Logo: Powiat Średzki Gmina Międzyrzecz

Logo: MigamMigam Logo: BIPBIP
Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda

Informacje

04-07-2019

Uwaga! Dwie kotki szukają domu

Ilustracja do informacji: Uwaga! Dwie kotki szukają domu
Szukamy domu dla dwóch kotek. Kotki mają osiem tygodni. Są energiczne, lubią zabawy, same jedzą i załatwiają się do kuwety. Do adopcji tylko razem.
 
Zainteresowanych prosimy o kontakt: tel. 95 742 69 85 - Urząd Miejski w Międzyrzeczu.
 
03-07-2019

Uwaga: Zmiana organizacji ruchu na Rynku i pobliskich ulicach

Ilustracja do informacji: Uwaga: Zmiana organizacji ruchu na Rynku i pobliskich ulicach
Ze względu na święto 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej – na wniosek organizatora uroczystości, czyli 17. WBZ – od czwartku, 4 lipca, od godz. 16.00 do piątku, 5 lipca, do godz. 15.00 na Rynku wokół ratusza oraz ulicach Wesołej i Lipowej wprowadzony zostanie zakaz ruchu kołowego i parkowania. Kierowcy proszeni są o przestawienie zaparkowanych tam pojazdów.   
03-07-2019

Uwaga: W piątek zmiana godzin pracy Urzędu Miejskiego

Ilustracja do informacji: Uwaga: W piątek zmiana godzin pracy Urzędu Miejskiego
W związku z świętem 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej w piątek, 5 lipca, na wniosek organizatora – tzn. 17. WBZ – Urząd Miejski będzie czynny w godz. od 7.00 do 11.30.
 
03-06-2019

Rocznica pierwszych częściowo demokratycznych wyborów do Parlamentu

Ilustracja do informacji: Rocznica pierwszych częściowo demokratycznych wyborów do Parlamentu
Pamiętacie plakat z czerwca 1989 r? Zachęcał do udziału w pierwszych od okresu międzywojennego częściowo wolnych wyborach do Sejmu i Senatu. Udostępniło go nam Biuro Programu „Niepodległa”.
W dniu 4 czerwca 1989 r. Polacy wybrali 460 posłów i 100 senatorów. Przed wyborami przedstawiciele władz komunistycznych zagwarantowali rządzącej „koalicji” PZPR i jej satelitów 65 proc. miejsc w Sejmie. Pozostałe 35 proc. mandatów przyznano kandydatom bezpartyjnym (m.in. działaczom Solidarności skupionym w Komitecie Obywatelskim przy Lechu Wałęsie).
Mandat  poselski zdobył wtedy m.in. rolnik z Międzyrzecza Stanisław Bożek, który starował z poparciem Komitetu Obywatelskiego. Poparło go 91.070 wyborców (otrzymał 69,76 proc. wszystkich ważnych głosów). 
We wtorek  obchodzimy 30. rocznicę tych ważnych wydarzeń. Ich symbolem stał się plakat Tomasza Sarneckiego z postacią szeryfa z westernu „W samo południe”. 
 
 
03-07-2019

Kreatywne wakacje w mieście

Ilustracja do informacji: Kreatywne wakacje w mieście
Parafialny Zespół Caritas zaprasza w sierpniu na „Lato w Mieście”.
Zajęcia odbywać się będą od 1 do 15 sierpnia w godzinach od 14.00 do 18.00.
Szczegóły na plakacie
 
03-07-2019

W piątek Święto Brygady. Będzie defilada i festyn rodzinny

Ilustracja do informacji: W piątek Święto Brygady. Będzie defilada i festyn rodzinny
Zbliża się święto 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej. Oficjalna uroczystość odbędzie się w piątek na rynku przed ratuszem w Międzyrzeczu. Po jej zakończeniu na zamku rozpocznie się festyn.
 
