Logo: Powiat Średzki Gmina Międzyrzecz

Logo: MigamMigam Logo: BIPBIP
Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda

Informacje

21-06-2019

Oferta

Ilustracja do informacji: Oferta

Załączniki

21-06-2019

Oferta

Ilustracja do informacji: Oferta

Załączniki

20-06-2019

Żegnaj szkoło, witajcie wakacje!

Ilustracja do informacji: Żegnaj szkoło, witajcie wakacje!
Uczniowie z Międzyrzecza, Bukowca i Kaławy zakończyli rok szkolny. Podczas wczorajszych uroczystości były kwiaty, nagrody, dyplomy oraz gratulacje i życzenia udanych wakacji. Fruwały też birety, a młodzi artyści mieli okazję popisać się wokalnymi i tanecznymi uzdolnieniami.
 
Na placu apelowym Szkoły Podstawowej nr 1 zameldowali się uczniowie, ich rodzice, a także nauczyciele z dyrektorką szkoły Moniką Szypszak na czele. Nie zabrakło też burmistrza Remigiusza Lorenza, który gratulował uczniom sukcesów w nauce i sporcie oraz osiągnięć artystycznych. Życzył im także udanych i bezpiecznych wakacji.
 
Burmistrz był także gościem podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego w Szkole Podstawowej nr 2. Wręczył najlepszym uczniom nagrody, a dyrektorce Katarzynie Dymel bukiet kwiatów i list gratulacyjny. Oklaskiwał też występ młodych wokalistek oraz taneczne popisy przedszkolaków, które zatańczyły dla żegnających się z „dwójką” uczniów klas ósmych.
 
 
Podobne uroczystości odbyły się w pozostałych szkołach w gminie; w „trójce”, „czwórce” i „szóstce” oraz w Kaławie i Bukowcu. Były łzy wzruszenia, dyplomy i nagrody dla najlepszych, kwiaty dla nauczycieli oraz artystyczne występy. Urząd Miejski i burmistrza reprezentowali na nich jego zastępcy Agnieszka Śnieg i Tomasz Markiewicz, szefowa Gminnego Zespołu Oświaty Izabela Korejwo oraz kierownik Wydziału Spraw Społecznych w ratuszu Łukasz Ruta. Najważniejszymi bohaterami byli jednak uczniowie, którzy rozpoczęli właśnie wakacje. Oraz ich nauczyciele i wychowawcy, których młodzi międzyrzecznie obsypali kwiatami.
 
Życzymy uczniom udanych i bezpiecznych wakacji. Widzimy się we wrześniu!
 
19-06-2019

Na dachu ratusza w Międzyrzeczu… wykluły się kaczki!

Ilustracja do informacji: Na dachu ratusza w Międzyrzeczu… wykluły się kaczki!
Dzika kaczka uwiła gniazdo na kominie ratusza w Międzyrzeczu. Widocznie uznała siedzibę władz miejskich za bezpieczne i przyjazne miejsce. Nie wystąpiła jednak z wnioskiem o meldunek, dlatego w Urzędzie Miejskim nikt nie wiedział o dzikiej lokatorce. A potem o kolejnych lokatorach, gdyż kaczka złożyła tam jaja, z których ostatnio wykluło się sześć małych kaczuszek. W środę rano urzędnicy i strażacy przeprowadzili ewakuację kaczej rodziny, która ostatecznie bezpiecznie dotarła nad Obrę.
 
W środę rano pracownicy magistratu zwrócili uwagę na kaczkę, która biegała przed wejściem do urzędu. Machała skrzydłami i kwakała. Jakby chciała poinformować urzędników o czymś ważnym. Potem z dachu zaczęły spadać… małe kaczuszki!
 
Pierwsza kaczka prawdopodobnie złamała łapę po upadku z dachu na wyłożony granitowymi kostkami rynek. Druga szybko otrząsnęła się z szoku po upadku i zaczęła biegać koło ratusza. Ich mama poleciała na dach i szykowała się do zrzucenia kolejnych maleństw. Prawdopodobnie uznała, że najwyższy czas na nowe lokum dla ptasiej rodziny.
 
 
Urzędnicy wezwali strażaków zawodowych. Po różnych komplikacjach uczestnikom akcji udało się uratować cztery następne kaczuszki. Pięć z nich żwawo biegało po rynku, szósta miała wyraźne problemy z poruszaniem. Jedna z urzędniczek włożyła ją ostrożnie do kartonowego pudełka, a potem rozpoczęła się ewakuacja nad Obrę.
 
W asyście strażaka i dwóch urzędniczek kaczki raźno przemaszerowały nad rzekę. Pierwsza szła jedna z pracownic magistratu, za nią kacza mama, a za kaczką jej potomstwo.
 
Kacza rodzina bezpiecznie dotarła nad Obrę. Matka wskoczyła do wody, a za nią popłynęły maluchy. Korowód zamykała kaczuszka przyniesiona w kartonie. Doskonale sobie radziła w wodzie i mamy nadzieję, że szybko wydobrzeje.
 
Akcją kierowała Joanna Łukasiewicz, która w ratuszu zajmuje się m.in. bezpańskimi zwierzętami.
 
Urzędnicy poprosili o pomoc strażaków.
19-06-2019

Warsztaty rewitalizacyjne

Ilustracja do informacji: Warsztaty rewitalizacyjne
Burmistrz Remigiusz Lorenz zaprasza mieszkańców na warsztaty rewitalizacyjne. 
19-06-2019

Mamy dla mieszkańców bilety na zabytkowe pociągi!

Ilustracja do informacji: Mamy dla mieszkańców bilety na zabytkowe pociągi!
Jedną z atrakcji VI Parady Lokomotyw będą kursy zabytkowych składów m.in. do Nietoperka, Skwierzyny i Wierzbna. Mamy na nie bilety dla mieszkańców! Dostaną je w zamian za narysowane, lub namalowane przez dzieci pociągi, lokomotywy, albo naszą stację kolejową.
 
Parada lokomotyw odbędzie się w najbliższą niedzielę, 23 czerwca, w godz. od 9.00 do 18.00 na dworcu kolejowym. Do Międzyrzecza przyjedzie dziewięć parowozów i lokomotyw. Najbardziej widowiskowym punktem imprezy będzie o godz. 13.30 parada lokomotyw.
 
Kolejną atrakcją będą kursy zabytkowych składów na lokalnych liniach m.in. do  Nietoperka. Wierzbna i Skwierzyny. Część biletów została już sprzedana, jednak nie martwcie się! Mamy dla mieszkańców pewną ilość biletów, które dostaniecie za darmo na stoisku Urzędu Gminy. Ale w zamian musicie tam przynieść namalowane, lub narysowane przez dzieci lokomotywy, pociągi, lub stację kolejową w Międzyrzeczu. Zasada jest prosta; jedna osoba może przynieść jedną pracę i dostanie za nią jeden bilet. W przypadku rodzin, na stoisku Urzędu Miejskiego powinni się zameldować wszyscy członkowie z odpowiednią liczbą prac.
 
 
Stoisko z biletami czynne będzie od godz. 10.00 na placu Powstańców Wielkopolskich przed dworcem kolejowym. Ilość biletów jest ograniczona, dlatego radzimy nie zwlekać z przynoszeniem wykonanych przez dzieci prac plastycznych! Obowiązywać będzie zasada, kto pierwszy ten lepszy.
 
Czekają na Was bilety na następujące pociągi:
- „Nietoperz” do Nietoperka o godz. 10.30
- „Wiórek” do Skwierzyny o godz. 11.30
- „Pszczółka” do Wierzbna o godz. 15.30
 
Wybrane prace będą eksponowane na wystawie w holu ratusza. Miłej zabawy!
18-06-2019

Twój głos jest ważny: Ankieta na temat rewitalizacji

Ilustracja do informacji: Twój głos jest ważny: Ankieta na temat rewitalizacji
W związku z prowadzeniem prac nad tworzeniem „Programu Rewitalizacji Gminy Międzyrzecz na lata 2019-2023”, zwracamy się do Państwa z prośbą o wypełnienie poniższej ankiety.
 
Badaniu podlegają 3 podstawowe obszary aktywności: infrastruktura i gospodarka, środowisko (zarówno przyrodnicze, jak i przestrzenne) oraz społeczeństwo.
Wyniki ankiet pozwolą ocenić potencjał rozwojowy gminy w danych obszarach określonych na potrzeby delimitacji, aktualną sytuację społeczno - gospodarczą, mocne i słabe strony obszarów, szanse oraz zagrożenia związane z jego rozwojem.
 
Zebrane w formie ankiet informacje, za pomocą odpowiednio dobranych narzędzi analitycznych zostaną przetworzone w matrycę analityczną.
Państwa opinie, jako cenne i ważne źródło informacji na temat konkretnych potrzeb mieszkańców gminy, po ich skorelowaniu z aktualną pozycją gminy i perspektywami rozwoju, zostaną ocenione według przyjętych algorytmów i uwzględnione przy przygotowaniu strategii w zakresie jej celów i priorytetów.
W przyszłości Program Rewitalizacji Gminy Międzyrzecz na lata 2019-2023 będzie dokumentem niezbędnym, między innymi przy pozyskiwaniu środków zewnętrznych (krajowych, Unii Europejskiej i innych). Ankieta przeznaczona jest dla:
  • mieszkańców gminy,
  • podmiotów gospodarczych działających na terenie gminy,
  • stowarzyszeń oraz organizacji społecznych funkcjonujących na terenie gminy.
 
 
Termin zbierania ankiet upływa  5 lipca 2019 roku.
 
Ankiety można w wersji papierowej pobrać i składać w Urzędzie Miejskim w Międzyrzeczu, ul. Rynek 1 (sekretariat, pok. 201), a sporządzone w formie elektronicznej przesyłać na adres email: e-mail
 
Jednocześnie zapewniamy, że ankieta jest anonimowa, a wyniki będą prezentowane wyłącznie w formie zbiorczej.
Prosimy o wpisanie znaku „X” w odpowiednie pola w poniższej ankiecie.
 
Ankieta do pobrania poniżej

Załączniki

18-06-2019

Pierwsze takie pożegnanie od 20 lat

Ilustracja do informacji: Pierwsze takie pożegnanie od 20 lat
Kwiaty, łzy wzruszenia i szkolne Oscary dla ulubionych nauczycieli – tak wyglądało pożegnanie uczniów klas ósmych ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Szarych Szeregów w Międzyrzeczu.
 
Uroczystości odbyła się w sali kinowo-widowiskowej Międzyrzeckiego Ośrodka Kultury. Jej pierwszym akordem był występ zespołu muzyki dawnej Antiquo More, który jest artystyczną wizytówką nie tylko szkoły, ale także gminy i powiatu.

Odchodzących ze szkoły uczniów klas VIII żegnała m.in. dyrektor szkoły Katarzyna Dymel. Zaznaczała, że są pierwszymi od 20 lat ósmoklasistami, którzy żegnają się ze szkołą. Udanych i bezpiecznych wakacji życzył im natomiast burmistrz Remigiusz Lorenz, który wręczył najlepszym sportowcom okolicznościowe statuetki.

Najlepsi uczniowie otrzymali dyplomy. Dyrekcja szkoły doceniła ich osiągnięcia w nauce, a także sukcesy sportowe i artystyczne.
Niespodzianką była przygotowana przez absolwentów Gala Oskarowa. Nagrodzili swoich ulubionych nauczycieli statuetkami, bardzo dowcipnie uzasadniając ich przyznanie. W imieniu rodziców, nauczycielom podziękowała Justyna Adamirowicz.
 
Rok szkolny 2018-2019 w międzyrzeckiej „dwójce” kończy ponad 500 dziewcząt i chłopców, w tym 53 ósmoklasistów.
18-06-2019

Unijne pieniądze na parki przemysłowe. Umowa już podpisana!

Ilustracja do informacji: Unijne pieniądze na parki przemysłowe. Umowa już podpisana!
Prawie 10 mln zł. dostaną władze Międzyrzecza, Skwierzyny i Przytocznej na uzbrojenie terenów w parkach przemysłowych!  To już pewne. W międzyrzeckim ratuszu podpisano dziś umowę o unijnych dotacjach dla trzech gmin.
 
W imieniu władz samorządowych województwa umowę podpisał członek zarządu województwa Marcin Jabłoński. Samorządowców z naszego powiatu reprezentował Remigiusz Lorenz – burmistrz Międzyrzecza, który jest liderem projektu po stronie gmin. Burmistrz dziękował władzom województwa, natomiast M. Jabłoński wychwalał nasze samorządy za ich aktywność w walce o rządowe i unijne dotacje.
Unijna dotacja wynosi 9 mln. 802 tys. zł, z czego Międzyrzecz dostanie 4 mln. 893 tys. zł, Skwierzyna 4 mln. 229 tys. zł, a Przytoczna 700 tys. zł. Pieniądze przeznaczone zostaną na uzbrojenie Parków Przemysłowych w tych miejscowościach.
- Dotację przeznaczymy na uzbrojenie Międzyrzeckiego Parku Przemysłowego Numer Dwa, który powstaje przy ulicy Rokitniańskiej. Dzięki tym pieniądzom doprowadzimy tam wodę, sieć kanalizacyjną i prąd oraz wybudujemy drogę z oświetleniem i ścieżką pieszo-rowerowej – wylicza R. Lorenz.
Skwierzyna przeznaczy dotację na rozbudowę infrastruktury w Parku Przemysłowym przy ul. Międzyrzeckiej,  w którym działają dwa zakłady i powstają dwa kolejne. W Przytocznej Park Przemysłowy powstaje przy drodze krajowej nr 24, przed jej skrzyżowaniem z drogą do Goraja.
– Mamy tam do zagospodarowania 30 hektarów. Teren jest już uzbrojony, dlatego dotację przeznaczymy na drogi. Podpisaliśmy też trzy umowy intencyjne z przedsiębiorcami, którzy chcą zainwestować w naszej gminie – dodaje wójt Przytocznej Bartłomiej Kuchark,

Tutaj przeczytasz o obchodach Dnia Pioniera w Międzyrzeczu 
W przypadku Międzyrzecza całkowity koszt inwestycji wyniesie 6 mln. 796 tys. zł. Pod koniec br. miasto ogłosi przetarg, prace mają się zakończyć w 2022 r.
Drugi Międzyrzecki Park Przemysłowy ma być kolejnym filarem rozwoju gospodarczego miasta i gminy. Na inwestorów czekają tam działki o łącznej powierzchni ponad 100 ha. Przedsiębiorcy będą mogli inwestować na gruntach gminy oraz na otaczających je działkach należących do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. 
Po zakończeniu tej jakże ważnej dla miasta inwestycji będzie możliwa budowa ścieżki-pieszo rowerowej wzdłuż ul. Zakaszewskiego, która jest główną osią Międzyrzeckiego Parku Przemysłowego nr 1. Burmistrz zapowiada, że ścieżka wybudowana zostanie w pasie technicznym wzdłuż tej drogi.
– Wcześniej wybudujemy na tym odcinku kolektor tłoczny, który połączy oczyszczalnię ścieków z Parkiem Przemysłowym Numer Dwa. Z budową ścieżki musimy więc wstrzymać się aż do zakończenia tej inwestycji – mówi samorządowiec.
18-06-2019

Oni odbudowali Międzyrzecz

Ilustracja do informacji: Oni odbudowali Międzyrzecz
Ponad 30 osób wzięło udział w obchodach Dnia Pioniera, które odbyły się w sobotę w ratuszu. Wspominali m.in. nieżyjących już międzyrzeczan, którzy po zakończeniu drugiej wojny światowej przywrócili miastu polskość oraz odbudowali je ze zgliszcz pozostawionych przez Niemców i Rosjan.
 
Dzień Pioniera to gminne święto, ustanowione przez kilkoma laty przez radę miejską na wniosek radnego Andrzeja Chmielewskiego. W sobotnich obchodach wzięło udział ponad 30 osób, które osiedliły się w Międzyrzeczu i pobliskich wioskach po zakończeniu drugiej wojny światowej.
 
– Ich pierwsze lata na Ziemi Międzyrzeckiej były bardzo trudne. Brakowało wszystkiego. Mieli jednak ogromną energię i wiarę w lepszą przyszłość. Przywrócili miastu polskość i odbudowali je z wojennych zgliszcz – mówi A. Chmielewski.
 
Uroczystość poprzedziła msza święta, odprawiona w południe w kościele pw. Św. Wojciecha. Po zakończeniu nabożeństwa jego uczestnicy przeszli do ratusza, gdzie przywitani zostali przez burmistrza Remigiusza Lorenza. Samorządowiec podkreślał ich zasługi dla miasta i gminy. Podziękował im za wiele lat pracy i odbudowę miasta z ruin, pozostawionych przez Niemców i Rosjan w 1945 r.
 
Przy kawie, ciastach i owocach osadnicy wspominali pierwsze powojenne lata oraz nieżyjące już osoby, które przywróciły miastu polskość (Ziemia Międzyrzecka należała bowiem do Polski od średniowiecza do drugiego rozbioru w 1793 r.).
 
Głos zabrali m.in. Ireneusz Jarnut, Kazimierz Kulas i Wacław Nycz. Opowiadali o zasłużonych dla Międzyrzecza osobach. M.in. byłym nauczycielu i regionaliście Stefanie Cyraniaku, społeczniku i wynalazcy preparatów leczniczych TP1 i TP2 Tadeuszu Podbielskim i twórcy muzeum Alfie Kowalskim. Do wspólnych śpiewów zachęcała ich 85-letnia Helena Bury, która drugą wojnę spędziła z rodzicami na Syberii.
 
Artystycznych akordem imprezy był koncert Chóru Piccolo i Międzyrzeckiego Chóru Kameralnego pod dyrekcją Wojciecha Witkowskiego i przy akompaniamencie Ewy Witkowskiej.
 
Burmistrz podkreślał znaczenie takich spotkań. Zaznaczał, że mimo ciężkich powojennych lat osadnicy potrafili się wspaniale bawić. – Jesteście skarbnicą wiedzy o mieście i drogowskazem dla następnych pokoleń – mówi.