Logo: Powiat Średzki Gmina Międzyrzecz

Logo: MigamMigam Logo: BIPBIP
Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda

Informacje

25-08-2021

Narodowy Spis Powszechny. Specjalna aplikacja spisowa

Ilustracja do informacji: Narodowy Spis Powszechny. Specjalna aplikacja spisowa
Dla osób ze szczególnymi potrzebami przygotowana została specjalna wersja aplikacji spisowej.
Jak z niej skorzystać? Po wejściu na stronę https://spis.gov.pl/ należy wybrać przycisk „Przejdź do aplikacji spisowej”. W lewej górnej części strony znajduje się link „Wersja dla osób ze szczególnymi potrzebami”.
 
 
Osoby potrzebujące wsparcia w obsłudze aplikacji lub komputera, mogą zadzwonić na infolinię spisową pod numer 22 279 99 99 (opłata zgodna z taryfa operatora), wybrać „1” – NSP 2021 a następnie „1” – „spisz się przez telefon” i w trakcie rozmowy z rachmistrzem przekazać dane spisowe. Wybierając „2” –„pomoc i informacje merytoryczne na temat spisu oraz weryfikacja tożsamości rachmistrza” – zostaniemy przekierowani do konsultanta infolinii, u którego można zgłosić potrzebę spisania się z rachmistrzem podczas wywiadu bezpośredniego w miejscu zamieszkania. Konsultant odnotuje w systemie prośbę o wywiad bezpośredni, co pozwoli skierować rachmistrza pod właściwy adres.
 
Osoby niedowidzące mogą również z osobą towarzyszącą, do której mają zaufanie, wybrać się do najbliższego urzędu gminy (o ile zdrowie na to pozwala) i tam na specjalnie utworzonym spisowym stanowisku komputerowym dokonać spisu. O pomoc można poprosić także wyznaczonego pracownika gminy.
 
Inną możliwością jest skorzystanie z okazji i spisanie się w mobilnym punkcie spisowym, o działalności których informacje podawane są w lokalnych mediach. Takich doraźnych akcji spisowych na terenie kraju jest wiele.
 
Pamiętajmy także, że osoba niedowidząca może zostać również spisana przez osobę, z którą mieszka.
 
23-08-2021

Zrób zdjęcie Spisobusu i wygraj nagrodę!

Ilustracja do informacji: Zrób zdjęcie Spisobusu i wygraj nagrodę!
Od niedawna po drogach województwa lubuskiego porusza się specjalny Spisobus, promujący Narodowy Spis Powszechny! Widziałeś go może? W związku z tym mamy dla Ciebie minikonkurs pn. "Spisobus Obiektywnie".
 
Pierwsza osoba, która w danym dniu trwania konkursu (do 30 września) zrobi zdjęcie samochodu promującego #NSP2021, otrzyma nagrodę od Urząd Statystyczny w Zielonej Górze.

Szczegóły konkursu znajdą Państwo na stronie https://zielonagora.stat.gov.pl/narodo.../konkursy-nsp-2021/
 
ZAPRASZAMY! Kto pierwszy ten lepszy   
23-08-2021

Ostrzeżenie meteorologiczne

Ilustracja do informacji: Ostrzeżenie meteorologiczne
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej-Polski Instytut Badawczy ostrzega przed ulewami w sześciu powiatach woj. lubuskiego – m.in. w powiecie międzyrzeckim – w poniedziałek, 23 sierpnia, od godz. 9.00 do 17.00.
 
 
Opady mogą wynieść 70 mm.
20-08-2021

Pogranicze bez historii?

Ilustracja do informacji: Pogranicze bez historii?
 
Miłośnicy historii i literatury wzięli udział w promocji książki „Pogranicze. Przeszłość bez historii…”, której autorem jest znany w mieście i regionie naukowiec prof. Marceli Tureczek. 
 
Spotkanie autorskie odbyło się w czwartkowe popołudnie w Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Międzyrzecz. Prowadziła je historyk dr Karolina Korenda-Gojdź z Pszczewa. Autor jest osobą znaną nie tylko w gminie i powiecie, ale także w całym regionie. Mieszkający w Wyszanowie pod Międzyrzeczem prof. Marceli Tureczek jest zastępcą dyrektora Instytutu Historii na Uniwersytet Zielonogórski, kieruje też Towarzystwo Historyczne Ziemi Międzyrzeckiej, które popularyzuje wiedzę o przeszłości naszego regionu. Studenci, naukowcy i mieszkańcy woj. lubuskiego znają go również jako autora licznych artykułów w czasopismach naukowych i książek. M.in. o historii Ziemi Międzyrzeckiej. Jego najnowsza publikacja dotyczy wielu rozmaitych wątków, zawiązanych z dziejami dawnego pogranicza polsko-niemieckiego na odcinku od Skwierzyny po Wschowę.
 
– Te tereny odpadły od Rzeczypospolitej po jej drugim rozbiorze w 1793 r., a po zakończeniu pierwszej wojny światowej i Powstaniu Wielkopolskim nie wróciły już do odrodzonej po zaborach Polski – zaznacza.
 
Podczas arcyciekawej i jednocześnie dość swobodnie prowadzonej rozmowy z K. Korendą-Gojdź autor odsłonił słuchaczom kulisy powstania swojej najnowszej publikacji. Zaznaczał, że materiały zbierał do niej przez kilka lat. Opisane przez niego wydarzenia z jakże skomplikowanej i bogatej historii dawnego pogranicza miały niejednokrotnie ogromne znaczenie dla ich świadków i mieszkańców, choć – niestety – nie zawsze zdołały się przedrzeć i zaistnieć w głównym nurcie historii; w lekturach szkolnych i szeroko znanych opracowaniach naukowych. Dlatego dość prowokacyjnie określił je Przeszłością bez historii.
 
Spotkanie zakończyła ożywiona dyskusja. Jak podkreślał Andrzej Chmielewski, dzięki takim osobom jak prof. M. Tureczek, dzieje naszego regionu powoli przestają być białą plamą, także na historycznej mapie kraju.
 
Na zakończenie autor zaprosił uczestników na promocje książki "Rubież - granica - pogranicze. Ludzie, konflikty i pamięć na dawnym pograniczu polsko-niemieckim w XVIII-XXI wieku" pod redakcją K. Korendy-Gojdź i Grzegorza Urbanka, które odbędzie się 30 sierpnia w międzyrzeckiej bibliotece.
 
Książkę „Pogranicze. Historia bez przeszłości…” można kupić w Bibliotece Wojewódzkiej w Gorzowie Wlkp., lub wypożyczyć w bibliotece w Międzyrzeczu. Niebawem będzie dostępna w księgarniach.
20-08-2021

Kocurek czeka na opiekuna

Ilustracja do informacji: Kocurek czeka na opiekuna
Kotek został znaleziony na ul. Chopina. Obecnie przebywa w przychodni weterynaryjnej Vikravet, gdzie czeka na opiekuna.
 
 
Maluch jest zdrowy, został również odrobaczony. W sprawie adopcji można kontaktować się bezpośrednio z przychodnią (nr tel. 608 252 992)
20-08-2021

Narodowy Spis Powszechny: Liczy się każdy

Ilustracja do informacji: Narodowy Spis Powszechny: Liczy się każdy
W Spisie Powszechnym #LiczySięKażdy. Oznacza to, że informacja dotycząca obowiązku udziału w tym niezwykle ważnym badaniu musi dotrzeć do wszystkich mieszkańców Polski.
 
Wśród nas jest wielu przedstawicieli mniejszości narodowych i etnicznych oraz cudzoziemców, którzy albo posługują się własnym językiem narodowym równolegle z językiem polskim, albo nie znają języka polskiego lub jest on dla nich tylko częściowo zrozumiały. Aby zachęcić do udziału w spisie i przybliżyć temat #NSP2021 każdemu, przygotowane zostały materiały dotyczące spisu przetłumaczone na różne języki, gwary i dialekty.
 
Materiały opublikowane są na: https://spis.gov.pl/materialy-do-pobrania/
19-08-2021

Orzeł mierzy wysoko

Ilustracja do informacji: Orzeł mierzy wysoko
Siatkarze międzyrzeckiego Orła rozpoczęli przygotowania do sezonu 2021-2022. Zapraszają kibiców i mieszkańców na towarzyski turniej, który rozegrany zostanie w ostatni weekend września i będzie dla nich sprawdzianem przed ligowymi rozgrywkami.

Zawodnicy klubu LBS Bank Janas Logistics KS Orzeł Międzyrzecz rozpoczęli treningi przed rundą zasadniczą drugoligowych rozgrywek. Podczas popołudniowych zajęć w hali sportowo-widowiskowej spalają zbędne kalorie i odzyskują formę po wakacyjnej labie.
 
Sprawdzianem formy będzie dla międzyrzeczan towarzyski turniej, który rozegrają we własnej hali w ostatni weekend września z siatkarzami z Żagania, Gorzowa Wlkp. i Poznania. Ligowe rozgrywki rozpoczną meczem z siatkarzami z Torunia, który odbędzie się 2 października w hali w Międzyrzeczu.
 
W sezonie 2021-2022 w biało-niebieskich barwach Orła grać będzie kilku nowych zawodników. Obowiązki trenerów wzięli na swoich barki doskonale znani kibicom Piotr Haładus i Dominik Sroga. Niebawem poznamy nazwisko trenera.
Zawodnicy Orła będą grać w pierwszej grupie, która składa się aż z 12 zespołów. Nie kryją apetytu na czoło w tabeli i awans do fazy play off po rundzie rewanżowej. – Liczymy na wsparcie kibiców oraz sponsorów – zaznacza P. Haładus.
 
Głównym sponsorem klubu jest Gmina Międzyrzecz.
 
Skład Orła w sezonie 2021-2022: 1. Dawid Zarębski, 2. Piotr Pabisiak, 3. Artur Troska, 4. Piotr Haładus, 5. Bartosz Belchnerowski, 6. Dominik Sroga, 7. Tomasz Chwirot, 8. Mariusz Szulikowski, 9. Bogdan Jurant, 10. Patryk Zarębski, 11. Maciej Walczak, 12. Bartosz Dorosz, 13. Marcin Wanat, 14. Kacper Szala, 15. Konrad Woroniecki, 16. Arkadiusz Mitas.
19-08-2021

Szczepienia przeciw COVID-19

Ilustracja do informacji: Szczepienia przeciw COVID-19
Z inicjatywy władz gminy i strażaków-ochotników w sobotę w Kaławie odbędą się szczepienia przeciw COVID-19.
 
 
W sobotę, 21 sierpnia, w godz. od 16.00–19.00 w namiocie ustawionym koło remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Kaławie utworzony zostanie tymczasowy punkt szczepień przeciw COVID 19. Szczepienia prowadzone będą przez medyków ze szpitala międzyrzeckiego.
 
Zainteresowani szczepieniami powinni wziąć ze sobą dowód osobisty.
 
Sołtys Małgorzata Obst-Gralewska wraz prezesem OSP Andrzejem Obstem i Radą Sołecką zapraszają mieszkańców na festyn, który odbędzie po zakończeniu szczepień.
#SzczepimySię #Koronawirus
19-08-2021

Oferta organizacji pozarządowej

Ilustracja do informacji: Oferta organizacji pozarządowej
Burmistrz Międzyrzecza informuje, że do tutejszego Urzędu wpłynęła oferta Fundacji Inicjatyw Społecznych  „Między” na  realizację zadania publicznego obejmującego działalność na rzecz osób w wieku emerytalnym pn.: „Pół żartem, pół serio – edycja 3” – zajęcia dla seniorów
 
 
Zgodnie z ustawą z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznegoi o wolontariacie (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1057 ze zm. ) na podstawie oferty realizacji zadania publicznego, złożonej przez organizacje pozarządowe lub podmioty wymienione w  art.  3  ust. 3, organ wykonawczy jednostki samorządu terytorialnego może zlecić realizację zadania publicznego o charakterze lokalnym lub regionalnym z pominięciem otwartego konkursu ofert.
 
Zgodnie z art. 19a ust. 4 każdy, w terminie 7 dni od dnia zamieszczenia oferty, może zgłosić uwagi dotyczące oferty.
 
Wszelkie uwagi dot. oferty prosimy zgłaszać do tutejszego Urzędu: tel. 95 7426973 lub  pocztą elektroniczną dbrozek~@~miedzyrzecz~.~pl
 
17-08-2021

Z Międzyrzecza do poznańskiego Lecha

Ilustracja do informacji: Z Międzyrzecza do poznańskiego Lecha
Utworzenie w Międzyrzeczu piłkarskiej szkółki Lecha Poznań było tematem spotkania burmistrza Remigiusza Lorenza z dyrektorem zarządzającym Lech Poznań Football Academy Dominikiem Czapczykiem.
 
Lech Poznań Football Academy jest jedną z największych w Polsce sieci szkółek piłkarskich, będących kadrowym zapleczem poznańskiego Lecha. Pod szyldem wielokrotnego mistrza Polski w ponad 20 miejscowościach w naszym kraju szkolą się młodzi piłkarze w wieku od czterech do 12 lat. Jest szansa, że kolejna szkółka powstanie niebawem w Międzyrzeczu. Burmistrz Remigiusz Lorenz rozmawiał dziś o tym z dyrektorem zarządzającym piłkarskiej akademii Lecha Poznań Dominikiem Czapczykiem.

Szkółka może wypełnić lukę, która powstanie po wygaszeniu działającej w naszym mieście Akademii Młodych Orłów. Zarząd Polskiego Związku Piłki Nożne podjął bowiem decyzję o wygaszeniu wszystkich szkółek AMO w naszym kraju.  

- Chętnie użyczymy Lechowi Poznań i młodym zawodnikom nasze obiekty sportowe. Liczę też na współpracę nowej szkółki z klubem piłkarskim  MKS Orzeł Międzyrzecz oraz działającą pod jego skrzydłami Piłkarską Akademią Orła – zapowiada R. Lorenz.
 
Burmistrz podkreśla, że nowa szkółka będzie alternatywą oraz szansą na rozwój sportowych zainteresowań i umiejętności dla młodych pasjonatów piłki nożnej z naszej gminy . M.in. uczniów Szkoły Podstawowej nr 1, w której od kilku lat działają oddziały sportowe.
 
– Będziemy też rozmawiać z działaczami Orła. Niebawem przedstawimy zarządowi klubu oraz władzom konkretną ofertę. Myślimy o szkoleniu zawodników w najmłodszych grupach wiekowych. Potem mogliby kontynuować treningi w międzyrzeckim Orle. Takie rozwiązanie sprawdziło się w wielu innych miejscowościach – zapewnia D. Czapczyk.
 
Goście z Poznania byli pod wrażeniem miejskiej bazy sportowej – m.in. stadionu,  hali sportowo-widowiskowej i krytej pływalni Kasztelanka. Zaznaczali, że wiele większych miast może pozazdrościć Międzyrzeczowi takich nowoczesnych i funkcjonalnych obiektów.