Święto Brygady rozpocznie capstrzyk, który odbędzie się w czwartek, 4 lipca,  o godz. 21.30 przy Pomniku Żołnierzy Poległych na Misjach koło bramy koszar perzy ul. Wojska Polskiego.
 
W piątek, 5 lipca, o godz. 11.00 w kościele pw. Św. Wojciecha odbędzie się nabożeństwo, natomiast o godz. 12.30 przed ratuszem rozpocznie się uroczystość połączona z defiladą oraz pożegnaniem żołnierzy, którzy wyjadą na półroczną misję do Rumunii.

O godz. 15.00 na zamku rozpocznie się blok imprez rekreacyjno-rozrywkowych. W programie m.in. koncerty Orkiestry Wojskowej z Wrocławia i zespołu Riwiera, a także teatr ognia i wiele innych atrakcji dla dzieci, młodzieży i dorosłych.
 
W związku z obchodami Święta Brygady, na wniosek organizatora, czyli 17. WBZ, w piątek, 5 lipca, Urząd Miejski będzie czynny od godz. 7.00 do 11.30 (oficjalna uroczystość odbywać się będzie przed wejściem do ratusza).
 
Już w czwartek, 4 lipca, o godz. 16.00 na rynku oraz przylegających do niego ulicach Wesołej i Lipowej wprowadzony zostanie zakaz ruchu kołowego i parkowania. Właściciele zaparkowanych tam samochodów proszeni są o ich przestawienie w inne miejsce. Utrudnienia potrwają do piątku, 5 lipca, do godz. 15.00.
 
W piątek, 5 lipca,  podczas uroczystości przed ratuszem w godz. od 12.00 do 14.30 na wniosek 17. WBZ zablokowany zostanie odcinek ul. Młyńskiej między jej skrzyżowaniami z ul. Ogrodową oraz ulicami Mieszka I i Kazimierza Wielkiego. Czasowych utrudnień na tym odcinku można się spodziewać już od godz. 10.00. Podczas kończącej uroczystość  defilady na około 20 minut zostanie też zablokowane główne skrzyżowanie.
 
Przejazd z zachodniej do wschodniej części miasta odbywać się będzie obwodnicą. Ruchem kierować będą policjanci, którzy apelują do kierowców o zachowanie cierpliwości i ostrożności. W piątek zablokowana też zostanie ul. Ogrodowej oraz znajdujący się przy niej parking między Obrą i kościołem pw. Św. Wojciecha. 
 
W piątek, 5 lipca, czasowych utrudnień – wynoszących najwyżej po kilkanaście minut - kierowcy powinni się spodziewać także na ul. 30 Stycznia, Chłodnej i Kazimierza Wielkiego. 
02-07-2019

Klub Żeglarski Fram zaprasza 27 lipca na regaty

Ilustracja do informacji: Klub Żeglarski Fram zaprasza 27 lipca na regaty
Wodniacy z Międzyrzecza zapraszają na regaty, które rozegrane zostaną 27 lipca na jez. Głębokie w klasie Optymist i jachtów żeglarskich do 4 mb.
02-07-2019

Możesz pomóc lokalnemu stowarzyszeniu

Ilustracja do informacji: Możesz pomóc lokalnemu stowarzyszeniu
Od 17 czerwca do 14 lipca wszyscy mieszkańcy i zaangażowani w życie społeczne działacze mogą głosować na najciekawsze inicjatywy społeczne, które otrzymają dofinansowanie w ramach programu „Decydujesz, pomagamy”. O dotacje ubiega się m.in. międzyrzeckie stowarzyszenie Lubuski Weekend Gitarowy.
 
W regionie konkurują ze sobą: Stowarzyszenie Dlaczego Nie, Stowarzyszenie Lubuski Weekend Gitarowy, Fundacja "Pomoc I Nadzieja".
 
Podczas głosowania, które trwa od 17 czerwca do 14 lipca, klienci sklepu będą mogli zagłosować na najatrakcyjniejszy i najpotrzebniejszy – według nich – projekt.  W jaki sposób? Wystarczy zrobić zakupy w Tesco, a otrzymany wraz z paragonem żeton wrzucić do urny.
 
Sulechów, Miedzyrzecz, Świebodzin i okolice – w tym regionie rywalizują ze sobą następujące projekty:
 
Stowarzyszenie Dlaczego Nie
Zdrowy Tydzień (propagowanie wśród najmłodszych treści profilaktycznych, zdrowego stylu życia i aktywnych form kultury fizycznej i spędzania wolnego czasu)
 
Stowarzyszenie Lubuski Weekend Gitarowy z Międzyrzecza
Projekt: Edukacja muzyczna dla uczniów szkół podstawowych i średnich na terenie Międzyrzecza
 
Fundacja "Pomoc I Nadzieja"
Projekt: Sportowa zabawa dla zdrowia"
 
W VI edycji programu w każdym ze 125 mikroregionów przyznane zostaną trzy granty,
w wysokości 5 000, 3 000 i 1 000 złotych.
 
Każdy głos się liczy!
Głosowanie to czas, w którym  mieszkańcy łączą swoje siły i walczą o najlepszy według nich projekt. Doceniamy ich ogromne zaangażowanie i w związku z tym postanowiliśmy ułatwić dostęp do oddania głosu wszystkim klientom – przy każdej kasie samoobsługowej znajdzie się pojemnik z żetonami. Wprowadzona przez nas nowa formuła odbioru żetonów jest szansą na oddanie głosu przez klientów, którzy korzystają z bardziej nowoczesnych form robienia zakupów. - mówi Daria Kulińska, Dyrektor ds. Komunikacji Tesco.
 
Listę wszystkich projektów, na które można głosować w sklepach Tesco w ramach VI edycji programu „Decydujesz, pomagamy” oraz dotychczasowo zrealizowane projekty można znaleźć na stronie programu www.tesco.pl/pomagamy.
 
Tesco Polska jest czołową siecią sklepów samoobsługowych, funkcjonującą na polskim rynku od 1995 roku. Struktura sieci składa się na blisko 350 sklepów – od hipermarketów po małe osiedlowe supermarkety. Firma oferuje klientom produkty ponad 3700 polskich dostawców, co tydzień sklepy Tesco odwiedza ponad 4 milionów klientów. Firma od lat konsekwentnie angażuje się w działania społeczne prowadząc programy edukacyjne – „Od uprawy do potrawy”, promując zdrowy styl życia oraz podejmując wiele inicjatyw społecznych takich jak program „Decydujesz, pomagamy”, zbiórki żywności dla potrzebujących czy walka z marnowaniem żywności nie tylko w ramach własnej sieci, ale w całym łańcuchu dostaw. Więcej informacji: www.tesco.pl.
 
Fundacja Tesco powstała z inicjatywy Tesco Polska w 2012 roku jako kolejny krok w rozwoju strategii zaangażowania społecznego i długofalowych działań charytatywnych realizowanych przez firmę Tesco. Celem działania Fundacji jest wspieranie wartościowych inicjatyw i projektów społecznych, ukierunkowanych na pomoc dzieciom i młodzieży oraz integracje i zaangażowanie na rzecz wspólnego dobra społeczności lokalnych. Fundacja realizuje programy pomocowe w obszarach związanych z pomocą społeczną, edukacją i ochroną zdrowia. Za swoją działalność  została wyróżniona odznaką „Przyjaciel Dziecka” oraz tytułem „Filantrop Krakowa A.D. 2014” oraz medalem ”50 Lat dla Zdrowia Dzieci” Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie. Więcej informacji: www.fundacjatesco.pl
 
