana asfaltem!
W Kaławie pod Międzyrzeczem trwa remont lokalnej drogi. Mieszkańcy czekali na to od wielu lat.
 
Remontowany odcinek ma 440 m. długości. Łączy dawną drogę krajową nr 3 ze stawem przeciwpożarowym. Biegnie równolegle do drogi powiatowej z Kaławy do Pniewa i Wysokiej. Znajdują się przy nim gospodarstwa, a także kościół, szkoła i sąsiadujące z nią boisko wielofunkcyjne. Obecnie jest zablokowany ze względu na roboty drogowe, ale już 30 sierpnia kierowcy będą jeździć po równej i gładkiej jak stół asfaltowej „kołderce”.
 
Mieszkańcy czekali na remont od wielu lat. Do tej pory niszczyli swoje samochody na poszatkowanej dziurami gruntowej nawierzchni, a w dodatku po deszczach woda spływała z drogi na pobliskie boisko i zalewała jego sztuczną nawierzchnię.
 
Droga została już wykorytowana. Niebawem zostanie utwardzona i pokryta asfaltem. To jednak nie wszystko. Powstanie przy niej chodnik dla pieszych, projekt zakłada również budowę kanalizacji deszczowej i oświetlenia.
 
 
Gmina zapłaci za remont 2 mln. 340 tys. zł. Burmistrz Remigiusz Lorenz podkreśla, że remont jest możliwy dzięki dotacji wynoszącej 1 mln. 237 tys. zł, którą gmina otrzymała z Funduszu Dróg Samorządowych.
 
Burmistrz podkreśla, że podobna inwestycja jest realizowana także w Wyszanowie, gdzie remontowany jest odcinek gminnej drogi z centrum wsi na cmentarz. – Inwestujemy zarówno w mieście, jak i na terenach wiejskich. Jednym z priorytetów gminy są właśnie remonty dróg – zapewnia Remigiusz Lorenz.
12-07-2019

Oferta organizacji pozarządowej

Ilustracja do informacji: Oferta organizacji pozarządowej
Oferta Stowarzyszenia Lubuski Weekend Gitarowy
 
 
11-07-2019

Kocurki szukają domu

Ilustracja do informacji: Kocurki szukają domu
Dwa dziewięciotygodniowe kocurki szukają właściciela. Jeśli do piątku nie znajdą opiekunów, trafią do schroniska w Młodolinie.
 
Kotki są radosne, cały czas bawią się ze sobą. To rodzeństwo, dlatego nie chcielibyśmy ich rozdzielać.
Osoby zainteresowane adopcją kociego rodzeństwa proszone są o kontakt z Urzędem Miejskim: tel. 95 742 69 85, 511 199 924.
09-07-2019

Trans na czerwonym dywanie; w deszczu medali, wyróżnień i pucharów

Ilustracja do informacji: Trans na czerwonym dywanie; w deszczu medali, wyróżnień i pucharów
Zespół taneczny Trans jest jedną z artystycznych wizytówek gminy i regionu. W minionym sezonie formacja odniosła wiele artystycznych sukcesów, promując miasto na ogólnopolskich i międzynarodowych festiwalach.
 
Tancerki i ich instruktorki ciężko pracowały na sukcesy. Wakacje to dobry okres na przypomnienie ich osiągnięć. A mają się czym chwalić! Poniżej publikujemy tekst, w którym instruktorki podsumowały ostatni sezon.
 
Zespół Taneczny Trans serdecznie dziękuje wszystkim tancerzom za kolejny rok pracy. Jesteście dla nas największą inspiracją do kolejnych działań. Podziękowania kierujemy również do rodziców za zaangażowanie i zaufanie w to co robimy, Burmistrzowi Remigiuszowi Lorenzowi i Radnym Miasta Międzyrzecza za wsparcie finansowe przy realizacji marzeń i rozwijaniu pasji. Bez Was nie byłoby w nas takiej siły! Jesteście najlepsi.
 
Rok 2018/2019 zamknęliśmy z wielką radością i ogromną dumą z naszych wszystkich tancerzy.
Czy są wspaniali i wyjątkowi ?! Oceńcie sami.
 
- Pierwsze miejsca naszych najmłodszych grup z Międzyrzecza wywalczone na Polsko- Niemieckim Festiwalu w Żarach.
- Trzy grupy Zespołu Trans z Międzyrzecza i ze Skwierzyny wywalczyły w swoich kategoriach  1, 2 i 3 miejsca w Światowym Festiwalu w Moskwie „Christmast Stars” pod patronatem UNESCO
- udział grupy najstarszej z Międzyrzecza w Festiwalu Teatrów Tańca - Nowa Sól
- Polsko -Niemiecki Festiwal :
TRANS MIEDZYRZECZ -
TRANS( gr najstarsza ) - miejsce 1 i 2
TRANS 3 MIEDZYRZECZ -m. 1 i 2
TRANS 4 MIEDZYRZECZ - m. 1
TRANS 5 MIEDZYRZECZ -m. 2
TRANS MINI 1  MIEDZYRZECZ - m. 1
- Ogólnopolskie Konfrontacje Taneczne -Lipiany 2019:
Trans Międzyrzecz 
Trans Mini 1 - 2 miejsce 
Trans Mini 2 - 2 miejsce 
Trans 5 - 1 i 3 miejsce 
Trans 4 - 1 i 3 miejsce
Solo: 
Laura Gowda - 1 miejsce 
Laura Sieratowska - 2 miejsce 
Weronika Tonak - 4 miejsce 
Maja Kozdrój - 2 miejsce
Inka Macińska - 1 miejsce
Amelia Gotlib – 2 miejsce
Pola Macińska - 1 miejsce
Wanessa Siwczak - 1 miejsce
Sophie Pacześna - 1 miejsce 
Blanka Piotrowicz - 1 miejsce 
Wiktoria Kędzierski - 3 miejsce
Maria Kopeć - 1 miejsce
Lena Kuncik - 3 miejsce 
Oliwia Bondar - 2 miejsce
Amelia Strusińska - 2 miejsce
Patrycja Rapacka - 3 miejsce
Paulina Świątkowska - 3 miejsce 
Adam Sochacki - 1 miejsce
Amelia Piotrowicz - 3 miejsce 
Karolina Bańko - 2 miejsce
Julia Ortyńska - 1 miejsce 
Weronika Cierach - 2 miejsce
 
Duet: 
Amelia Piotrowicz i Wiktoria Tymeczko - 1 miejsce 
Julia Ortyńska i Gracjan Fiedler - 1 miejsce
 Weronika Cierach i Karolina Bańko - 3 miejsce 
- Mistrzostwa Polski w Inowrocławiu Zespół Trans z Międzyrzecza  grupy 1,2 i 3 !!!!!!! Wraca z tytułami Mistrza Polski za choreografie „Niepodległa „ i „Podążają swoją drogą „.Grupa TRANS 2 i 3 z Międzyrzecza zdobywa tytuł Vice Mistrza Polski za choreografie „Wspomnienie róży „ INORI” i „Być” !!!!!
- Mistrzostwa Polski WADF - Goleniów:
TRANS z Międzyrzecza gr.1,2,3 soliści, duety i trio wywalczyli :
„Podążaj swoją drogą” 1 m.
„Wspomnienie róży „ 1 m.
„Być „ 1 m.
„INORI” 2m.
„Niepodległa”  2 m.
Solo : Karolina Bańko 1m.
 Julia Ortyńska 2 m.
Amelia Piotrowicz- 3m.
Weronika Cierach 5m.
Duety-Weronika Cierach i Karolina Banko - 2 m.
Julia Ortyńska i Gracjan Fidler- 1m.
Trio- Weronika Cierach, Karolina Banko , Amelia Piotrowicz 1m.
-Międzynarodowy Festiwal Tańca - ITALY -Rimini 2019Nagroda specjalna GRAND PRIX dla grupy TRANS 5 z Międzyrzecza za choreografię „Marionetki” 
- TRANS 4 za zajęcie 1 i 2 miejsca !!!
- TRANS 5 za 1 i 2 miejsce !!!
Solo :
- Laura Gowda 2 m.
- Oliwia Bondar 2 m.
- Kopeć 3m
- Pola Macińska 3 m.
- Vanessa Siwczak 5 m.
- Wiktoria Kędzierska 5 m.
- 40  Międzynarodowym Dziecięcym  Festiwalu Piosenki i Tańca w Koninie- wyróżnienie zatańczenia w finale !!!
-Grupy TRANS z Międzyrzecza wracają z medalami i pierwszymi miejscami z EURO DANCE FESTIWAL - Szczecin 2019
Turcja – Capadocia: o tym już niebawem, gdyż Festiwalem INTERNACIONAL CAPADOCIA FESTIWAL w tureckiej Kapadocji zakończymy taneczny sezon 2018/2019.
 
Kochani tancerze, rodzice oraz sympatycy Zespołu Trans - jeszcze raz dziękujemy Wam za wszystko i życzymy wspaniałych i bezpiecznych wakacji. Do zobaczenia we wrześniu
 
09-07-2019

Rolniku: Złóż wniosek o odszkodowanie za straty spowodowane suszą

Ilustracja do informacji: Rolniku: Złóż wniosek o odszkodowanie za straty spowodowane suszą
W gminie Międzyrzecz trwa szacowanie strat, spowodowanych przez suszę. Zajmuje się tym powołana przez wojewodę Władysława Dajczaka komisja, którą kieruje Jarosław Buszewski.

Komisja rozpoczęła już szacowanie strat,  kolejne objazdy upraw planuje od 9 do 11 lipca.

Wnioski o oszacowane strat spowodowanych przez suszę należy składać przed zbiorami. Przyjmowane są w Urzędzie Miejskim do piątku, 12 lipca do godz. 15.00. Do wtorku, 9 lipca, wpłynęło tam prawie 200 wniosków.

Wniosek powinien posiadać załącznik w postaci kserokopii wniosku o przyznanie płatności obszarowych przez ARMiR.

Szczegółowe informacje na temat wniosków udzielane są w Wydziale Gospodarki Mieniem w UM (pokój nr 204, nr tel. 742 69 42).