Logo: Powiat Średzki Gmina Międzyrzecz

Logo: MigamMigam Logo: BIPBIP
Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda

Informacje

09-02-2023

Sala wraca do mieszkańców

Ilustracja do informacji: Sala wraca do mieszkańców
Jedynymi gospodarzami i użytkownikami sali wiejskiej w Pniewie zostaną niebawem mieszkańcy tej wsi. Pracownicy muzeum przenieśli biuro i kasę do wybudowanego obok nowego budynku. - Pomieszczenia zostaną częściowo odnowione przed przekazaniem ich mieszkańcom – zapowiada burmistrz Remigiusz Lorenz.
 
Salę wiejską w Pniewie wybudowano w 2006 r. Od początku korzystali z niej także pracownicy Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy. W sali znajdowało się biuro i kasa, natomiast z toalet korzystali też turyści zwiedzający podziemia międzyrzeckich bunkrów.  Od przyszłego tygodnia jedynymi użytkownikami wszystkich pomieszczeń będą mieszkańcy. O ich przekazaniu sołectwu burmistrz Remigiusz Lorenz rozmawiał ostatnio z sołtysem Pniewa Danutą Grabas, pochodzącym z tej wsi radnym miejskim Janem Skoczylasem oraz pracownikami muzeum.
 
- Przed przekazaniem pomieszczenia zostaną częściowo odnowione przez pracowników muzeum, którzy między innymi pomalują wewnętrzne ściany. Ich oficjalne przekazanie odbędzie się w przyszłym tygodniu – zapowiada R. Lorenz.
 
W budynku znajduje się także kuchnia i obszerna sala, w której obywają się sołeckie spotkania oraz okolicznościowe imprezy.
 
Pracownicy muzeum i przewodnicy po bunkrach Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego przenieśli się do nowej siedziby, która wybudowana została obok sali wiejskiej. – Mają tam znacznie lepsze warunki, ale na zmianie skorzystają przede wszystkim turyści. W nowym muzeum znajduje się ogromna sala na ekspozycję muzealnych eksponatów, salka multimedialna, pomieszczenia socjalne i przestronna, funkcjonalna kasa z pamiątkami – zaznacza burmistrz.
08-02-2023

Historia połączy młodzież

Ilustracja do informacji: Historia połączy młodzież
Rewitalizacja cmentarza w Obrzycach była tematem spotkania burmistrza Remigiusza Lorenza z burmistrzem Charlottenburg-Wilmersdorf  Kirstin Bauch. – Jednym z celów projektu będzie aktywizacja i współpraca młodzieży z naszych miast – zaznacza R. Lorenz.
 
Międzyrzecz od lat współpracuje z dzielnicą Berlina Charlottenburg-Wilmersdorf. Ostatnią odsłoną partnerskich kontaktów było spotkanie, które odbyło się  6 lutego w zabytkowym ratuszu w Charlottenburg-Wilmersdorf.  Oprócz K. Bauch i R. Lorenza wzięli w nim udział m.in. dyrektor Euroregionu Pro Europa Viadrina Krzysztof Szydłak, dyrektor Departamentu Geodezji, Gospodarki Nieruchomościami i Planowania Przestrzennego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubuskiego Roman Bąk, dyrektor Międzyrzeckiego Ośrodka Kultury Ewelina Izydorczyk-Lewy i inspektor Wydziału Spraw Społecznych w międzyrzeckim ratuszu Ewa Walkowska.
 
- Tematem spotkania była rewitalizacja cmentarza przy Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych oraz znajdującej się w tej placówce izby pamięci. Inicjatywa wyszła ze strony naszych niemieckich partnerów. Obrzycki szpital podlega wprawdzie urzędowi marszałkowskiemu, ale podczas spotkania pani burmistrz Kirstin Bauch podkreślała, że w projekcie powinna uczestniczyć także, na której terenie znajduje się ta placówka. Całkowicie się z tym zgadzam – mówi R. Lorenz.
 
Burmistrz podkreśla, że celem projektu jest aktywizacja lokalnych społeczności. – Myślę między innymi o współpracy rad młodzieżowych z obu miast. Młodzieżowi radni z Berlina i Międzyrzecza razem z uczniami technikum rolniczego w Bobowicku mogliby wspólnie przygotować koncepcję rewitalizacji tych miejsc – mówi.
 
Uczestnicy spotkania zgodnie uznali, że projekt współpracy między dzielnicą Charlottenbur-Wilmersdorf, władzami samorządowymi województwa, Euroregionem Pro Europa Viadrina i gminą Międzyrzecz mają przygotować władze naszego miasta.
 
Obrzycki cmentarz i izba pamięci to szczególne miejsca na historyczno-kulturowej mapie miasta. Podczas Drugiej Wojny Światowej w ramach zbrodniczej akcji T 4 personel szpitala zamordował około 10 tys. niepełnosprawnych pacjentów (przede wszystkim Niemców), przywiezionych do Obrzyc z innych zakładów psychiatrycznych znajdujących się na terenie Trzeciej Rzeszy.   
08-02-2023

Kolejna ulica doczeka się remontu

Ilustracja do informacji: Kolejna ulica doczeka się remontu
To już pewne! Do końca roku ulica Komisji Edukacji Narodowej doczeka się równej jak stół nowej nawierzchni i parkingów. – Jej remont będzie jedną z kilku inwestycji drogowych, realizowanych w tym roku w naszym mieście – zaznacza burmistrz Remigiusz Lorenz.
 
Firma Infrakom z wielkopolskiego Kościana wygrała ogłoszony przez miasto przetarg na remont ul. Komisji Edukacji Narodowej. – Zgłosiły się dwa przedsiębiorstwa. Bardziej korzystna była oferta wielkopolskiej firmy Infrakom, która wygrała przetarg. Zapłacimy jej nieco ponad 1 mln. 828 tys. zł – informuje Katarzyna Szadkowska, która kieruje Wydziałem Rozwoju Gospodarczego w międzyrzeckim magistracie.
 
Droga łączy ul. Zachodnią z os. Kasztelańskim. Korzystają z niej także rodzice, którzy dowożą swoje dzieci do znajdującej się przy niej Szkoły Podstawowej nr 6. Jej asfaltowa nawierzchnia zapada się w wielu miejscach, a po deszczach zapadliska zamieniają się w bajora. - Kierowcy przestaną na nie narzekać pod koniec bieżącego roku, gdyż zwycięzca przetargu ma ją wyremontować w ciągu 300 dni od podpisania umowy – dodaje Sylwester Suchowski, kierownik Wydziału Realizacji Inwestycji w Urzędzie Miejskim.
 
Nawierzchnia drogi zostanie utwardzona i następnie pokryta asfaltem. - Projekt zakłada też przebudowę parkingów i chodników, wyznaczenie i oznakowanie przejść dla pieszych oraz zagospodarowanie zieleni wzdłuż ulicy – wylicza burmistrz Remigiusz Lorenz. 
 
Z własnego budżetu miasto wyłoży na remont nieco ponad 800 tys. zł, co stanowi około 45 proc. kosztów przebudowy drogi. Jak to możliwe? – Na realizację tej ważnej dla mieszkańców inwestycji dostaliśmy nieco ponad milion złotych z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg – zaznacza R. Lorenz.
 
Burmistrz podkreśla, że remont ul. Komisji Edukacji Narodowej będzie kolejną inwestycją drogową, realizowaną obecnie w naszej gminie. - Wiosną otwarta zostanie ulica Długa, a jesienią zakończymy budowę trzech dróg w zachodniej części miasta: Norwida, Malczewskiego i Konopnickiej. Oprócz nich realizujemy w gminie wiele innych inwestycji, których celem jest rozbudowa infrastruktury i poprawa jakości życia mieszkańców  – zapowiada R. Lorenz.  
08-02-2023

Komunikat PFRON

Ilustracja do informacji:  Komunikat PFRON
Centrum Informacyjno-Doradcze dla osób z niepełnosprawnością przy PFRON w Zielonej Górze informuje, że Rada Nadzorcza PFRON wprowadziła zmiany w programie „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!” Dostępne mieszkanie umożliwiając udział w programie dzieci poniżej 16 roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności.
 
 
Więcej informacji:
 
 
 
03-02-2023

Komunikat Nadleśnictwa Międzyrzecz

Ilustracja do informacji: Komunikat Nadleśnictwa Międzyrzecz
Lasy Państwowe są zainteresowane nabywaniem lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia.
 
Jesteś zainteresowany sprzedażą, co masz zrobić? Przede wszystkim ustalić w zasięgu administracyjnym jakiego nadleśnictwa leży nieruchomość. Skierować ofertę do nadleśnictwa, precyzyjnie opisując działkę: wskazując dokładny adres ewidencyjny.

Wcześniejszego uregulowania wymagają też sprawy własnościowe, jak np. Dziedziczenie. Jakimi gruntami będą zainteresowane Lasy Państwowe? Rodzaj gruntów i warunki ich zakupu określa ustawa o lasach. Art. 37 wymienia, że Lasy Państwowe mogą nabyć „lasy, grunty przeznaczone do zalesienia lub inne grunty lub nieruchomości, jeżeli jest to uzasadnione potrzebami gospodarki leśnej i nie narusza interesu Skarbu Państwa”. Przede wszystkim grunty sąsiadujące.
Szczególnie istotną wartość mają grunty, które bezpośrednio przylegają do obszaru zarządzanego przez Lasy Państwowe, oraz takie, gdzie istnieje możliwość zniesienia współwłasności lub regulacji przebiegu granicy polno-leśnej.  Zdarzają się sytuacje, w których w sąsiedztwie lub nawet wewnątrz terenu gospodarowanego przez Lasy Państwowe usytuowany są enklawy innej własności. Z takimi sytuacjami mamy do czynienia głównie na Mazowszu i w Polsce wschodniej.
 
Status gruntów można zweryfikować w internetowym Banku Danych o Lasach - https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/ Ile zapłacą nadleśnictwa? Cena zakupu jest uzależniona od wielu czynników, m.in. od położenia i kształtu działki, gatunków drzew, które na niej rosną, wieku drzewostanu i Jakie są zasady skupu gruntów pod nowe lasy wyjaśnia nasz krótki przewodnik: Email: tel: www: stanu sanitarnego.

Cena zakupu określana jest indywidualnie w drodze negocjacji.
 
Kontakt: Nadleśnictwo Międzyrzecz ul. Poznańska 38 66-300 Międzyrzecz
miedzyrzecz~@~szczecin~.~lasy~.~gov~.~pl (095) 741 23 66 https://miedzyrzecz.szczecin.lasy.gov.p
 
03-02-2023

Do 28 kwietnia przyjmujemy zgłoszenia udziału w obchodach Złotych Godów

Ilustracja do informacji: Do 28 kwietnia przyjmujemy zgłoszenia udziału w obchodach Złotych Godów
Urząd Stanu Cywilnego w Międzyrzeczu przygotowuje  uroczystość z okazji 50-lecia pożycia małżeńskiego dla par, które w roku 1973 zawarły związek małżeński. Uroczystość odbędzie się we wrześniu.
 
W związku z powyższym prosimy o osobiste przybycie do Urzędu Stanu Cywilnego obydwu małżonków  w celu zadeklarowania swojego udziału w uroczystości. (USC mieścić się w pokoju nr 102 na parterze Urzędu Miejskiego)
 
Zgłoszenia udziału w uroczystości przyjmowane będą do końca kwietnia 2023 r.
03-02-2023

Wystawa przed ratuszem

Ilustracja do informacji: Wystawa przed ratuszem
Przed siedzibą władz miejskich zamontowano cztery specjalne tablice, upamiętniające działalność solidarnościowej opozycji w Gorzowie Wlkp. w latach 1981 i 1982.

Wystawa jest swoistą lekcją najnowszej historii naszego regionu. Będzie można ją oglądać przez najbliższe kilka tygodni. Na planszach zamieszczono m.in. zdjęcia z  antykomunistycznych wystąpień i protestów w Gorzowie Wlkp. oraz reprodukcje ówczesnych komunikatów i artykułów prasowych na ten temat.
02-02-2023

Kolejna ulica doczeka się remontu

Ilustracja do informacji: Kolejna ulica doczeka się remontu
Dwie firmy chcą wyremontować ulicę Komisji Edukacji Narodowej. – Zwycięzcę przetargu poznamy za kilka dni – zapowiada Katarzyna Szadkowska, która kieruje Wydziałem Rozwoju Gospodarczego w międzyrzeckim magistracie.
 
O ogłoszonym przez miasto przetargu na remont ul. Komisji Edukacji Narodowej informowaliśmy przed kilkoma tygodniami w mediach społecznościowych. – Zgłosiły się dwie firmy. Za kilka dni poznamy zwycięzcę, a potem podpioszemy z nim umowę. Zgodnie z dokumentacją, będzie miał 300 dni na ukończenie inwestycji – informuije Katarzyna Szadkowska, która kieruje Wydziałem Rozwoju Gospodarczego w międzyrzeckim magistracie.
 
Burmistrz Remigiusz Lorenz zaznacza, że miasto ma projekt i pozwolenie budowlane. - Parkingi i chodnik zostaną utwardzone kostką, a drogę pokryje dywanik z asfaltu. Na realizację tego zadania dostalismy nieco ponad milion złotych z rządowego Funduszu Rozwoju Dróg – zaznacza R. Lorenz.
 
Ulica Komisji Edukacji Narodowej łączy osiedle Kasztelańskie z ulicą Zachodnią. Korzystają z niej także rodzice, którzy dowożą dzieci do znajdującej się przy niej Szkoły Podstawowej nr 6. Od lat kierowcy narzekają na jej poszatkowaną dziurami, zapadającą się asfaltową nawierzchnię, na której po deszczach tworzą się ogromne kałuże. Jej przebudowa będzie kolejną inwestycją drogową, realizowaną obecnie w naszej gminie. - Wiosną otwarta zostanie ulica Długa, a jesienią zakończymy budowę trzech dróg w zachodniej części miasta: Norwida, Malczewskiego i Konopnickiej – zapowiada R. Lorenz.  
01-02-2023

Mieszkańcy zagrali jak z nut!

Ilustracja do informacji: Mieszkańcy zagrali jak z nut!
Podczas Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy mieszkańcy Międzyrzecza przekazali na walkę z sepsą ponad 153 tys. zł. – Pieniędzy będzie więcej, gdyż trwają jeszcze licytacje internetowe - zapowiada Alicja Jankowska, która kieruje międzyrzeckim sztabem WOŚP.

Największa orkiestra świata zintegrowała międzyrzeczan i wyzwoliła w nich wulkan pozytywnej energii. Od rana na ulicach miasta kwestowało 70 wolontariuszy z lokalnego sztabu WOŚP, którzy do wieczora zebrali do puszek prawie 90 tys. zł. To oczywiście nie wszystko, gdyż konto WOŚP zasilą też pieniądze z trwających jeszcze aukcji internetowych i licytacji, które od południa prowadzone były w hali widowiskowo-sportowej.

Uczestników imprezy w hali przywitał burmistrz Remigiusz Lorenz, który podkreślał dobroczynny cel zbiórki. – Sprzęt zakupiony przez fundację WOŚP od trzech dekad ratuje życie dzieci i seniorów - mówił.
 
Prowadzone przez Maksymiliana Dajworskiego licytacje i występy artystów – m.in., zespołów tanecznych Trans, Gold i Led Dance – rozgrzały mieszkańców. Np. serduszko ofiarowane przez miejscowego złotnika zostało wylicytowane aż za 13,5 tys. zł! Wiele emocji towarzyszyło także artystycznym popisom miejscowych tancerzy, których publiczność nagradzała burzliwymi oklaskami. Tor przeszkód i dmuchany zamek dla dzieci, pokazy siłaczy, turniej piłkarski, serwowane przez harcerzy kiełbaski z grilla i słodkości przygotowane przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich ze wsi Święty Wojciech – to tylko znikoma część prawdziwej karuzeli atrakcji przygotowanych dla uczestników przez organizatorów WOŚP.
 
Dyrektor Międzyrzeckiego Ośrodka Kultura Ewelina Izydorczyk-Lewy zaznacza, że w organizacje imprezy w hali włączyło się wiele instytucji, stowarzyszeń i szkół. M.in. sanepid, wolontariusze z SP3, miłośnicy zabytkowych pojazdów, strongmani, animatorzy z Dworca Tworca oraz liczni sponsorzy.  
 
- Dziękuję mieszkańców za tak liczny udział, darczyńcom za przekazane na licytacje wyroby rękodzieła, biżuterię, rozmaite przedmioty, gadżety  i usługi. Ogromne słowa podziękowania kieruje też pod adresem organizatorów, którzy wykazali się nie tylko ogromną empatią, ale także profesjonalizmem. Wszyscy jak jeden kolejny raz udowodniliście, że macie wielkie serca i chętnie wspieracie potrzebujących – komentuje R. Lorenz.

Wciąż trwa liczenie zebranych pieniędzy. W poniedziałek rano było ich już 153 tys. zł, czyli o ponad 50 tys. zł więcej, niż przed rokiem. Ostateczną kwotę poznamy dopiero w marcu.       
01-02-2023

Władze miasta uczciły 78. rocznicę powrotu Międzyrzecza do Macierzy

Ilustracja do informacji: Władze miasta uczciły 78. rocznicę powrotu Międzyrzecza do Macierzy
Obchodzimy dziś 78. rocznicę powrotu naszego miasta do polskiej Macierzy. Z tej okazji przedstawiciele władz gminy – zastępca burmistrza Agnieszka Śnieg, sekretarz gminy Anna Sawka i wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Chmielewski złożyli wiązanki kwiatów przed Pomnikiem Tysiąclecia Państwa Polskiego.

Zastępca burmistrza A. Śnieg zaznacza, że 30 stycznia to jedna z najważniejszych dat w historii Międzyrzecza. – Właśnie w tym dniu, 30 stycznia 1945 roku, po ponad 150 latach zaborów oraz przynależności do Republiki Weimarskiej i następnie Trzeciej Rzeczy, nasze miasto wróciło do Polski – podkreślała.

Przypominamy, że Międzyrzecz jest jednym z najstarszych polskich miast. Pierwsza pisana wzmianka o Międzyrzeczu pochodzi już z 1005 r. z kroniki biskupa z Merserburga Thietmara. Przez kilkaset lat był także prężnym ośrodkiem władzy królewskiej, natomiast gród i następnie zamek broniły zachodnich rubieży państwa Piastów, Jagiellonów i Rzeczypospolitej Obojga Narodów.
 
Miasto wraz z całą Ziemią Międzyrzecką zostało przyłączone do Prus po II rozbiorze  Polski w 1793 r. (w  XIX wieku wróciło jednak do Polski na kilka lat w czasach Księstwa Warszawskiego).