Fundacja Pracownia Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia” powstała, aby rzetelnie i krytycznie opisywać wyzwania dotyczące życia społecznego w Polsce. Opracowuje i upowszechnia innowacyjne rozwiązania, które mogą pomóc sprostać tym wyzwaniom. Szuka ich, łącząc perspektywę badaczy-akademików i aktywistów społecznych oraz podejmując działania koncentrujące się na kluczowych zagadnieniach: rozwoju wspólnot lokalnych, innowacjach społecznych, wolontariacie oraz partycypacji obywatelskiej. Więcej informacji: www.stocznia.org.pl
02-07-2019

Szukamy turystycznego przeboju Międzyrzecza

Ilustracja do informacji: Szukamy turystycznego przeboju Międzyrzecza
 
Co jest największą atrakcją dla turystów w naszym mieście i gminie? Czekamy na Wasze opinie i zdjęcia!
 
Co Waszym zdaniem jest największym magnesem, przyciągającym turystów do naszej gminy? Mają w czym wybierać, gdyż mamy sporo atrakcji. Która z nich jest Waszym zdaniem największym przebojem? Średniowieczny zamek i  muzeum z największą w kraju kolekcją portretów trumiennych oraz tablic herbowych i inskrypcyjnych związanych z sarmackimi obrzędami pogrzebowymi, a może zabytkowe kościoły, kompleks szpitalny w Obrzycach, czy starówka?
 
 
Nie zapominajmy o cieszącej się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców i ich gości kolejce ogrodowej Jerzego Jóźwiaka w Nietoperku, czy bunkrach Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego oraz trasie turystycznej w Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy w Pniewie. Oraz o atrakcjach przyrodniczo-krajobrazowych -  jeziorach, lasach, kąpielisku nad jez. Głębokie oraz turystycznych szlakach pieszych i rowerowych.
01-07-2019

Turystyczny Międzyrzecz: Otwarto Punkt Informacji Turystycznej

Ilustracja do informacji: Turystyczny Międzyrzecz: Otwarto Punkt Informacji Turystycznej
W biurze międzyrzeckiego oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego otwarto wakacyjny Punkt Informacji Turystycznej.
 
Placówka powstała z myślą o turystach, którzy coraz liczniej odwiedzają Międzyrzecz. Finansują ją  władze gminy. – Będzie działać przez całe wakacje. Turyści uzyskają tam informacje o atrakcjach miasta i gminy. Pomysł doskonale się sprawdził w poprzednich latach. Punkt cieszył się ogromnym zainteresowaniem turystów - zapowiada burmistrz Remigiusz Lorenz.
 
Burmistrz podkreśla znakomitą lokalizację punktu informacji. Mieści się w biurze oddziału PTTK Ziemi Międzyrzeckiej przy Rynku 9. To historyczne i turystyczne serce miasta.
 
Punkt czynny jest przez okrągły tydzień od poniedziałku do niedzieli od godz. 9.00 do 17.00 (tel. 604 221 825). Prowadzą go miłośnicy turystyki kwalifikowanej, którzy znają Ziemię Międzyrzecką jak własną kieszeń. Co polecają gościom?
 
– Przede wszystkim wypoczynek nad jeziorem Głębokie i zwiedzanie podziemnej trasy turystycznej w bunkrach Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego. To nasze turystyczne przeboje  – odpowiada Martyna Osadnik.
 
Prezes Oddziału PTTK Ziemi Międzyrzeckiej  Przemysław Mikołajczak zaznacza, że nasze miasto i gmina urzekają letników licznymi atrakcjami. Wymienia średniowieczny zamek i muzeum, zabytkowe kościoły, spływy kajakowe Obrą i Paklicą, trasy piesze i rowerowe.
 
– Tych atrakcji jest coraz więcej. Jedną z ostatnich jest na przykład robiąca furorę kolejka ogrodowa Jerzego Jóźwiaka w Nietoperku – dodaje.
 
W punkcie można też kupić rozmaite mapy, przewodniki turystyczne i pamiątki.