Logo: Powiat Średzki Gmina Międzyrzecz

Logo: MigamMigam Logo: BIPBIP
Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda

Informacje

21-01-2016

Ogłoszenie w sprawie możliwości zgłaszania kandydatów do prac w Komisji konkursowej oceniającej ofert w ramach otwartych konkursów ofert na realizację zadań publicznych gminy Międzyrzecz na rok 2016

Ilustracja do informacji: Ogłoszenie w sprawie możliwości zgłaszania kandydatów do prac w Komisji konkursowej oceniającej ofert w ramach otwartych konkursów ofert na realizację zadań publicznych gminy Międzyrzecz na rok 2016
21-01-2016

Siorbnęli po raz siódmy

Ilustracja do informacji: Siorbnęli po raz siódmy
16 stycznia 2016 r. budynek Międzyrzeckiego Ośrodka Kultury zaroił się mundurami harcerskimi. Już od rana zjeżdżali się tam harcerze z całego terenu Chorągwi Ziemi Lubuskiej, aby wziąć udział w VII Festiwalu Piosenki Harcerskiej „Siorba 2016”. Organizatorami imprezy byli: Hufiec Międzyrzecz ZHP im. Zawiszaków oraz  Międzyrzecki Ośrodek Kultury. Na festiwalowe zmagania zjechało się 11 jednostek ZHP (lub ich reprezentacje) w sumie 182 osoby. Na scenie harcerze prezentowali utwory w kategoriach: piosenka harcerska, turystyczna i żeglarska czyli szanty. Zuchy zaśpiewały  piosenkę zuchową. Festiwal objęli  patronatem: Komendant Chorągwi Ziemi Lubuskiej ZHP hm. Artur Doliński, Starosta Międzyrzecki Grzegorz Gabryelski i Burmistrz Międzyrzecza Remigiusz Lorenz.
Wszystkich uczestników powitała  druhna komendantka Hufca Międzyrzecz ZHP phm. Maria Sobczak – Siuta oraz dyrektor MOK-u Andrzej Sobczak,  którzy  dali sygnał do wspólnego siorbnięcia,  a tym samym  oficjalnie otworzyli festiwal.Imprezę z harcerską z pełną swobodą poprowadzili pwd. Adrian Portała oraz dh. Oliwia Matuszewska.
No i poszły w ruch gitary, dzwonki, flety,  perkusje i wiele licznych instrumentów, których dźwięki długo  rozbrzmiewały  na scenie. Zabawa była przednia, wykonawcom nie brakowało pomysłów na zaprezentowanie siebie. Ich zmagania na scenie oceniali Zofia Plewa- członek Zarządu Powiatu Międzyrzeckiego (przedstawicielka Starosty Międzyrzeckiego), Małgorzata Bukowska – kustosz Biblioteki Publicznej w Międzyrzeczu, Patrycja Klarecka-Haładus Wydział Spraw Społecznych UM Międzyrzecz oraz st. chor. sztab. Maciej Skrzek – przedstawiciel 17. WBZ.  Bogaty repertuar oraz niezwykle wysoki poziom artystyczny tegorocznych zmagań sprawił, że jury miało bardzo ciężkie zadanie...Po długich, burzliwych naradach przyznano:
W kategorii piosenka harcerska:
 •  Złotą Siorbę dla  2. DH „Iskry” z Międzyrzecza, 
 • Srebrną Siorbę dla 19. DH „Wataha” z Pszczewa,
 • Brązową Siorbę  dla 56. DH „Grom” ze Skwierzyny.
W kategorii piosenka turystyczna:
 • Złotą Siorbę  wyśpiewała 12. Drużyna Starszoharcerska „Ogień” z Międzyrzecza;
 • Srebrną Siorbę odebrali harcerze 56. Drużyny Starszoharcerskiej „Warta” ze Skwierzyny,
 • Brązowa Siorba przypadła Pierwszemu Strzeleckiemu Szczepowi Harcerskiemu  „Czarna Jedynka” ze Strzelec Krajeńskich.
W kategorii piosenka żeglarska:
 • Złota Siorba powędrowała do  Pierwszego  Strzeleckiego  Szczepu Harcerskiego  „Czarna Jedynka” ze Strzelec Krajeńskich,
 • Srebrną Siorbę zabrał ze sobą Związek Drużyn ze Zbąszynka,
 • Brązową Siorbę wyśpiewali chłopcy z  22. DH „Krzesiwo” z Międzyrzecza.
Zuchy wyśpiewały sobie „Siorbusie” i tak:
 •  Złotego Siorbusia  otrzymała  9. GZ „Leśne Pogotowie” ze Skwierzyny,
 • Srebrnego Siorbusia  zabrały  zuchy z 2. GZ „Słoneczna Gromada  ” z Międzyrzecza,
 • Brązowy  Siorbuś przypadł  1. GZ „Rozbrykane Iskierki” z  Przytocznej .
Symboliczne Siorby i Siorbusie zostały wzbogacone  nagrodami – instrumentami muzycznymi bądź akustycznymi, które ufundowali: Starostwo Powiatowe w Międzyrzeczu, Urząd Miejski w Międzyrzeczu, Bank GBS oddział w Międzyrzeczu, Międzyrzecki Ośrodek Kultury,Hufiec Międzyrzecz ZHP im. Zawiszaków.
W tym miejscu muszę wspomnieć też o naszym przyjacielu, przyjacielu wszystkich harcerzy i zuchów międzyrzeckich Andrzeju Chmielewskim. Pan Andrzej znany jest jako radny Rady Miejskiej, literat, pasjonat przyrody. To on ufundował nagrody książkowe oraz kalendarze  dla każdej drużyny uczestniczącej w Siorbie.
Były też nagrody specjalne, i tak  nagrodę Dowódcy 17. WBZ płk Piotra Malinowskiego wręczył st. chor. sztab. Maciej Skrzek, a otrzymali ją harcerze 22. DH „Krzesiwo” z Międzyrzecza. Nagrodą tą jest wizyta w Izbie Pamięci 17. WBZ oraz zajęcia na ściance wspinaczkowej w jednostce wojskowej. W tym miejscu wypada dodać, że 2. DH „Krzesiwo” jest jedyną męską drużyną działającą na terenie Hufca Międzyrzecz ZHP im. Zawiszaków.
Indywidualne nagrody otrzymali: Marek Maciej ze Skwierzyny za żywiołową grę na gitarze i śpiew, Jagoda Opala z Pszczewa za piękną grę na flecie oraz Oliwia Fryza także z Pszczewa za zachwycający akompaniament na dzwonkach.
Jednak wszyscy z niecierpliwością czekali na… najważniejszą nagrodę, czyli Grand Prix dla najlepszego zespołu. Nagroda ta wiąże się nie tylko z otrzymaniem tego zaszczytnego tytułu, ale także z występem podczas przyszłorocznej Siorby jako Gwiazda Festiwalu. Tytuł Grand Prix otrzymał Pierwszy Strzelecki Szczep Harcerski „Czarna Jedynka” ze Strzelec Krajeńskich.    
Wręczenie tylu nagród i organizacja tegorocznego festiwalu nie wyglądałaby tak perfekcyjnie gdyby nie wsparcie i pomoc wielu ludzi.  W tym miejscu  słowa podziękowania kierujemy do:
Anny Sawki - sekretarza gminy Międzyrzecz za reprezentowanie podczas festiwalu burmistrza Międzyrzecza i wręczenie nagród zasponsorowanych przez Urząd,
Izabeli Ebert – za reprezentowanie sponsora p. Zbigniewa Górnego – prezesa GBS i wręczenie nagród zakupionych przez bank,
Halinie Pilipczuk  z Wydziału edukacji , spraw społecznych i promocji Starostwa Powiatowego za obecność na festiwalu i wręczenie nagród ufundowanych przez Starostwo Powiatowe, 
Renaty i Andrzeja Luftmanów – właścicieli sklepu „Świat Dziecka”, którzy pomogli nam w zakupie nagród i … udzielili rabatu,
Arlety Stacheckiej  – dyrektor SOSW w Międzyrzeczu, która pomogła nam w zabezpieczeniu kwatermistrzowskim, czyli kuchnia  SOSW przygotowała pyszny posiłek dla uczestników,
Katarzyny Dymel – dyrektor SP2 w Międzyrzeczu za wsparcie i pomoc logistyczną w realizacji imprezy,
pracowników MOK-u , którzy zadbali o odpowiednie zaplecze widowiskowo- techniczne i czuwali nad sprawnym przebiegiem prezentacji na scenie,
Artura  Anuszewskiego  z Portalu Społecznościowego „Ziemia Międzyrzecka” za fotograficzne utrwalenie scenicznych działań harcerskich i zuchowych.
Dziękując  organizatorom, sponsorom, wykonawcom i  widzom za wspólną zabawę oraz harcerskie święto, żegnam się harcerskim (tym razem śpiewnym )
                                                  Czuwaj, do zobaczenia za rok!
 
                                                      Komendantka Szczepu ZHP „Płomienie” działającego przy SP2 w Międzyrzeczu  
                                                                                              phm. H. Barczewska
fot. Artur Anuszewski

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

18-01-2016

Ogłoszenie o likwidacji Fundacji "Kraina Podgrzybka"

18-01-2016

Mammografia

Ilustracja do informacji: Mammografia
18-01-2016

Zapraszamy na bal karnawałowy "Wytańczmy dzieciom szpital"

Ilustracja do informacji: Zapraszamy na bal karnawałowy "Wytańczmy dzieciom szpital"
18-01-2016

Wybory Sołtysa i Rady Sołeckiej w Kęszycy Leśnej

Ilustracja do informacji: Wybory Sołtysa i Rady Sołeckiej w Kęszycy Leśnej
18-01-2016

Oficjalne otwarcie kładki przez Obrę

Ilustracja do informacji: Oficjalne otwarcie kładki przez Obrę
W poniedziałek 11 stycznia dokonano oficjalnego otwarcia nowo wybudowanej kładki przez rzekę Obrę. Biało-czerwoną wstęgę przeciął burmistrz Remigiusz Lorenz, starosta międzyrzecki Grzegorz Gabryelski, przewodnicząca Rady Miejskiej Maria Kijak, dowódca 17. WBZ płk Piotr Malinowski, dowódca JW 3444 Głogów ppłk Adam Kliszka oraz Paweł Strzelczyk z firmy Instalko. Przemawiając do zgromadzonych gości i mieszkańców miasta, burmistrz podkreślił jak ważna była to inwestycja, szczególnie dla mieszkańców prawobrzeżnej części miasta. Wyraził swoją radość, że w tak krótkim czasie powstała solidna konstrukcja, która będzie służyła przez lata.
Kładka wybudowana została przez saperów z 4. Batalionu Inżynieryjnego z Głogowa, których podczas otwarcia reprezentował ppłk Adam Kliszka. Burmistrz serdecznie podziękował za zaangażowanie, pomoc oraz dobrą współpracę. Słowa wdzięczności skierował również do wojewody Katarzyny Osos i starosty Grzegorza Gabryelskiego, którzy poparli starania burmistrza.
Przeprawa ma wymiary 33,5 m długości i 2,5 m szerokości. Dostępna jest dla pieszych i rowerzystów, jak również przystosowana dla osób niepełnosprawnych. W ramach inwestycji wybudowane zostały chodniki prowadzące do kładki i zamontowane zostały barierki. Kolejnym jej etapem będzie ustawienie lamp i barierek od strony ul. Chrobrego.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

15-01-2016

II Orszak Trzech Króli w Międzyrzeczu

Ilustracja do informacji: II Orszak Trzech Króli w Międzyrzeczu
W święto Objawienia Pańskiego, 6 stycznia w Międzyrzeczu odbyła się wyjątkowa uroczystość, II Orszak Trzech Króli pod patronatem burmistrza Międzyrzecza.
Świętowanie rozpoczęło się na zamku, gdzie po dotarciu do miejsca trzech króli: Kacpra z parafii pw. św. Jana Chrzciciela, Melchiora z Sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski i Baltazara z parafii pw. św. Wojciecha, młodzi aktorzy ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Szarych Szeregów przedstawili scenę jasełek z królem Herodem. Licznie zgromadzonych mieszkańców powitał burmistrz Remigiusz Lorenz, który wyraził swoją radość, że to właśnie Międzyrzecz znalazł się wśród kilkuset miast w Polsce, w których odbył się Orszak Trzech Króli. Burmistrz życzył wszystkim radosnego świętowania i wspólnego kolędowania w gronie rodziny i przyjaciół.  
Wspaniały pokaz tańca z ogniem zaprezentował zespół Bombastic z Bukowca, po którym barwny orszak wyruszył ulicami miasta, by dotrzeć do szopki w kościele pw. św. Jana Chrzciciela. Tam, trzej królowie pokłonili się Dziecięciu i złożyli dary. Zwieńczeniem świątecznego orszaku była uroczysta msza św., którą poprowadził biskup pomocniczy senior diecezji zielonogórsko-gorzowskiej Paweł Socha.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

15-01-2016

Burmistrz zaprasza na otwarcie kładki

Ilustracja do informacji: Burmistrz zaprasza na otwarcie kładki
05-01-2016

Zapraszamy do składania wniosków o przyznanie stypendium sportowego