Logo: Powiat Średzki Gmina Międzyrzecz

Logo: MigamMigam Logo: BIPBIP
Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda

Informacje

23-12-2015

Apel do mieszkańców Międzyrzecza

Ilustracja do informacji: Apel do mieszkańców Międzyrzecza
Drodzy mieszkańcy Międzyrzecza!
 
Uprzejmie proszę, aby nie pozostawali Państwo obojętni na chuligańskie wybryki i reagowali na akty wandalizmu jakie obserwujemy na nowo zagospodarowanym skwerze przy Areszcie Śledczym. Niech sprawcy tych czynów nie czują się bezkarni!
 
Proszę, aby zadali sobie Państwo pytanie czy warto pozwalać na niszczenie zieleni, która ma upiększyć nasze miasto, wprowadzić w nim ład kompozycyjny, a może i nawet zostać jego wizytówką.
 
Drodzy Państwo, zagospodarowany skwer zostanie odtworzony, skradzione rośliny zostaną posadzone na nowo, rozjeżdżone, porozrzucane i skradzione kamienie ułożone na nowo. Pamiętajmy jednak, że pieniądze na jego naprawę zostaną ponownie wydane, a pochodzą one m.in. z Państwa podatków. Nasuwa się więc pytanie czy warto po raz kolejny wykładać pieniądze w już zagospodarowany teren czy nie lepiej przeznaczyć je na kolejne realizacje?
 
Ufam, że nie zostaną Państwo obojętni na nasz apel i wspólnie uda nam się ukrócić akty wandalizmu na terenie miasta, a nowo zagospodarowane zieleńce będą cieszyły Państwa oko.
 
Z wyrazami szacunku,
 
 
Zastępca Burmistrza Międzyrzecza
Agnieszka Śnieg
23-12-2015

O zdrowym życiu i budowaniu w Międzyrzeczu

Ilustracja do informacji: O zdrowym życiu i budowaniu w Międzyrzeczu
2 grudnia w Międzyrzeckim Ośrodku Kultury odbyła się pierwsza konferencja, która poruszyła tematykę zdrowego stylu życia, organizowania przestrzeni i budowania. Pod egidą hasła „Zdrowo żyj - zdrowo buduj” udało się zgromadzić wiele podmiotów z naszej gminy i nie tylko zajmujących się tą tematyką. Konferencję otworzył gospodarz wydarzenia burmistrz Remigiusz Lorenz serdecznie dziękując wszystkim za przybycie i zainteresowanie tą tematyką. Życzył wszystkim uczestnikom owocnej debaty i wyraził nadzieję, iż wydarzenie to przyczyni się do zwiększenia świadomości tego jakie konsekwencje niosą za sobą złe nawyki żywieniowe, niezdrowy tryb życia, jak bardzo zmienia się świat współczesny i technologie oraz jak efektywnie możemy je wykorzystać. Konferencja podzielona był na dwa panele tematyczne, które łączyła prezentacja zdrowej żywności, produktów regionalnych oraz rękodzielnictwa i wykorzystania surowców naturalnych i wtórnych, a także prezentacja pasywnych, efektywnych energetycznie technologii stosowanych w budownictwie.
 
W pierwszej części dotyczącej zdrowego stylu życia wystąpiła Teresa Mukomiłow z Koła Gospodyń Wiejskich w Wysokiej wraz z Zofią Plewą ze Starostwa Powiatowego, które wspólnie przybliżyły tematykę oraz wyzwania przed którymi stoją osoby, które chcą zdrowo żywić swoje rodziny. Poszczególne przedstawicielki z kół gospodyń wiejskich prezentowały w kilku słowach zdrowe potrawy bez konserwantów, które przygotowały dla uczestników konferencji. Kolejni prelegenci czyli Dariusz Górny z firmy Anta Architekci oraz Roman Strzelczyk przybliżyli tematykę funkcjonalności i ładu przestrzennego oraz tego jakie budynki pasywne energetycznie powstają na terenie powiatu międzyrzeckiego i w jaki sposób zdrowa technologia przekłada się na efektywność ekonomiczną.
 
Druga część konferencji przybliżała tematykę nowych technologii i efektywnych energetycznie rozwiązań. Piotr Strzelczyk w swoim wystąpieniu prezentował jak przy zastosowaniu nowych technologii można obniżyć opłaty związane z użytkowaniem mieszkań. Rekomendował on zastosowane takich technologii jak, rozwiązanie dla jednostek samorządu terytorialnego w szczególności przy budowaniu mieszkań socjalnych, które generują wysokie koszty utrzymania, co powoduje zaległości w opłatach w wybranych grupach społecznych. Dariusz Mukomiłow w swojej prezentacji opowiadał o ukrytych magazynach energii. Wśród prelegentów znaleźli się także przedstawiciele firm zajmujących się budownictwem efektywnym energetycznie. Michał Itkowiak z firmy Ariston przedstawiał możliwości wykorzystania pomp ciepła powietrze-woda. Stefan Reszewski z firmy Heat Quality  przedstawił uczestnikom koncepcje działania transformatorów ciepła, które wykorzystują parę wodną występującą w powietrzu.
 
Na zakończenie konferencji, Daniel Sobolewski z Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich oraz Janusz Szymczyk z firmy Newagat przedstawili możliwości pozyskiwania środków europejskich na cele termomodernizacji budynków.
 
Pomiędzy blokami tematycznymi, miała miejsce degustacja regionalnych produktów zdrowej żywności przygotowanej przez panie z kół gospodyń wiejskich z Kęszycy Leśnej, Piesek, Kalska, Nietoperka, Pniewa, Gorzycy, Kurska, Kaławy i Wysokiej. Ponadto, prezentację rękodzieła artystycznego przygotowały Halina Iwanowska i Edyta Dubojska z Międzyrzecza, Elżbieta Kiesiak z Lutowa Suchego oraz Wiesław Korejwo z produktem regionalnym z Pszczewa, miodem magdaleńskim i  wyrobami z wosku. Wśród stanowisk zaprezentowano także wykorzystanie surowców naturalnych i wtórnych przygotowanych przez Domy Pomocy Społecznej w Rokitnie 38, Skwierzynie, Międzyrzeczu i Jasieńcu, Powiatowy Ośrodek Wsparcia Razem Raźniej w Skwierzynie oraz Warsztaty Terapii Zajęciowej w Międzyrzeczu. Stoisko „Kasze w żywieniu człowieka” przygotował Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Międzyrzeczu. Swoje stanowiska zaprezentowały także podmioty prywatne, które przedstawiały możliwości nowoczesnych technik budowlanych, wśród nich znalazły się m.in. firma Devi Polska z podłogowymi systemami grzewczymi, Thesla z pompami ciepła powietrze-woda, Fakro z pasywnymi oknami dachowymi, Porta Polska z pasywnymi drzwiami zewnętrznymi, a także Rober i Gazuno z absorpcyjnymi pompami ciepła.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

23-12-2015

List Rzecznika Praw Dziecka do Wolontariuszy

Ilustracja do informacji: List Rzecznika Praw Dziecka do Wolontariuszy
Szanowni Państwo,

5 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Jest to święto wszystkich szlachetnych ludzi o wielkich sercach, którzy angażują się w działalność na rzecz drugiego człowieka.
Pod linkiem dostępny jest list Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka do wolontariuszy z okazji ich święta: http://brpd.gov.pl/listy-rpd/list-rzecznika-praw-dziecka-z-okazji-miedzynarodowego-dnia-wolontariusza
 
List do Wolontariuszy
 
Szanowni Państwo,
z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza składam najserdeczniejsze życzenia wszystkim tym, którzy każdego dnia poświęcają swój czas, siły i zaangażowanie na rzecz najbardziej potrzebujących.
Cieszę, że wśród nas jest tak wielu ludzi, którzy chcą nieść pomoc innym. Wasza praca i zaangażowanie są nieocenione, są przejawem szlachetnej wrażliwości, empatii i troski o dobro innych. Działalność wolontariuszy to także wyraz współtworzenia odpowiedzialnego społeczeństwa obywatelskiego.
Wolontariusze oferują nam to wszystko, czego nie można kupić za największe nawet  pieniądze. Osoby dobrej woli służą rozmową, dobrym słowem, wspierają pracowników szpitali, hospicjów, ośrodków pomocy, angażują się w działalność organizacji pozarządowych.
Ideę wolontariatu warto więc wspierać i propagować wszelkimi sposobami, a ludzi oddanych służbie potrzebującym powinniśmy doceniać. Tym bardziej, że wiele z tych osób działa zupełnie bezinteresownie, bez szukania poklasku czy uznania.
Wolontariat jest doskonałą szkołą charakteru. Wzbogaca obie strony – nie tylko tego, kto korzysta z pomocy, ale także tego kto udziela wsparcia. Uczy życia w zespole, wśród ludzi i dla ludzi.
Drodzy Wolontariusze, życzę, by nie zabrakło Wam wytrwałości, siły i wiary w to co robicie. Mam nadzieję, że swoją postawą będziecie zarażać innych – rodzinę, przyjaciół, znajomych, a dzięki Wam i Waszej pracy, otaczający nas świat będzie stawał się lepszy.
Życzę Wam jak najwięcej pozytywnej energii, którą przekazujecie innym oraz satysfakcji z pracy, a także sukcesów w realizacji własnych planów i zamierzeń. A nam wszystkim – abyśmy jak najczęściej potrafili bezinteresownie pomagać innym.
 
