Logo: Powiat Średzki Gmina Międzyrzecz

Logo: MigamMigam Logo: BIPBIP
Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda

Informacje

Narzędzia i usługiNajbliższe wydarzenia

06-07-2016

BUDŻET OBYWATELSKI 2017- OGŁOSZENIE WYNIKÓW

Ilustracja do informacji: BUDŻET OBYWATELSKI 2017- OGŁOSZENIE WYNIKÓW
Pierwsza edycja Budżetu Obywatelskiego gminy Międzyrzecz cieszyła się ogromną popularnością. Zgłoszono 89 zadań na formularzu zgłoszenia z czego 44 zadania zostały ujęte na liście rankingowej i zostały poddane pod głosowanie mieszkańców.
W pierwszej edycji Budżetu Obywatelskiego 2017 w ręce Mieszkańców Gminy Międzyrzecz zostało oddane 500 tys. złotych, które pozwolą na realizację 10 najlepszych zadań.
8882 głosy zostały oddane metodą tradycyjną – poprzez wypełnienie karty do głosowania oraz wrzucenie jej do urny w jednym z 31 lokalach na terenie Gminy Międzyrzec, 7 głosów oddano drogą internetową, natomiast 1 głos wpłynął do Urzędu Miejskiego w Międzyrzeczu pocztą.
Spośród wszystkich oddanych głosów, znakomitą większość stanowiły głosy ważne. Proporcja 8498 ważnych kart do 392 nieważnych świadczy o dużej staranności głosujących.
 
 
W ramach podsumowania tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego 2017 prosimy o wypełnienie ankiety, na podstawie której będziemy mogli dokonać zmian w regulaminie biorąc pod uwagę opinie mieszkańców.
06-07-2016

Bezpłatne szkolenia BHP

Ilustracja do informacji: Bezpłatne szkolenia BHP
Szkolenia sfinansowane ze środków prewencji wypadkowej Funduszu Ubezpieczeń Społecznych będą realizowane do końca września 2016 r. przez firmę SEKA w Gorzowie Wlkp.
 
Zapraszamy do skorzystania z bezpłatnych szkoleń:
 1. okresowe szkolenie BHP dla pracodawców i innych osób kierujących pracownikami (szkolenie 2-dniowe),
 2. pierwsza pomoc przedmedyczna (szkolenie 1-dniowe).
Szkolenia przeznaczone są dla pracodawców i pracowników, dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, a także wchodzących na rynek pracy w sektorach:
 • przetwórstwo przemysłowe,
 • handel hurtowy i detaliczny,
 • naprawa pojazdów samochodowych i motocykli,
 • opieka zdrowotna i pomoc społeczna
 • budownictwo
 • transport
 • edukacja.
W ramach projektu planuje się przeszkolenie 240 osób w zakresie BHP oraz 200 osób w zakresie pierwszej pomocy przedmedycznej na terenie województwa lubuskiego.
Skorzystaj z bezpłatnych szkoleń! Zapisy oraz informacje o terminach:
 • telefon: 95/ 737 46 20
 • mail: e-mail
 
Monika Tomiczek
Rzecznik prasowy
O/ZUS w Gorzowie Wlkp.
06-07-2016

Agroturystyka Zamostowo wyróżniona

Ilustracja do informacji: Agroturystyka Zamostowo wyróżniona
Miło nam poinformować, że Agroturystyka Zamostowo Państwa Aliny i Ryszarda Ignatowicz uzyskała dwa słoneczka w kategorii „Wypoczynek na wsi” w ramach kategoryzacji Wiejskiej Bazy Noclegowej. Ważność kategoryzacji obejmuje okres od czerwca 2016 r. do czerwca 2020 r.
Kategoryzacja Wiejskiej Bazy Noclegowej polega na nadaniu poszczególnym obiektom noclegowym określonej kategorii, świadczącej o jakości wyposażenia i oferowanych usług. Pozwala na uporządkowanie i uzyskanie przejrzystości ofert oraz stworzenie wiarygodnych jakościowo produktów turystycznych. Kategoryzacja stanowi narzędzie sprawowania kontroli nad jakością ofert gospodarstw agroturystycznych oraz innych obiektów świadczących usługi noclegowe na wsi.
System kategoryzacji jest systemem dobrowolnym zarządzanym przez Polską Federację Turystyki Wiejskiej „Gospodarstwa Gościnne”. Skategoryzowane obiekty gwarantują odpowiednio wysoką jakość usług i są chętniej odwiedzane przez gości, zaś właściciel zyskuje prawo do bezpłatnego zamieszczania oferty w materiałach promocyjnych PFTW „GG” oraz prawo do posługiwania się zastrzeżonym znakiem Polskiej Federacji Turystyki Wodnej „Gospodarstwa Gościnne”.  
05-07-2016

5 tys. zł na ekologiczny ogród zmysłów w Międzyrzeczu. Finał Programu Grantowego ENERIS

Ilustracja do informacji: 5 tys. zł na ekologiczny ogród zmysłów w Międzyrzeczu. Finał Programu Grantowego ENERIS
Przyszkolny ogród z roślinami pod ochroną – spośród zgłoszeń nadesłanych w ramach Programu Grantowego ENERIS „Pomysły Chroniące Środowisko”, najlepsze okazało się to autorstwa Szkoły Podstawowej nr 2 im. Szarych Szeregów w Międzyrzeczu. Nagrodą jest grant w wysokości 5 tys. zł na realizację projektu.
 
Pomysły przynoszące korzyści
W kwietniu ruszyła pierwsza edycja Programu Grantowego ENERIS „Pomysły chroniące środowisko”. Organizacje pozarządowe, szkoły, biblioteki i ośrodki kultury z całej Polski rywalizowały o 13 grantów do 5 tys. zł każdy. Szkoła Podstawowa nr 2 w Międzyrzeczu zaproponowała projekt pn. „Ekologiczny ogród zmysłów”, który ma zaangażować uczniów i ich rodziców w działania proekologiczne oraz podnieść poziom wiedzy w tym zakresie. W ramach przedsięwzięcia na klombach wokół szkolnych budynków zostaną nasadzone rośliny zimozielone, rośliny objęte ochroną oraz trawy. Całość uzupełniona będzie materiałami dydaktycznymi, co pozwoli na realizacje interesujących zajęć o istocie i roli środowiska naturalnego. Oprócz walorów edukacyjnych „Ekologiczny ogród zmysłów” uatrakcyjni także najbliższą okolicę.
- Choć z założenia projekt ma charakter czysto dydaktyczny, to dostrzegamy jego rolę w oddziaływaniu na społeczność lokalną. W fazie przygotowania ogrodu do pomocy zaangażujemy uczniów, a także rodziców i pracowników szkoły. Kiedy całość będzie gotowa, z uroków przedsięwzięcia skorzystają również okoliczni mieszkańcy – mówi Edyta Denisewicz, nauczycielka przyrody w Szkole Podstawowej nr 2 w Międzyrzeczu. – Każdy mieszkaniec będzie mógł śledzić postępy w pracach ogrodowych, ponieważ będziemy relacjonować je na bieżąco za pośrednictwem naszej strony internetowej oraz mediów – dodaje.
W ramach oceny wniosków brano pod uwagę m.in. wpływ na środowisko, użyteczność dla społeczności lokalnej, innowacyjność czy też rzeczywistą możliwość realizacji pomysłu przy założonym budżecie i terminach. W jury Programu Grantowego ENERIS zasiadali doświadczeni samorządowcy – burmistrzowie oraz prezydenci miast objętych Programem, specjaliści ochrony środowiska ENERIS, ale także osobowości medialne, które łączy troska o środowisko naturalne – Marzena Rogalska, Tomasz Zubilewicz i Antoni Królikowski.
- Wpłynęło tak wiele świetnych pomysłów, że wybór był niezwykle trudny. Bardzo mnie cieszy, że dbałość o środowisko na poziomie lokalnym jest tak bardzo rozwinięta i zawsze znajdują się ludzie, którzy gotowi są poświęcić czas dla dobra swojej małej wspólnoty – mówi Marzena Rogalska, jurorka Programu Grantowego ENERIS „Pomysły Chroniące Środowisko”.
 - Ważny jest na pewno fakt, że znaczna część wniosków pochodziła od placówek edukacyjnych i w swoich działaniach przewidywała udział dzieci i młodzieży. Mam nadzieję, że dzięki temu wyrośnie nam pokolenie ekoodpowiedzialnych Polaków, bo potencjał ku temu jest ogromny – mówi Tomasz Zubilewicz, juror Programu Grantowego ENERIS „Pomysły Chroniące Środowisko”. 
- Bycie w jury, oprócz wspaniałej zabawy, pokazało mi też obraz prężnie działających, pomysłowych i zaangażowanych wspólnot lokalnych. Taka nagroda oferuje im mnóstwo możliwości i cieszę się, że to właśnie oni będą mieli możliwość z niej skorzystać – mówi Antoni Królikowski juror Programu Grantowego ENERIS „Pomysły Chroniące Środowisko”.
Lokalnie, ale w całej Polsce
W Programie Grantowym ENERIS „Pomysły Chroniące Środowisko” wpłynęły w sumie 102 wnioski grantowe z całej Polski, z których wyłoniono 13 zwycięzców. Każdy z nich otrzyma max. 5 tys. zł na projekt, który zostanie zrealizowany do końca tego roku.
- Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy nadesłali swoje zgłoszenia. Dobrych pomysłów było na tyle dużo, że wybór zwycięzców okazał się naprawdę trudny. Liczba przesłanych zgłoszeń jest dla nas dowodem na to, jak dbałość o ochronę środowiska jest ważna dla Polaków – mówi Magdalena Sułek-Domańska, Dyrektor ds. Komunikacji ENERIS. – Kreatywności w zgłoszeniach nie brakowało, a dzięki aktywizacji społeczności lokalnych – uczniów z lokalnych szkół, sąsiadów czy znajomych z domu kultury możliwa jest realizacja projektu, którego pozytywne efekty będą jeszcze długo odczuwalne – dodaje.
Program Grantowy ENERIS realizowany jest indywidualnie w 13 lokalizacjach, od Pruszcza Gdańskiego do Jaworzna i Kłodzka, od Gorzowa Wielkopolskiego do Sochaczewa. W sumie ENERIS przyzna 65 tys. złotych – granty mogą być wykorzystane do końca tego roku. Celem pierwszej edycji Programu Grantowego ENERIS jest prawdziwa ochrona środowiska realizowana przez lokalne działania służące ograniczeniu negatywnego oddziaływania człowieka na otoczenie, promocja zachowań ekologicznych oraz budowaniu szeroko pojętej zielonej infrastruktury.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

05-07-2016

Obchody 20-lecia 17. WBZ w Międzyrzeczu

Ilustracja do informacji: Obchody 20-lecia 17. WBZ w Międzyrzeczu
1 lipca 2016 r. odbyły się oficjalne obchody jubileuszu 20-lecia 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej. Obchody rozpoczęła msza św. w intencji wszystkich żołnierzy. Tuż po jej zakończeniu, na placu przed ratuszem, podobnie jak 20 lat temu, odbył się uroczysty apel. Uczestników uroczystości przywitał dowódca brygady, odbyło się przekazanie repliki sztandaru historycznego. Dowódca Brygady wraz z Dowódcą Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych wręczyli wyróżnienia, odznaczenia państwowe i resortowe. Głos zabrał burmistrz Remigiusz Lorenz, który zaznaczył jak ważny wpływ wywiera jednostka na funkcjonowanie gminy i lokalnej społeczności. Złożył wszystkim żołnierzom najserdeczniejsze życzenia i wyrazy uznania. Na zakończenie odbyła się widowiskowa defilada pojazdów bojowych oraz kawalerzystów Oddziału Terenowego im. 17. Pułku Ułanów Wielkopolskich Stowarzyszenia "Polski Klub Kawaleryjski" i historycznych pojazdów.
Drugi dzień święta jednostki odbył się na OW Głębokie, gdzie na mieszkańców i turystów czekał bogaty program z wieloma atrakcjami, m.in. przejażdżki na koniach, na quadach, sporty ekstremalne, prezentacja sprzętu wojskowego, pokaz ratownictwa wodnego, inscenizacja w wykonaniu grup rekonstrukcyjnych oraz liczne konkursy i zabawy. Podczas festynu żołnierskiego odbył się również turniej plażowej piłki siatkowej o Puchar Burmistrza Międzyrzecza. Po jego zakończeniu na scenie, burmistrz Remigiusz Lorenz wraz z zastępcą dowódcy brygady  płk. Wojciechem Ziółkowskim wręczył zwycięzcom puchary i medale. Świętowanie zakończyły niezwykle energetyczne koncerty Margaret oraz Trzeciego Wymiaru.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

129Galeria zdjęć: Obchody 20-lecia 17. WBZ w Międzyrzeczu

04-07-2016

Uwaga ankieta!

Ilustracja do informacji: Uwaga ankieta!
Szanowni Mieszkańcy gminy Międzyrzecz,
 
niniejsza ankieta powstała w związku z wejściem w życie ustawy z dnia 24 kwietnia 2015 r. „o zmianie niektórych ustaw w związku ze wzmocnieniem narzędzi ochrony krajobrazu”, potocznie nazywanej „ustawą krajobrazową”. Dzięki niej gminy uzyskały prawną możliwość określania na swoim terenie „Zasad i warunków sytuowania obiektów małej architektury, tablic reklamowych i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń”. Ustawowa procedura przygotowania przez gminy uchwały w sprawie „Zasad i warunków sytuowania obiektów małej architektury, tablic reklamowych i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń” nie przewiduje na jej wstępnym etapie konsultacji społecznych. Dlatego w celu poznania opinii publicznej na ten temat, a także w celu rozpoznania świadomości mieszkańców, co do zakresu przyszłych regulacji, Urząd Miejski w Międzyrzeczu przygotował ankietę stanowiącą rodzaj pozaproceduralnych konsultacji społecznych.
 
Ankieta dostępna jest poniżej oraz w wersji papierowej w Urzędzie Miejskim w Międzyrzeczu, Rynek 1, pokój 304. Termin wypełnienia ankiety przedłużony został do końca lipca br.
 
                                                                                                                   Burmistrz Międzyrzecza
 
01-07-2016

Międzyrzecki Ośrodek Sportu i Wypoczynku zaprasza na OW Głębokie

Ilustracja do informacji: Międzyrzecki Ośrodek Sportu i Wypoczynku zaprasza na OW Głębokie
01-07-2016

Informacja z MOK

Ilustracja do informacji: Informacja z MOK
01-07-2016

Zapraszamy do udziału w letnich, lipcowych atrakcjach w gminie Międzyrzecz

Ilustracja do informacji: Zapraszamy do udziału w letnich, lipcowych atrakcjach w gminie Międzyrzecz
29-06-2016

Wojewódzkie Zawody Sportowo-Pożarnicze wg CTiF drużyn MDP i OSP

Ilustracja do informacji: Wojewódzkie Zawody Sportowo-Pożarnicze wg CTiF drużyn MDP i OSP
25 czerwca br. w Międzyrzeczu - po raz pierwszy w historii - odbyły się Wojewódzkie Zawody Sportowo-Pożarnicze wg CTiF drużyn MDP i OSP. Ich organizatorami byli Oddział Wojewódzki Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP Województwa Lubuskiego w Zielonej Górze oraz Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Gorzowie Wielkopolskim.
Zawody rozpoczęły się powitaniem uczestników przez burmistrza Międzyrzecza Remigiusza Lorenza, a następnie przemarszem uczestników z asystą gorzowskiej orkiestry strażackiej spod ratusza na stadion. Tam odbyło się uroczyste otwarcie, którego dokonał druh Edward Fedko – Prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP Województwa Lubuskiego w Zielonej Górze. Powitał on uczestników zawodów, komisję sędziowską oraz zaproszonych gości: przedstawicieli Wojewody Lubuskiego, samorządu powiatowego i samorządów gminnych, przedstawicieli Lasów Państwowych, Policji, Aresztu Śledczego w Międzyrzeczu, a także funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej oraz działaczy Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej wszystkich szczebli. Starty poszczególnych drużyn odbywały się w godz. 10:00 – 14:00. Następnie ogłoszone zostały wyniki końcowe oraz wręczone puchary, medale i nagrody rzeczowe dla wszystkich członków MDP i drużyn OSP. Zawodom towarzyszyły liczne wystawy i imprezy m.in. wystawa muzealnego sprzętu pożarniczego zorganizowana przez Oddział Miejsko-Gminny ZOSP RP w Międzyrzeczu,   współzawodnictwo o puchar Burmistrza Międzyrzecza w rozwinięciu bojowym zabytkowej sikawki konnej, przejazdy łodziami strażackimi po Obrze, przejazdy quadem, pokazy rycerskie, prezentacja nowoczesnego samochodu strażackiego z OSP Granowo, wystawa sprzętu firmy Stihl, stoisko informacyjne OHP. W ten upalny dzień nad bezpieczeństwem uczestników zawodów czuwała grupa ratowników Rejonowego Sztabu Ratownictwa SKSR w Międzyrzeczu pod kierownictwem Mirosława Janza.
 
Zawody Wojewódzkie są eliminacjami do Zawodów Ogólnopolskich oraz Olimpiady Międzynarodowej. Ogólnopolskie Zawody  MDP wg. CTIF odbędą się 02-04.09.2016 w Wiśle. Ogólnopolskie Zawody OSP, KDP, PSP wg CTIF odbędą się 16-18.09.2016 w Polanicy Zdrój. Olimpiada Międzynarodowa odbędzie się 13.07.2017 r.
 
Wyniki Zawodów dostępne są na stronie Komendy Wojewódzkiej PSP w Gorzowie Wlkp.
Link:

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji