Logo: Powiat Średzki Gmina Międzyrzecz

Logo: MigamMigam Logo: BIPBIP
Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda

Informacje

12-05-2023

Uwaga, ważna informacja dla Mieszkańców

Ilustracja do informacji: Uwaga, ważna informacja dla Mieszkańców
Ogłoszenie o przystąpieniu do wyboru ławników do sądów powszechnych na kadencję 2024 - 2027
 
 
Burmistrz Międzyrzecza informuje, że w dniu 31 grudnia 2023 r. upływa czteroletnia kadencja ławników wybranych w 2019 r. W związku z powyższym Rada Miejska w Międzyrzeczu zgodnie z pismem Prezesa Sądu Okręgowego w Gorzowie Wielkopolskim
z dnia 26 kwietnia 2023 r. do końca października bieżącego roku dokona wyboru ławników:
  1. Do Sądu Rejonowego w Międzyrzeczu2 osoby
  2. Do Sądu Rejonowego w Gorzowie Wielkopolskim- 2 osoby do orzekania
    w sprawach z zakresu prawa pracy.
Kandydatów na ławników do orzekania w sprawach pracowniczych zgłaszają związki zawodowe oraz organizacje pracodawców. Kandydaci powinni wykazywać szczególną znajomość spraw pracowniczych.
Podstawa prawna:
  1. Ustawa z dnia 27 lipca 2001 r. Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U z 2023 r., poz. 217).
  2. Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 9 czerwca 2011 r. w sprawie sposobu postępowania z dokumentami złożonymi radom gmin przy zgłaszaniu kandydatów na łaników oraz wzoru karty do zgłoszenia (Dz. U. z 2011 r., Nr 121,
    poz. 693 i Dz.U. z 2022 r. poz. 2155).
Kandydatów na ławników, radom gmin, mogą zgłaszać prezesi właściwych sądów, stowarzyszenia, inne organizacje społeczne i zawodowe, zarejestrowane na podstawie przepisów prawa (z wyłączeniem partii politycznych) oraz co najmniej 50 obywateli mających czynne prawo wyborcze, zamieszkujących stale na terenie gminy dokonującej wyboru, w terminie do dnia 30 czerwca 2023 r.
 
ŁAWNIKIEM MOŻE BYĆ WYBRANY TEN, KTO:
  1. posiada obywatelstwo polskie i korzysta z pełni praw cywilnych i obywatelskich;
  2. jest nieskazitelnego charakteru;
  3. ukończył 30 lat i nie przekroczył 70 lat;
  4. jest zatrudniony, prowadzi działalność gospodarczą lub mieszka w miejscu kandydowania co najmniej od roku;
  5. jest zdolny, ze względu na stan zdrowia, do pełnienia obowiązków ławnika;
  6. posiada co najmniej wykształcenie średnie lub średnie branżowe.
ŁAWNIKAMI NIE MOGĄ BYĆ:
  1. osoby zatrudnione w sądach powszechnych i innych sądach oraz w prokuraturze;
  2. osoby wchodzące w skład organów, od których orzeczenia można żądać skierowania sprawy na drogę postępowania sądowego;
  3. funkcjonariusze Policji oraz inne osoby zajmujące stanowiska związane ze ściganiem przestępstw i wykroczeń;
  4. adwokaci i aplikanci adwokaccy;
  5. radcy prawni i aplikanci radcowscy;
  6. duchowni;
  7. żołnierze w czynnej służbie wojskowej;
  8. funkcjonariusze Służby Więziennej;
  9. radni gminy, powiatu i województwa.
Nie można być ławnikiem jednocześnie w więcej niż jednym sądzie.
 
Do zgłoszenia kandydata na ławnika dokonanego na karcie zgłoszenia dołącza się następujące dokumenty:
  1. informację z Krajowego Rejestru Karnego dotyczącą zgłaszanej osoby;
  2. oświadczenie kandydata, że nie jest prowadzone przeciwko niemu postępowanie o przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe;
  3. oświadczenie kandydata, że nie jest lub nie był pozbawiony władzy rodzicielskiej, a także, że władza rodzicielska nie została mu ograniczona ani zawieszona;
  4. zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia, wystawione przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej w rozumieniu ustawy z dnia 27 października 2017 r. o podstawowej opiece zdrowotnej (Dz. U. z 2022 r. poz. 2527), stwierdzające brak przeciwwskazań do wykonywania funkcji ławnika;
  5. dwie aktualne fotografie zgodne z wymogami stosowanymi przy składaniu wniosku o wydanie dowodu osobistego.
Dokumenty wymienione w punktach 1-4 powinny być opatrzone datą
nie wcześniejszą niż 30 dni przed dniem zgłoszenia.
 
Do zgłoszenia kandydata na ławnika dokonanego na karcie zgłoszenia przez stowarzyszenie, inną organizację społeczną lub zawodową zarejestrowaną na podstawie przepisów prawa dołącza się również aktualny odpis z Krajowego Rejestru Sądowego albo odpis lub zaświadczenie potwierdzające wpis do innego właściwego rejestru lub ewidencji dotyczące tej organizacji. Dokumenty powinny być opatrzone datą nie wcześniejszą niż 3 miesiące przed dniem zgłoszenia.
 
Do zgłoszenia kandydata na ławnika dokonanego na karcie zgłoszenia przez obywateli dołącza się listę osób, zawierającą imię (imiona), nazwisko, numer ewidencyjny, PESEL, miejsce stałego zamieszkania i własnoręczny podpis każdej z pięćdziesięciu osób zgłaszających kandydata. Osobą uprawnioną do składania wyjaśnień w sprawie zgłoszenia kandydata na ławnika przez obywateli jest pierwsza osoba wymieniona na ww. liście.
 
Koszt opłaty za wydanie informacji z Krajowego Rejestru Karnego oraz opłaty za wydanie aktualnego odpisu z Krajowego Rejestru Karnego albo odpisu lub zaświadczenia z innego właściwego rejestru lub ewidencji ponosi Skarb Państwa (art. 162 §7 i § 8 ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych). Koszt opłaty za badanie lekarskie i za wystawienie zaświadczenia lekarskiego ponosi kandydat na ławnika (art. 162 §7a ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych).
 
Zgłoszenia kandydatów, które wpłynęły po upływie terminu i nie spełniają wymagań formalnych określonych w ustawie i rozporządzeniu pozostawia się bez dalszego biegu.
 
KARTA ZGŁOSZENIA KANDYDATA NA ŁAWNIKA dostępna jest na stronach internetowych  http://www.bip.miedzyrzecz.pl, https://www.miedzyrzecz.pl/ oraz w Biurze Podawczym Urzędu Miejskiego w Międzyrzeczu.
Szczegółowych informacji w sprawie wyboru ławników udziela oraz zgłoszenia przyjmuje:

Biuro Rady Miejskiej w Międzyrzeczu,
Rynek 1, pok. 203, tel. (095) 742 69 34 lub (095) 742 69 88
Poniedziałek 9.00 - 17.00 Wtorek - Piątek 7.00 - 15.00 
 
 
12-05-2023

Targi rolnicze w Gliśnie

Ilustracja do informacji: Targi rolnicze w Gliśnie
Lubuski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Kalsku  zaprasza na XXX Targi Rolnicze, które odbędą się w dniach 20-21 maja w Gliśnie.
 
 
 
12-05-2023

Przedsiębiorco, złóż wniosek przez internet!

Ilustracja do informacji: Przedsiębiorco, złóż wniosek przez internet!
Informacja Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych dotycząca składania wniosków przez Internet przez przedsiębiorców z niepełnosprawnościami oraz pracodawców zatrudniających osoby z niepełnosprawnościami.
 
 
Wniosek możesz złożyć z komputera znajdującego się w pracy lub domu. Za złożenie wniosku drogą elektroniczną nie są pobierane opłaty.
 
10-05-2023

Będzie praca w nowym zakładzie

Ilustracja do informacji: Będzie praca w nowym zakładzie
W parku przemysłowym rozpoczęła się budowa nowego zakładu pracy. W wmurowaniu kamienia węgielnego uczestniczyli m.in., burmistrz Remigiusz Lorenz i jego zastępczyni Agnieszka Śnieg. – To bardzo dobra wiadomość dla firmy, gminy i mieszkańców – zaznacza samorządowiec.
 
W Międzyrzeckim Parku Przemysłowym rozpoczęła się budowa zakładu Brugg, należącego do szwajcarskiej grupy kapitałowej Brugg Group. Jej międzyrzecka filia działa wprawdzie już od 2006 r, ale – jak zaznaczają jej przedstawiciele – w nowym zakładzie będzie mogła potroić produkcję i zwiększyć zatrudnienie z 70 do 150 pracowników.
 
Międzyrzecka filia Brugg Group produkuje wiązki elektryczne do samochodów, maszyn i jachtów. Budowa nowego zakładu ma się zakończyć pod jesienią przyszłego roku. Pierwszym akordem inwestycji było wmurowanie kamienia węgielnego. Po podpisaniu aktów erekcyjnych dyrektorzy i przedstawiciele grupy – m.in. Szwajcarzy Patrick Kern i Philipp Sidler – włożyli je w specjalnej kapsuły, którą następnie wmurowali w fundamenty powstającego obiektu. Do kapsuły trafiły też szwajcarskie i polskie monety, wiązki kabli i aktualne wydanie dziennika „Gazeta Lubuska”.
 
W uroczystości uczestniczyli m.in. burmistrz Remigiusz Lorenz i jego zastępczyni Agnieszka Śnieg. – To bardzo ważny dzień dla firmy, naszej gminy i jej mieszkańców. Od 127 lat firma Brugg jest największym pracodawcą i gospodarczą wizytówką szwajcarskiego miasta Brugg. Pokładam szczerą nadzieję, że jej międzyrzecka filia będzie jednym z filarów dalszego rozwoju miasta Międzyrzecz - mówił R. Lorenz wręczając list gratulacyjny dyrektorowi zarządzającemu jej międzyrzeckiej filii Sławomirowi Kowalczykowi.
 
Burmistrz podkreśla, że w kwietniu między ulicą Rokitniańską i Lubosinkiem rozpoczęła się budowa Międzyrzeckiego Parku Przemysłowego nr 2. – W pierwszym parku nie mamy już działek, dlatego postanowiliśmy przygotować tereny dla przyszłych inwestorów. Gmina ma tam prawie trzy hektary, a ponad 100 hektarów należy do Skarbu Państwa, reprezentowanego przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Do końca roku wybudujemy tam drogi, sieć sanitarną i deszczową, wodociągi i oświetlenie. Dostaliśmy na to prawie 5 milionów złotych – dodaje R. Lorenz.
10-05-2023

Projekt Fundacji Banku Ochrony Środowiska

Ilustracja do informacji: Projekt Fundacji Banku Ochrony Środowiska
Projekt Fundacji Banku Ochrony Środowiska
 
Serdecznie zapraszamy mieszkańców miast powyżej 10 tysięcy mieszkańców do udziału w IX edycji projektu „Zielona Ławeczka”!
Chcesz zdobyć grant i odmienić wygląd swojego osiedla?
 
Zbierz sąsiadów i wspólnie stwórzcie plan aranżacji miniogrodu!
 
Na wasze rejestracje czekamy do 17 maja br., do 7 czerwca macie czas na złożenie wniosków!
 
Macie szansę na zdobycie grantu o maksymalnej wysokości 3 000 zł.
 
Jak złożyć wniosek? Należy wykonać wszystkie zadania opisane w zakładce formularze.
 
Czekamy na Wasze zgłoszenia!
10-05-2023

Targi Organizacji Pozarządowych

Ilustracja do informacji: Targi Organizacji Pozarządowych
W czerwcu odbędą II Ogólnopolskie Targi Organizacji Pozarządowych NGO-EXPO. 
 
 
 
Drugą edycję targów NGO-EXPO zaplanowano na 29-30 czerwca. Tak jak w zeszłym roku, wielkie święto społeczników odbędzie się w Targi Kielce S.A.

Już dziś warto zarezerwować sobie termin, organizatorzy przygotowują mnóstwo atrakcji. Targi będą platformą do wymiany doświadczeń dla przedstawicieli organizacji pozarządowych oraz przyczynią się do poszerzenia wiedzy na temat działalności organizacji pozarządowych i poznania wszelkich przejawów aktywności społecznej.
 
Na Targach nie zabraknie ekspertów zajmujących się tematyką NGO, przedstawicieli firm, a także instytucji grantodawczych, które przedstawią swoją ofertę i odpowiedzą na pytania.
 
Wszystkie informacje o rejestracji gości i wystawców, a także aktualności dostępne są na stronie: https://targingo.pl
 
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny! 
08-05-2023

W hołdzie ofiarom najokrutniejszej z wojen

Ilustracja do informacji: W hołdzie ofiarom najokrutniejszej z wojen
Przedstawiciele władz gminy, wojska i hufca ZHP oddali hołd ofiarom najokrutniejszej z wojen.
 

W 78. rocznicę zakończenia Drugiej Wojny Światowej przedstawiciele Urzędu Miejskiego i Rady Miejskiej, stacjonującej w naszym mieście 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej złożyli kwiaty i zapalili znicze przed Pomnikiem Weteranów na Podzamczu. Uroczystość odbyła się w asyście żołnierzy „siedemnastej’ i harcerzy międzyrzeckiego Hufca ZHP im. Zawiszaków.

W uroczystości wzięli udział dowódca 17. WBZ płk Sławomir Kocanowski, zastępcy burmistrza Agnieszka Śnieg i Tomasz Markiewicz, radna rady miejskiej Maria Kijak oraz komendant Hufca ZHP Marcin Rzepa.
 
- To była najokrutniejsza z wojen w dziejach ludzkości. Zginęło w niej około 60 milionów ludzi w tym ponad 5 milionów obywateli Drugiej Rzeczpospolitej – zaznaczała A. Śnieg.
08-05-2023

Uwaga, ważna informacja dla Mieszkańców

Ilustracja do informacji: Uwaga, ważna informacja dla Mieszkańców
W związku z organizacją pikniku ekologicznego dla dzieci z przedszkoli Gminy Międzyrzecz w czwartek, 11 maja, w godzinach od 6.00 rano do 14.00 wjazd na parking za Międzyrzeckim Ośrodkiem Kultury będzie zamknięty.
 

Prosimy mieszkańców o przeparkowanie pojazdów pozostawionych wcześniej na parkingu.
 
Przepraszamy za utrudnienia!
05-05-2023

Zostań wolontariuszem

Ilustracja do informacji: Zostań wolontariuszem
Ośrodek Pomocy Społecznej w Międzyrzeczu szuka osób, które w ramach wolontariatu chciałyby opiekować się seniorami.
 
Ośrodek Pomocy Społecznej w Międzyrzeczu przystąpił do realizacji Programu „Korpus Wsparcia Seniorów” na rok 2023 ogłoszonego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej realizowanego w ramach środków z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.
 
Jednym z celów „Korpusu Wsparcia Seniorów” jest zaangażowanie wolontariuszy,  w tym również działaczy środowisk młodzieżowych i obywatelskich, w świadczenie codziennej pomocy osobom potrzebującym wsparcia. Usługa wsparcia (wolontariat) może obejmować m.in. wspólne spędzanie czasu z seniorami, w szczególności samotnie zamieszkującymi, w tym spacery, sporządzanie posiłków, zakupów, umawianie na wizyty lekarskie i asystowanie podczas wizyt, czy pomoc w utrzymaniu porządku w domu.
 
Wolontariusz będzie wykonywał swoje zadania na podstawie porozumienia z Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Międzyrzeczu. Zgłoszeń można dokonywać w siedzibie tut. Ośrodka przy ul. Wojska Polskiego 13 B, 66-300 Międzyrzecz oraz pod nr tel. ( 95) 742-78-34 lub 732-935-055 lub mailowo na adres: e-mail
Szczegółowe informacje i karta zgłoszenia pod linkiem:
04-05-2023

Święto Konstytucji w Międzyrzeczu

Ilustracja do informacji: Święto Konstytucji w Międzyrzeczu
Mieszkańcy naszej gminy świętowali w środę 232. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. – Dzień uchwalenia drugiej na świecie i pierwszej w Europie konstytucji jest jedną z najważniejszych dat w dziejach naszej Ojczyzny – zaznaczała zastępca burmistrza Agnieszka Śnieg.
 
Pierwszą odsłoną patriotycznej uroczystości była Msza Święta w intencji Ojczyzny, odprawiona w kościele pw. Św. Wojciecha przez proboszcza tej parafii i jednocześnie dziekana dekanatu pszczewskiego ks. kan. Pawła Tokarczyka. Po zakończeniu nabożeństwa mieszkańcy - pilotowani przez orkiestrę dętą - przeszli na plac przed Pomnikiem Tysiąclecia Państwa Polskiego, gdzie wzięli udział w patriotycznym apelu.
 
Majowe święto odbyło się zgodnie z wojskowym ceremoniałem, w asyście pocztu sztandarowego i kompanii honorowej wystawionej przez 17. Wielkopolską Brygadę Zmechanizowaną. Wojskowymi akcentami były mianowania żołnierzy na wyższe stopnie oraz apel poległych z salwą honorową. Oprócz mieszkańców wzięły w niej udział delegacje służb mundurowych - policji, aresztu śledczego, leśników oraz strażaków zawodowych i ochotników, szkół, organizacji społecznych, zakładów pracy, instytucji oraz władz powiatu i gminy. O ich bezpieczne przejście zadbali policjanci międzyrzeckiej „drogówki”.
 
Władze gminy reprezentowali m.in. zastępcy burmistrza Agnieszka Śnieg i Tomasz Markiewicz, sekretarz Urzędu Miejskiego Ewa Walkowska, przewodnicząca Rady Miejskiej Katarzyna Budych, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Chmielewsko oraz radni Maria Kijak, Małgorzata Cyraniak, Grzegorz Skrzek i Marek Cieloch.
 
W swoim przemówieniu zastępca burmistrza Agnieszka Śnieg podkreślała, że dzień uchwalenia konstytucji jest jedną z najważniejszych dat w historii kraju. - Niech dla nas wszystkich będzie to święto radości i dumy z dokonań naszych przodków - apelowała.
 
Uroczystość odbyła się w asyście pocztów sztandarowych, zuchów i harcerzy Hufca ZHP Międzyrzecz. Jej ostatnim akcentem było złożenie kwiatów przed Pomnikiem Tysiąclecia Państwa Polskiego. Uczestniczyła w niej m.in. 89-letnia Sybiraczka Helena Bury. – Mój ojciec walczył za Polskę. Uważam, że udział w takich wydarzeniach to nasz obowiązek – mówiła.
 
Po zakończeniu uroczystości przedstawiciele władz miasta i wojska złożyli kwiaty przed pomnikiem dowódcy Powstania Wielkopolskiego i jednocześnie patrona międzyrzeckiej brygady gen. Józefa Dowbora-Muśnickiego.