                                                                                                                                            z wyrazami szacunku
                                                                                                                                                Marek Michalak
23-12-2015

Kalendarze dla mieszkańców

Informujemy, iż z okazji Mikołajek, w dniu 4 grudnia od godz. 10:00 w Urzędzie Miejskim w Międzyrzeczu, w Wydziale Spraw Społecznych pok. 103, mieszkańcy będą mogli otrzymać kalendarz gminny. Serdecznie zapraszamy, ilość ograniczona!

23-12-2015

List gratulacyjny od Wicewojewody Lubuskiego Jana Świrepo

23-12-2015

Spotkanie informacyjne nt. programu Erasmus + Młodzież

Ilustracja do informacji: Spotkanie informacyjne nt. programu Erasmus + Młodzież
23-12-2015

Repertuar kina MOK na grudzień 2015

Ilustracja do informacji: Repertuar kina MOK na grudzień 2015
23-12-2015

Światowy Dzień AIDS – zapraszamy na seminarium

Ilustracja do informacji: Światowy Dzień AIDS – zapraszamy na seminarium
1 grudnia obchodzony jest Światowy Dzień Walki z AIDS. Z tej okazji Samorząd Województwa Lubuskiego organizuje interdyscyplinarne seminarium pt. „HIV i AIDS: problemy medyczne i społeczne”. Wśród prelegentów znajdą się wybitni eksperci, m.in. Anna Marzec-Bogusławska, dyrektor Krajowego Centrum ds. AIDS oraz niemieccy partnerzy Województwa Lubuskiego – z Brandenburgii. Seminarium odbędzie się 4 grudnia 2015 r. o 10.00 w Sali Kolumnowej. Inicjatorem seminarium jest marszałek Elżbieta Anna Polak.
 
Seminarium będzie miało charakter interdyscyplinarny. Adresatami są nauczyciele, pedagodzy, psychologowie, pracownicy socjalni, lekarze, pielęgniarki oraz studenci. Wśród zaproszonych prelegentów są wybitni specjaliści m.in. Anna Marzec-Bogusławska, dyrektor Krajowego Centrum ds. AIDS, dr hab. Anna Kowalewska z Uniwersytetu Warszawskiego, prof. dr hab. Zbigniew Izdebski z Uniwersytetu Zielonogórskiego. Seminarium odbędzie się 4 grudnia br. w godz. 10.00-14.00 w Sali Kolumnowej Sejmiku Województwa Lubuskiego. Osoby chętne do udziału w seminarium mogą zgłosić swój udział pod nr tel. 68 456 55 03 do 3 grudnia br. do godz. 15.00.  
 
HIV i AIDS: Spada świadomość społeczna
W naszym regionie problematyką HIV i AIDS zajmuje się m.in. powołany przez marszałka województwa w 2009 roku Zespołu ds. opracowywania i realizacji Programu Zwalczania AIDS i Zapobiegania Zakażeniom HIV w Województwie Lubuskim, na którego czele stoi prof. Zbigniew Izdebski. Z uwagi na fakt, iż stale wzrasta liczba zakażeń, działania w województwie koncentrują się na zachęcaniu do wykonywania anonimowych testów na HIV (szacuje się, że ok. 70 proc. nosicieli wirusa, nie wie o tym, że są zakażeni). Z dotychczasowych ogólnopolskich badań przedstawionych przez prof. Z. Izdebskiego wynika, że w Polsce spada świadomość w zakresie zagrożeń zakażeniem tym wirusem. Badania sprzed 4 lat wykazały lepszą znajomość problemów związanych z możliwością zakażenia niż te najnowsze. Dotyczy to także tolerancji w stosunku do osób będących nosicielami.
 
