Logo: Powiat Średzki Gmina Międzyrzecz

Logo: MigamMigam Logo: BIPBIP
Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda

Informacje

11-10-2021

Burmistrz podziękował krwiodawcom za dar życia

Ilustracja do informacji: Burmistrz podziękował krwiodawcom za dar życia
Krwiodawcy z międzyrzeckiego oddziału PCK obchodzili Dni Honorowego Dawcy Krwi. Za bezinteresowne zaangażowanie w ratowanie zdrowia i życia mieszkańców podziękował im burmistrz Międzyrzecza Remigiusz Lorenz.
 
- Chciałbym Wam serdecznie podziękować za dar płynący z Waszego serca. Podziękować za to, że dzielicie się częścią siebie, własną krwią i ratowaliście zdrowie i życie mieszkańców. Robiliście to także w trudnych dla nas wszystkich czasach pandemii koronawirusa. Tym większy szacunek i wyrazy uznania – mówił burmistrz Remigiusz Lorenz podczas lokalnych obchodów Dni Honorowego Dawcy Krwi, w których wzięli udział dawcy krwi z Rejonowego Oddziału PCK w Międzyrzeczu.
 
Uroczystość była okazją do uhonorowania najbardziej zasłużonych dawców. Burmistrz wręczył Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości Mirosławowi Filipkiewiczowi, który jest prezesem działającego pod egidą 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej klubu Honorowych Dawców „Żołnierska Krew” – jednego z sześciu klubów honorowych dawców z międzyrzeckiego oddziału PCK.
 
Jak podkreślał M. Filipkiewicz, podczas wojewódzkich obchodów Dni Honorowych Dawców Krwi organizatorzy uhonorowali dwóch innych międzyrzeczan: radny miejski – oraz jednocześnie prezes klubu HDK w Bobowicku i zastępca prezesa międzyrzeckiego oddziału PCK - Zbigniew Smejlis otrzymał Złoty Krzyż Zasługi, natomiast emerytowany policjant Robert Czernianin został wyróżniony Odznaką Honorową PCK.
 
Odznakę Honorową PCK otrzymała podczas uroczystości w Międzyrzeczu Kamila Nowakowska z Gminy Pszczew. natomiast odznakę Zasłużony Honorowy Dawca Krwi dostał Roman Gałecki.
 
W czasie uroczystości odznaczono też innych krwiodawców. Odznakę Honorową PCK I Stopnia otrzymał Stanisław Gardias, natomiast odznaką Honorową PCK IV stopnia uhonorowano Ewę Łazarską.
 
Za oddanie minimum 50 litrów krwi Złotym Krzyżykiem nagrodzono Zdzisława Białowskiego, Zbigniewa Smejlisa i Marcina Tkaczyka.
 
Burmistrz podkreślał, że trudno o lepszy przykład płynącej prosto z serca bezinteresownej działalności na rzecz mieszkańców. O znaczeniu honorowego krwiodawstwa mówił też prezes międzyrzeckiego oddziału PCK Ryszard Wojniusz, który podziękował R. Lorenzowi za wspieranie i promowanie tej szczytnej idei.
11-10-2021

W ratuszu o wsparciu dla strażaków-ochotników

Ilustracja do informacji: W ratuszu o wsparciu dla strażaków-ochotników
Funkcjonowanie jednostek straży ochotniczej w Gminie Międzyrzecz było tematem spotkania burmistrza Remigiusza Lorenza z prezesem Zarządu Wojewódzkiego OSP Edwardem Fedko, który jest jednocześnie radnym sejmiku wojewódzkiego.
 
Spotkanie odbyło się w piątek w gabinecie burmistrza. – Ochotnicza Straż Pożarna jest największą organizacja społeczną na terenach wiejskich. Nasi strażacy ratują życie i mienie mieszkańców, ale też bardzo aktywnie uczestniczą w życiu społecznych w swoich miejscowości. Bezinteresownie wspierają też organizatorów rozmaitych imprez, za co serdecznie im dziękuję – mówi R. Lorenz.
 
Burmistrz zaznacza, że funkcjonowanie jednostek OSP zależy w dużym stopniu od ich wyposażenia. – Gmina zabezpiecza ich działalność, ale liczymy też na dalsze wsparcie Zarządu Wojewódzkiego OSP w zakupie specjalistycznego sprzętu, co było tematem naszej rozmowy – dodaje burmistrz.
11-10-2021

Komunikat policji: Bądź ostrożny na drodze – limit szczęścia może się wyczerpać

Ilustracja do informacji: Komunikat policji: Bądź ostrożny na drodze – limit szczęścia może się wyczerpać
Dla osób pieszych zaczyna się jeden z najtrudniejszych dla bezpieczeństwa okresów – jesień. Trudne warunki atmosferyczne i coraz szybciej zapadający zmrok, wpływa na bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu. Ale to przede wszystkim od naszego zachowania zależy, czy zbliżająca się jesień będzie bezpieczna, czy też upłynie pod znakiem tragicznych zdarzeń drogowym. Nie dopuśćmy do tego i bądźmy ostrożni oraz widoczni na drodze.
 
 
Od początku tego roku na lubuskich drogach doszło do 60 wypadków drogowych z udziałem osób pieszych. Mimo licznych apeli, inicjatyw i policyjnych działań związanych z bezpieczeństwem niechronionych uczestników ruchu drogowego, nie udało się uniknąć najbardziej tragicznych skutków zdarzeń. Niestety w ich wyniku zginęło 9 osób, a 50 osób odniosło obrażenia. Coraz krótszy dzień, a zarazem szybciej zapadający zmrok, trudne warunki atmosferyczne, objawiające się opadami deszczu czy mgłą sprawiają, że osoby piesze są coraz mniej widoczne dla kierowców. Lubuscy policjanci wielokrotnie przypominali, że głównym fundamentem bezpieczeństwa na lubuskich drogach powinno być przede wszystkim przestrzeganie przepisów prawa. Ale drugim, równie istotnym ogniwem bezpieczeństwa jest relacja między głównymi uczestnikami ruchu – kierowcami i pieszymi. Relacja ta powinna się opierać na wzajemnym szacunku, odpowiedzialności i tolerancji. Tylko wtedy, przy jednoczesnym przestrzeganiu przepisów prawa będziemy czuć się pewnie i bezpiecznie na drogach.
 
Przypominamy, że pieszy poruszający się po zmroku, poza terenem zabudowanym jest zobowiązany do używania elementów odblaskowych. Elementów, które sprawiają, że pieszy jest widoczny ze znacznie większej odległości, zwłaszcza jeśli w grę wchodzą niekorzystne warunki atmosferyczne. Wystarczy zwykła kamizelka odblaskowa czy inny odbijający światło element, który możemy umieścić na nogawce spodni, kurtce czy czapce. W przypadku braku drogi dla pieszych poruszajmy się po lewej stronie drogi, najlepiej po poboczu jeśli jest dostępne. Nigdy nie wchodźmy na jezdnię, wprost pod nadjeżdżający pojazd. Równie czujni bądźmy korzystając z przejść dla pieszych. W tych miejscach osoba piesza ma pierwszeństwo przed nadjeżdżającymi pojazdami, ale nie oznacza to, że powinniśmy wchodzić na przejście bezpośrednio przed jadącym pojazdem. Zasada zachowania szczególnej ostrożności dotyczy kierowców, ale nie powinni o niej zapominać również piesi. Tak, jak uczymy najmłodszych zasad bezpiecznego przejścia przez jezdnię, tak sami nie zapominajmy, aby upewnić się, czy żaden pojazd się do nas nie zbliża. Nie zapominajmy także o stosowaniu się do znaków i sygnałów drogowych, które wskazują nam gdzie i kiedy bezpiecznie przejść przez jezdnię.
 
Również po stronie kierowców są obowiązki wynikające nie tylko z przepisów prawa, ale również ze zwykłego ludzkiego rozsądku. Dojeżdżając do przejścia do pieszych starajmy zachować się maksymalną czujność i koncentrację, aby nie zostać zaskoczonym przez pieszego, który nieoczekiwanie może pojawić się na pasach. Poza terenem zabudowanym, zwłaszcza w warunkach ograniczonej widoczności pamiętajmy o zachowaniu odpowiedniej prędkości, tak aby w przypadku nieoczekiwanego pojawienia się pieszego na jezdni móc bezpiecznie zareagować i nie doprowadzić do potrącenia. Odpowiedzialny kierowca to taki, który posiada zdolności do przewidywania sytuacji na drodze. Nawet, jeśli w danym momencie nic na to nie wskazuje. Bądźmy zawsze przygotowani, że ktoś w najmniej oczekiwanym momencie może pojawić się przed naszym pojazdem, poruszać się nieprawidłową stroną drogi czy nie używać elementów odblaskowych.
 
Wzajemny szacunek i tolerancja między kierowcami i pieszymi. Zazwyczaj bywa tak, że jedni chcą drugim udowodnić swoją „rację”. Skutki w wielu przypadkach są opłakane i kończą się albo trwałym kalectwem albo śmiercią niechronionych uczestników ruchu. Dlatego korzystając z drogi postawmy się w sytuacji tych „drugich” i wczujmy się w ich sytuację na jezdni, przejściu dla pieszych czy chodniku. Dla wspólnego bezpieczeństwa i bezpiecznego powrotu ze szkoły, pracy czy wypoczynku.
08-10-2021

Gmina współpracuje, młodzież zyskuje

Ilustracja do informacji: Gmina współpracuje, młodzież zyskuje
Dzięki współpracy gminy z Euroregionem Pro Europa Viadrina międzyrzecka młodzież uczestniczy w międzynarodowych projektach – warsztatach, plenerach i spotkaniach studyjnych. Szczegóły dalszej współpracy burmistrz Remigiusz Lorenz omawiał ostatnio z dyrektorem biura Euroregionu Krzysztofem Szydlakiem.
 
 
Spotkanie burmistrza z dyrektorem biura Euroregionu odbyło się ostatnio w międzyrzeckim ratuszu. – Rozmawialiśmy o dalszej współpracy. Korzystają z niej przede wszystkim uczniowie naszych szkół oraz młodzież z sekcji działających w Międzyrzeckim Ośrodku Kultury. Dzięki dotacjom z Euroregionu realizują różne projektu oraz uczestniczą w polsko-niemieckich imprezach artystyczno-kulturalnych – zaznacza Remigiusz Lorenz.
 
Rozmowy dotyczyły współpracy samorządu i Euroregionu, między innymi w zakresie rozwoju oferty edukacyjnej z wykorzystaniem potencjałów gminy – m.in. Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego. Ścieżki uczenia się przez całe życie dla polsko-niemieckiego pogranicza zostały opracowane przez Euroregion w ramach projektu DIALOG i opublikowane w „Koncepcji Edukacyjnej Viadrina 21+”.  Rozmowa dotyczyła również możliwości realizacji projektów w nowej perspektywie finansowej.
07-10-2021

Zmiana warty w spółce mieszkaniowej

Ilustracja do informacji: Zmiana warty w spółce mieszkaniowej
Nowym prezesem Międzyrzeckiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego został Krystian Grabowski. Podczas dzisiejszego posiedzenia rady nadzorczej spółki burmistrz Remigiusz Lorenz złożył mu gratulacje oraz podziękował jego poprzednikowi Adamowi Kozińskiemu.
 
Przez kilka ostatnich lat prezesem Międzyrzeckiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego był Adam Koziński, który przeszedł właśnie na zasłużoną emeryturę. Podczas dzisiejszego zebrania rady nadzorczej spółki burmistrz Remigiusz Lorenz podziękował mu za profesjonalizm oraz zaangażowanie w sprawy gminy i jej mieszkańców.
 
– Doskonale sobie Pan radził na tym stanowisku. Bardzo przydane okazało się doświadczenie zdobyte w samorządzie w latach dziewięćdziesiątych minionego wieku, kiedy był pan zastępcą burmistrza – zaznaczał R. Lorenz.
 
Odchodzącemu na emeryturę byłemu prezesowi podziękowali też byli pracownicy oraz rada nadzorcza na czele z jej przewodniczącym radcą prawnym Robertem Krzychem. Następcą A. Kozińskiego został Krystian Grabowski, który przez kilkanaście lat był zastępcą poprzedniego wójta Pszczewa i potem piastował kierownicze stanowisko w pszczewskim Urzędzie Gminy. Burmistrz zaznacza, że jego atutem – podobnie jak w przypadku poprzednika A. Kozińskiego – jest ogromna wiedza o samorządzie, urzędowych procedurach i sprawach komunalnych.
 
- Największym wyzwaniem, stojącym obecnie przed spółką i jej nowym prezesem, jest zdobycie dotacji na wybudowanie nowego bloku wielorodzinnego ze żłobkiem na parterze – dodaje R. Lorenz.
07-10-2021

Nowy rok z dużą dawką energii

Ilustracja do informacji: Nowy rok z dużą dawką energii
Słuchacze Międzyrzeckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku rozpoczęli zajęcia w nowym roku akademickim 2021/2022. – Życzę Wam pasji, energii i zdrowia – mówił burmistrz Remigiusz Lorenz podczas inauguracji roku akademickiego, która odbyła się w środę, 6 października, w jednej z zamkowych bastei.

Słuchaczy przywitała zastępca przewodniczącego MUTW Jadwiga Rogala. Zaznaczała, że niebawem uczelnia obchodzić będzie piętnastolecie działalności. W jej rozmaitych sekcjach  działa 148 słuchaczy. – Bierzemy udział w rozmaitych zajęciach, wykładach, jeździmy też na wycieczki – mówiła.
 
Słuchaczy i gości przywitał m.in. burmistrz Remigiusz Lorenz. Zaznaczał, że uniwersytet integruje międzyrzeckich seniorów oraz pozwala im rozwijać swoje zainteresowania i uzdolnienia. – Bądźcie jak Kolumb i Magellan. Wpływajcie na nieznane wody i odkrywajcie nowe lądy. Życzę Wam przy tym radości i satysfakcji z kontynuowania swoich pasji i zainteresowań, jak również energii i zdrowia -  mówił wręczając J. Rogali drobne upominki.
 
Gratulacje słuchaczom złożyła także starosta Agnieszka Olender. Zdrowia, energii i dobrej zabawy życzyli im natomiast dyrektor Międzyrzeckiego Ośrodka Kultury Ewelina Izydorczyk-Lewy oraz wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Chmielewski. 
 
W czasie uroczystej inauguracji nowego roku akademickiego nie zabrakło wspólnie odśpiewanej pieśni studenckiej „Gaudeamus Igitur”. Ślubowanie złożyły także trzy nowe studentki, natomiast wykład inauguracyjny – dotyczący lustracji zamku z XVIII w. – wygłosił miejscowy historyk Paweł Pawlak.
 
Artystycznym akordem uroczystości był występ mieszanego chóru międzyrzecko-skwierzyńskiego, natomiast kulinarną niespodziankę na jej zakończenie stanowiły kiełbaski z grilla z chlebem z pysznym smalcem i małosolnymi ogórkami.
 
Siedziba UTW znajduje się w Międzyrzeckim Ośrodku Kultury, natomiast działalność stowarzyszenia jest współfinansowana przez władze gminy Międzyrzecz. 
05-10-2021

Nowa sala zamiast starego baraku

Ilustracja do informacji: Nowa sala zamiast starego baraku
Między stadionem miejskim i Szkołą Podstawową nr 1 powstanie sala gimnastyczna z kuchnią i stołówką. To już pewne! Burmistrz Remigiusz Lorenz podpisał dziś umowę z prezesem spółki, która ma wybudować nowoczesny i funkcjonalny obiekt.   
 
Sala gimnastyczna wybudowana zostanie w miejscu poniemieckiego baraku, w którym dawniej odbywały się zajęcia najmłodszych klas. – Czekamy na to od lat. Obecna sala jest po prostu za mała na potrzeby szkoły - zaznacza dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 z Oddziałami Sportowymi Monika Szypszak.
 
Burmistrz Remigiusz Lorenz dodaje, że z przestronnego obiektu będą korzystać także uczestnicy odbywających się na pobliskim stadionie imprez sportowych o randze międzywojewódzkiej, a nawet krajowej. – Do tej pory jedną z przeszkód był brak odpowiedniego zaplecza. Po zakończeniu inwestycji nasi goście będą mogli korzystać ze stołówki, czy dodatkowych szatni – zaznacza.
 
Sala będzie miała wymiary 14,9 na 30 metrów. Wybuduje ją konsorcjum trzech firm Rembud, PHU Bart i Instalbud z Chrzypska Wielkiego. Zostanie otwarta we wrześniu przyszłego roku, co potwierdzili dziś swoimi podpisami na umowie burmistrz R. Lorenz oraz reprezentujący konsorcjum Leon Gzyl.
 
– W przyszłym tygodniu odbędzie się przekazanie placu budowy – dodaje Sylwester Suchowski, który kieruje Wydziałem Realizacji Inwestycji w międzyrzeckim ratuszu.
 
Wykonawcy wybudowali wiele obiektów użyteczności publicznej. Podczas ostatniej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Budowlanego „Modernizacja Roku i Budowa XXI wieku” wybudowane przez konsorcjum przedszkole w Międzychodzie zostało zakwalifikowane do finałowej trójki w kategorii "Obiekty Edukacji i Szkolnictwa" i zajęło pierwsze miejsce w Wielkopolsce!
 
Gmina zapłaci wykonawcy 6 mln zł. Burmistrz podkreśla, że realizacja tej inwestycji będzie możliwa dzięki dotacji z rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. – Dostaliśmy na ten cel 1 mln. 800 tys. zł. To kolejna dotacja, którą Międzyrzecz z tego funduszu. Wiosną ubiegłego roku dostaliśmy ponad 2,7 mln zł na budową ulicy Długiej, natomiast w grudniu ubiegłego roku kolejne 2 mln. zł na kanalizację sanitarną w Kęszycy i Nietoperku – mówi.  
05-10-2021

Projekt Azymut - własna firm

Ilustracja do informacji: Projekt Azymut - własna firm
Bezpłatne dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej dla młodych. Organizatorzy szukają jeszcze 16 osób. Może Ciebie?
 
 
Szczegóły na plakacie
05-10-2021

Wędkarze z „Jedynki” podsumowali kadencję

Ilustracja do informacji: Wędkarze z „Jedynki” podsumowali kadencję
Międzyrzeczanin Jan Kijak został nowym prezesem Koła nr 1 Polskiego Związku Wędkarskiego. Zastąpił na stanowisku Jerzego Saleja. Burmistrz Remigiusz Lorenz złożył gratulacje nowemu prezesowi i podziękował jego poprzednikowi. 
 
Podczas niedzielnego zebrania sprawozdawczo-wyborczego wędkarze Koła nr 1 Polskiego Zawiązku Wędkarskiego podsumowali dobiegającą końca kadencję oraz wybrali nowy zarząd i prezesa. Ustępującego ze stanowiska prezesa Jerzego Saleja zastąpił jego dotychczasowy zastępca Jan Kijak.
 
Burmistrz Remigiusz Lorenz podziękował J. Salejowi za dotychczasową działalność oraz złożył gratulacje jego następcy. Wręczył obu działaczom drobne upominki oraz zapewniał ich o dalszym wsparciu dla wędkarzy ze strony gminy.
 
– Wędkarstwo jest bardzo popularne wśród mieszkańców naszej gminy. Najlepszym tego dowodem była bardzo duża frekwencja podczas ostatnich zawodów, zorganizowanych w ramach Dni Międzyrzecza - zaznaczał.
05-10-2021

Złote Gody w Międzyrzeczu

Ilustracja do informacji: Złote Gody w Międzyrzeczu
Ponad 20 małżeństw z gminy Międzyrzecz świętowało Złote Gody. Gratulacje i życzenia złożył jubilatom m.in. burmistrz Remigiusz Lorenz, który wręczył im także okolicznościowe medale.
 
 
Uroczystość odbyła się w sobotę, 2 października, w gościnnych progach Międzyrzeckiego Ośrodka Kultury. Jej bohaterami były 23 małżeństwa, które w 1971 r. ślubowały sobie miłość, wierność i uczciwość małżeńską.
 
– Dotrzymaliście danego sobie słowa. Serdecznie Wam za to dziękuję. Jesteście dla nas wzorem. Wasze doświadczenie i wiedza służą nie tylko dzieciom i wnukom, ale nam wszystkim – mówił burmistrz Remigiusz Lorenz, który przywitał jubilatów razem z kierowniczą Urzędu Stanu Cywilnego Izabelą Kępińską.
 
Artystycznym akordem uroczystości był występ Międzyrzeckiego Chóru Kameralnego pod dyrekcją Wojciecha Witkowskiego. Po występie i odnowieniu przez jubilatów przysięgi małżeńskiej burmistrz wręczył im okolicznościowe medale, przyznane przez prezydenta RP
Andrzeja Dudę. – Na te medale pracuje się aż 50 lat – zaznaczał.
 
Panowie otrzymali też drobne upominki, a panie bukiety kwiatów. Jedna z par obchodziła w tym dniu 61 rocznicę małżeństwa, co pozostali nagrodzili gromkimi brawami i gratulacjami.