1 grudnia: epidemia AIDS to problem wciąż aktualny
W 1988 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ uchwaliło rezolucję ustanawiającą Światowy Dzień AIDS. Na świecie żyje z HIV blisko 37 mln osób [UNAIDS, 2015]; to liczba zbliżona do liczebności populacji Polski. W związku ze skalą pandemii i jej destrukcyjnym wpływem na społeczeństwa, zakażenie HIV jest jednym z priorytetowych zagadnień zdrowia publicznego na świecie.
Po trzydziestu latach od wykrycia w Polsce pierwszego zakażenia szacuje się, że nawet 35 tys. osób żyje z HIV, a blisko co druga o tym nie wie i może nieświadomie zakażać. Od wdrożenia badań w 1985 r. do 31 maja 2015 r. zakażenie HIV stwierdzono u 19.120 osób, odnotowano 3.246 zachorowań na AIDS, 1.299 chorych zmarło [NIZP-PZH, 2015].
Światowy Dzień AIDS przypomina, że epidemia to problem wciąż aktualny. Warto działać na rzecz jego rozwiązania także przez pozostałe dni w roku – poznając i upowszechniając informacje na temat HIV/AIDS, sposobów ograniczania ryzyka zakażenia, testując się w kierunku HIV, działając bez uprzedzeń w życiu prywatnym i zawodowym oraz solidaryzując się z osobami, które cierpią z tego powodu. 1 grudnia to również kulminacja kampanii edukacyjnej .
 
Dane epidemiologiczne - Polska (na podstawie danych NIZP-PZH)
HIV i AIDS w Polsce - dane od początku epidemii (1985 r.) do 31 maja 2015 roku
19 120 zakażonych ogółem co najmniej
6 087 zakażonych w związku z używaniem narkotyków
3 246 zachorowań na AIDS
1 299 chorych zmarło
 Na koniec września 2015 r. leczeniem ARV objętych było około 8420 pacjentów, w tym 111 dzieci. Leczenie jest prowadzone  i finansowane w ramach programu zdrowotnego Ministerstwa Zdrowia "Leczenie antyretrowirusowe osób żyjących z HIV w Polsce na lata 2012 - 2016". (źródło: Krajowe Centrum ds. AIDS)
 
PROGRAM SEMINARIUM
HIV i AIDS: problemy medyczne i społeczne
w ramach obchodów Światowego Dnia Walki z AIDS
4 grudnia 2015 r.
Sala Kolumnowa Sejmiku Województwa Lubuskiego
 
10.00
Powitanie, otwarcie - Elżbieta Anna Polak, Marszałek Województwa Lubuskiego
Prowadzenie konferencji: prof. dr hab. Zbigniew Izdebski, przewodniczący Zespołu Koordynującego Realizację Krajowego Programu Zapobiegania HIV i Zwalczania AIDS 
w Województwie Lubuskim
10.15
Aktualne problemy epidemii HIV/AIDS w Polsce i Europie – Anna Marzec-Bogusławska, dyrektor Krajowego Centrum ds. AIDS
10.45
Aspekty społeczne i medyczne zakażenia HIV - prof. dr hab. n. med. Anna Boroń-Kaczmarska, Śląski Uniwersytet Medyczny, Katedra Chorób Zakaźnych
11.15
Przyszłość leczenia zakażenia HIV - prof. dr hab. n. med. Miłosz Parczewski, Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie, konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych
11.45
Przerwa kawowa
12.00
Problematyka HIV/AIDS na terenie Brandenburgii – przedstawiciele Ministerstwa Pracy, Spraw Socjalnych, Zdrowia, Kobiet i Rodziny Kraju Związkowego Brandenburgia
12.15
Miłość, młodość, odpowiedzialność – prof. dr hab. Zbigniew Izdebski Uniwersytet Zielonogórski, Katedra Seksuologii, Poradnictwa i Resocjalizacji,
12.45
Biologiczne podstawy zachowań ryzykownych dzieci i młodzieży – dr hab. n. med. Anna Kowalewska,  Uniwersytet Warszawski, Katedra Biomedycznych Podstaw Rozwoju i Seksuologii                                      
13.15
Realizacja Programu leczenia antyretrowirusowego chorych na AIDS w Szpitalu Wojewódzkim w Zielonej Górze - lek. med. spec. chorób zakaźnych Jacek Smykał, Szpital Wojewódzki w Zielonej Górze
13.45
Działania Studenckiego Koła Seksuologicznego UZ w profilaktyce HIV/AIDS – mgr Adrian Tabaczuk, Uniwersytet Zielonogórski, Katedra Seksuologii, Poradnictwa i Resocjalizacji
14.00
Pytania, dyskusja, podsumowanie
 
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                              www.lubuskie.pl
23-12-2015

Informacja o organizacji sesji Rady Miejskiej

Na podstawie art. 11 b ust. 1 i 2 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym i art. 18 ust. 1 ustawy o dostępie do informacji publicznej z dnia 6 września 2001 r. informuję, że
 
4.12.2015 r. o godz. 1000
w sali narad Urzędu Miejskiego w Międzyrzeczu
odbędzie się XVI sesja Rady Miejskiej w Międzyrzeczu
 
 
Porządek obrad:
 
Sprawy regulaminowe:
a)      otwarcie sesji i stwierdzenie quorum,
b)      porządek obrad.
2. Podjęcie uchwały (projekt nr 1) w sprawie zatwierdzenia taryf zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków na okres od 1.01.2016 r. do 31.12.2016 r. 
3. Zamknięcie obrad sesji.
 
 
                                                                             Przewodnicząca Rady Miejskiej
                                                                                       w Międzyrzeczu
 
                                                                                         Maria Kijak
23-12-2015

Oficjalne zakończenie IV etapu przebudowy ul. Waszkiewicza i Świerczewskiego

Ilustracja do informacji: Oficjalne zakończenie IV etapu przebudowy ul. Waszkiewicza i Świerczewskiego
W piątek 27 listopada odbyło się oficjalne otwarcie głównych arterii w mieście, tj. ul. Świerczewskiego i Waszkiewicza. Burmistrz powitał przybyłych gości i podkreślił jak ważna dla mieszkańców była zakończona właśnie inwestycja. Podziękował wicewojewodzie Janowi Świrepo za pozytywną ocenę złożonego przesz gminę wniosku, dzięki któremu na remont dróg otrzymaliśmy dofinansowanie w ramach NPPDL. Słowa podziękowania przekazał również staroście międzyrzeckiemu Grzegorzowi Gabryelskiemu za udzieloną pomoc i wsparcie. Szczególne słowa wdzięczności burmistrz skierował do wykonawcy inwestycji Małgorzaty Winnickiej z firmy „Brubet” za zaangażowanie i pozytywną współpracę.
Przypomnijmy, że IV etap przebudowy ul. Waszkiewicza i Świerczewskiego objął dwa odcinki głównych arterii miasta, tj. ul. Waszkiewicza – od stacji paliw do zjazdu w ul. Rokitniańską oraz ul. Świerczewskiego – od głównego skrzyżowania do mostu na Paklicy. W ramach inwestycji wyremontowano biegnącą wzdłuż ulicy ul. Waszkiewicza ścieżkę rowerową, która została poszerzona i wymieniona została jej nawierzchnia. Na skrzyżowaniu ul. Świerczewskiego z ul. Konstytucji 3 Maja wprowadzono dodatkowy pas dla skręcających w prawo. Ze względu na położenie w strefie objętej ochroną konserwatorską i zalecenia konserwatora zabytków, nawierzchnia części chodników została wykonana z kostki kamiennej oraz płyt granitowych. W ramach inwestycji wykonany został remont kanalizacji deszczowej, sanitarnej i sieci wodociągowej. Ponadto, po raz pierwszy w mieście, przy drodze publicznej zamontowane zostały lampy ledowe o mocy 107 W. Na odcinku 400 m, od głównego skrzyżowania do mostu na Paklicy powstało 15 nowoczesnych opraw świetlnych. Dzięki niskiemu poborowi energii elektrycznej, lampy LED pozwolą nam zmniejszyć rachunki za prąd. Powstała oszczędność zużycia energii wyniesie ponad 70% w stosunku do tradycyjnego oświetlenia. Źródłem dodatkowych oszczędności będą również niskie koszty serwisu, ponieważ lampy mogą działać bezobsługowo nawet przez lata.
Zmieniona została organizacja ruchu i przebudowana sygnalizacja świetlna w obrębie skrzyżowania ul. Świerczewskiego i Konstytucji 3 Maja. Zamontowany został „inteligentny” system sterowania ruchem, w postaci m.in. pętli magnetycznych zlokalizowanych w nawierzchni jezdni i kamer, które umożliwią pracę sygnalizacji świetlnej zależnie od natężenia ruchu drogowego.
 
Koszt inwestycji wyniósł 4 795 553,00 zł , wysokość dofinansowania 1 524 676,00 mln zł.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji