Logo: Powiat Średzki Gmina Międzyrzecz

Logo: MigamMigam Logo: BIPBIP
Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda

Informacje

26-01-2023

Komunikat Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego

Ilustracja do informacji: Komunikat Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego
Komunikat dotyczy obowiązku odśnieżania dachów, balkonów i usuwaniu nawisów lodowych oraz sopli lodu.
 
Szanowni Państwo, ostatnie, intensywne opady śniegu spowodowały liczne interwencje Państwowej Straży Pożarnej. Najwięcej z tych zimowych akcji PSP dotyczyło usuwania skutków opadów śniegu. Trudne warunki pogodowe i zimowa aura to czas, aby szczególnie zadbać o bezpieczeństwo użytkowanych budynków. 
 
Wyciąg z przepisów karnych:
  • kto niewłaściwie utrzymuje i użytkuje obiekt budowlany lub nie zapewnia bezpieczeństwa użytkowania obiektu podlega grzywnie nie mniejszej niż 100 stawek dziennych, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku (art. 91a ustawy – Prawo budowlane),
  • kto nie zapewnia wykonania okresowej kontroli podlega karze grzywny (art. 93 pkt 8 ustawy – Prawo budowlane).
 
 
25-01-2023

W Gorzycy bez zmian. Sołectwem ponownie kieruje Agnieszka Kopyściańska

Ilustracja do informacji: W Gorzycy bez zmian. Sołectwem ponownie kieruje Agnieszka Kopyściańska
Podczas poniedziałkowych wyborów sołeckich w Gorzycy mieszkańcy zdecydowali, że sołtysem ponownie zostanie Agnieszka Kopyściańska, po czym wybrali też pięcioosobowa radę sołecką. Gratulacje pani sołtys i radnym złożyli m.in. burmistrz Remigiusz Lorenz i jego zastępca Tomasz Markiewicz.
 
W zebraniu wyborczym wzięło udział ponad 90 mieszkańców sołectwa. Przywitał ich burmistrz Remigiusz Lorenz, któremu towarzyszyli jego zastępca Tomasz Markiewicz, radni Arkadiusz Madzelan, Andrzej Chmielewski, Zbigniew Mazurek, Paweł Czop, Zbigniew Smejlis oraz pracownicy Urzędu Miejskiego.
 
Jedyną kandydatką była Agnieszka Kopyściańska, która kierowała sołectwem przez ostatnie cztery lata. Jej kandydaturę poparła zdecydowana większość uczestników zebrania. W kolejnej kadencji wspierać ją będzie pięcioosobowa rada sołecka w składzie: Marlena Lechert, Ewa Kuszczyk, Justyna Rauchut, Anna Kowalczyk, Hanna Kopyściańska.
 
Jako pierwsi gratulacje pani sołtys i radzie sołeckiej złożyli m.in. burmistrz, jego zastępca i pochodzący z tej wsi radny A. Madzelan. Zapewniali nowe władze i mieszkańców o swoim wsparciu dla inicjatyw lokalnej społeczności. – Mieszkańcy Gorzycy są bardzo zaangażowani w życie sołectwa i naszej gminy. Serdecznie im za to dziękuję – komentował R. Lorenz.   
25-01-2023

Zarządzenie Burmistrza

Ilustracja do informacji: Zarządzenie Burmistrza
Zarządzenie nr 11/2023 Burmistrza Międzyrzecza z dnia 24 stycznia 2023 r. w sprawie ogłoszenia otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych finansowanych z budżetu Gminy Międzyrzecz w 2023 roku.
 
Na podstawie art. 11 ust. 2  oraz art. 13 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1327, 1265, 1812.), uchwały Nr LVI/552/22 Rady Miejskiej w Międzyrzeczu z dnia 20 września 2022  r. w sprawie przyjęcia Programu Współpracy Gminy Międzyrzecz z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na rok 2023 oraz Zarządzenia Nr 159/2022 Burmistrza Międzyrzecza z dnia 28 grudnia 2022 r. w sprawie określenia Regulaminu postępowania Komisji Konkursowej w otwartym konkursie ofert na realizację zadań publicznych Gminy Międzyrzecz w 2023 roku
zarządzam, co następuje:
§ 1.
1. Ogłaszam otwarty konkurs ofert dla organizacji pozarządowych na realizację zadań publicznych w 2023 roku w zakresie:
- działalności na rzecz dzieci i młodzieży, w tym wypoczynku dzieci i młodzieży,
- działalności na rzecz osób w wieku emerytalnym,
- kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego,
- zakresie ochrony i promocji zdrowia.
2. Postępowanie konkursowe w sprawie wyboru podmiotów, którym zostanie przyznana dotacja, będzie przeprowadzone zgodnie z ogłoszeniem konkursowym, stanowiącym załącznik do niniejszego zarządzenia.
§ 2.
Wykonanie zarządzenia powierza się Kierownikowi Wydziału Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Międzyrzeczu.
§ 3.
Zarządzenie obowiązuje od dnia wydania.
 
Burmistrz
(-) mgr inż. Remigiusz Lorenz
 
 
 
 
 
24-01-2023

Otwarcie Ośrodka Wsparcia i Testów w Świebodzinie

Ilustracja do informacji: Otwarcie Ośrodka Wsparcia i Testów w Świebodzinie
Wraz z nowym rokiem 2023, w Świebodzinie, w województwie lubuskim, przy Stowarzyszeniu na Rzecz Edukacji „Pomost” rozpoczął działalność Ośrodek Wsparcia i Testów (w skrócie OWiT), finansowany w całości ze środków PFRON. To nowa i jedyna taka placówka w województwie lubuskim.
Na działalność Ośrodka Wsparcia i Testów w Świebodzinie PFRON przeznaczył dotychczas 557 455,50 zł, a całość wsparcia wyniesie ponad 1 milion złotych (dokładnie 1 085 399,00 zł).
 
OWiT w Świebodzinie oferuje bezpłatnie niepełnosprawnym mieszkańcom województwa lubuskiego:
 
  • udostępnianie sprzętu asystującego w życiu codziennym osób niepełnosprawnych,
  • konsultacje oraz pomoc w doborze i wypożyczeniu nowoczesnego sprzętu wspierającego i asystującego dla osób z niepełnosprawnością,
  • porady dla osób z niepełnosprawnością w wyborze odpowiednich do potrzeb technologii asystujących i ich prezentację,
  • instruktaż dotyczący możliwości wykorzystania technologii asystujących w życiu codziennym.
 
 Skontaktuj się z OWIT w Świebodzinie!
 
Telefonicznie i mailowo: poniedziałek – piątek od 10.00 do 18.00
Bezpośrednio w siedzibie OWiT: poniedziałek-czwartek od 15.00 do 18.00
 
Adres: 66-200 Świebodzin, ul. Okrężna 3
 
Telefon kontaktowy: 690 357 002
 
e-mail: owit~@~naszpomost~.~pl
 
strona internetowa: www.naszpomost.pl
 
facebook: Lubuski OWiT Świebodzin
23-01-2023

W harcerskich rytmach

Ilustracja do informacji: W harcerskich rytmach
Sobotni Festiwal Piosenki Harcerskiej „Siorba-2023” okazał się artystycznym wydarzeniem sezonu na Ziemi Międzyrzeckiej. Gratulacje uczestnikom, zwycięzcom i organizatorom złożył m.in. burmistrz Remigiusz Lorenz. – To było muzyczne święto radości, młodości i braterstwa – komentował R. Lorenz.
 
Muzyczna impreza obyła się w sobotę, 21 stycznia, w gościnnych progach Międzyrzeckiego Ośrodka Kultury. Zgodnie z kilkunastoletnią tradycją, jej pierwszym akordem było zbiorowe siorbanie kisielu przez organizatorów i uczestników Festiwal prowadzili komendantka międzyrzeckiego hufca ZHP Agnieszka Maik i jej zastępca Adrian Portała, którzy przywitali gości -- m.in. przez komendanta Lubuskiej Chorągwi ZHP Bartłomieja Walkowskiego – oraz 
podziękowali za pomoc w organizacji imprezy dyrektorce MOK Ewelinie Izydorczyk-Lewy oraz burmistrzowi Remigiuszowi Lorenzowi, który objął festiwal swoim patronatem, a do tego ufundował jedną z głównych nagród i upominki dla zwycięzców.
 
Na scenie zaprezentowało się ponad 200 harcerzy i zuchów z całego regionu. Przez kilka godzin nad budynkiem ośrodka kultury rozbrzmiewały piosenki harcerskie, turystyczne oraz bożonarodzeniowe kolędy. Główną nagrodę – Grand Prix XIV Festiwalu Piosenki Harcerskiej „Siorba 2023” – wyśpiewali harcerze z 4. DSH Watra z Żar.
 
W kategorii Piosenki Zuchowej Złotego Siorbusia zdobyły Wesołe Zuchy z Sulęcina. W kat. Piosenki Harcersko-Turystycznej Złota Siorba przypadła  16. Witnickiej DH Spectrum, a w kat. Piosenki Świąteczno-Zimowej 4. DSH Watra.
 
Na przysłowiowym podium stanęli też przedstawiciele organizatorów, czyli Hufca Międzyrzecz ZHP. W kat. Piosenki Zuchowej Srebrnego Siorbusia wyśpiewały zuchy z 22. GZ Wesołe Płomyki. Brązowego Siorbusia w tej kategorii jurorzy przyznali ich kolegom i koleżankom z 7. GZ Niedźwiedzie Łapki, natomiast w kat. Piosenki Harcersko-Turystycznej drugie miejsce i Brązową Siorbę zdobyli harcerze z 2. DH Iskry.
 
Artystyczne uzdolnienia zuchów i harcerzy oklaskiwał m.in. burmistrz Remigiusz Lorenz, który na zakończenie złożył też gratulacje i podziękowania uczestnikom, organizatorom i zwycięzcom. – Nasi harcerze bardzo aktywnie uczestniczą w życiu społecznym naszej gminy, za co raz jeszcze gorąco im dziękuję i zapewniam jednocześnie, że zawsze mogą liczyć na wsparcie ze strony władz gminy – zapewniał.
23-01-2023

Jarosław Tomaszewski ponownie został sołtysem Wyszanowa

Ilustracja do informacji: Jarosław Tomaszewski ponownie został sołtysem Wyszanowa
Mieszkańcy Wyszanowa zdecydowali, że sołtysem ich wsi ponownie zostanie Jarosław Tomaszewski, po czym wybrali też radę sołecką. Gratulacje sołtysowi i radzie złożyli burmistrz Remigiusz Lorenz i jego zastępczyni Agnieszka Śnieg.
 
Zebranie wyborcze odbyło się w czwartek, 19 stycznia, w sali wiejskiej w Wyszanowie. Oprócz mieszkańców sołectwa uczestniczyli w nim także burmistrz Remigiusz Lorenz, jego zastępczyni Agnieszka Śnieg oraz radni Andrzej Chmielewski, Zbigniew Mazurek i Zbigniew Smejlis. Gospodarzem spotkania był  Jarosław Tomaszewski, który także jest radnym, a od 2011 r. sołtysem w Wyszanowie i w dodatku prezesem miejscowej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej.
Po wybraniu przewodniczącego i sekretarza J. Tomaszewski złożył sprawozdanie za ostatnie cztery lata, które zostało jednogłośnie przyjęte i nagrodzone brawami przez uczestników zebrania.
 
Kolejną osłoną spotkania było powołanie komisji skrutacyjnej, która bardzo sprawnie przeprowadziła wybory na sołtysa i do rady sołeckiej. Jedynym kandydatem na sołtysa był J. Tomaszewski. Mieszkańcy docenili jego dotychczasową działalność na rzecz lokalnej społeczności i wybrali go na kolejną, czwartą kadencję. W kierowaniu sołectwem wspierać go będą Małgorzata Wróbel, Janusz Janusz, Paweł Janusz, Katarzyna Janusz i Anna Putyrska z  rady sołeckiej.   
 
Burmistrz i jego zastępczyni złożyli gratulacje sołtysowi i radnym oraz życzyli im sukcesów w zarządzaniu sołectwem. R. Lorenz zaznacza aktywność i zaangażowanie mieszkańców wsi z naszej gminy w rozwój rodzinnych miejscowości. - Przykładem są prężnie działające jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej, rozmaite stowarzyszenia i Koła Gospodyń Wiejskich. Serdecznie Wam za to dziękuję – mówi.
 
23-01-2023

Szanowni Rodzice, Drodzy Uczniowie klas ósmych!

Ilustracja do informacji: Szanowni Rodzice, Drodzy Uczniowie klas ósmych!
Zachęcam do skorzystania z bardzo atrakcyjnej oferty intensywnych kursów dla uczniów klas ósmych prowadzonych w formule online (2x w tygodniu), które mogą przygotować uczniów do egzaminu kończącego edukację w szkole podstawowej z zakresu matematyki, j. polskiego i j. angielskiego. To już kolejna edycja kursów, która startuje 30 stycznia.
Dzięki współpracy naszego samorządu z Fundacją Miasto i Lecturus Spin-off Uniwersytetu Warszawskiego udało nam się wynegocjować dla mieszkańców bardzo konkurencyjny opust od ceny podstawowej kursu w wysokości 75 proc. Zapraszamy do skorzystania z tej propozycji!
 
Co zyskają uczniowie?
  • dowiedzą się, jakie są strategie rozwiązywana zadań egzaminacyjnych
  • omówią z nauczycielem kluczowe zagadnienia egzaminacyjne
  • zrozumieją, z czym mają problem na lekcjach w szkole
  • nadrobią zaległości
 
Co otrzymają rodzice?
  • korzystną cenę za kurs przygotowujący do egzaminów
  • 75% rabatu za kurs z jednego przedmiotu od ceny podstawowej za kurs, która wynosi 875 zł
  • wsparcie i pomoc dla swoich dzieci
 
Intensywny kurs dla uczniów klas ósmych składa się z 25 godzin lekcyjnych (jeden przedmiot) prowadzonych w formule online (2x w tygodniu). Lekcje odbywają się na platformie e-learningowej Lecturus Junior w formie wykładów i ćwiczeń przy wsparciu nauczyciela, z wykorzystaniem różnego rodzaju aplikacji i materiałów multimedialnych dedykowanych konkretnym przedmiotom, z dostępem do VOD z minionych lekcji. Uczniowie mają do wyboru 3 przedmioty egzaminacyjne.
Zajęcia są prowadzone przez certyfikowanych trenerów oświaty, nauczycieli z całego kraju, laureatów konkursu Nauczyciel Roku z doświadczeniem w prowadzeniu zajęć online. Kursy są realizowane zgodnie z podstawą programową Ministerstwa Edukacji i Nauki, z wykorzystaniem systemu najwyższej jakości technologicznej i najwyższym poziomie bezpieczeństwa Cisco Webex.
To niewątpliwie szansa na to, by w maju nic Was nie zaskoczyło!
Wejdź na https://sklep.lecturus.pl i sprawdź jaki rabat przygotował Twój Samorząd!
Zachęcam gorąco do skorzystania z tej propozycji! Kursy to szansa dla naszych dzieci na lepsze wyniki w nauce, to wyrównanie barier i poprawienie dostępności do wiedzy, jakiej do tej pory nie było w polskiej przestrzeni edukacji.
Burmistrz Międzyrzecza
Remigiusz Lorenz
 
 
LECTURUS Spin-off Uniwersytetu Warszawskiego łączy doświadczenie najlepszej kadry, nowoczesne narzędzia nauki i komunikacji on-line sprawdzone podczas pandemii, powszechnie dostępne na smartfonie, laptopie czy komputerze. Partnerem Lecturus Sp. z o.o. jest fundusz inwestycyjny TISE SA Towarzystwo Inwestycji Społeczno-Ekonomicznych, który tworzą instytucje zajmujące się finansowaniem projektów społecznych i etycznych. Lecturus jest twórcą i skutecznie wdraża od 2020 roku platformy nauczania on-line. Dowiedz się więcej na www.lecturus.pl
 
Fundacja Miasto to podmiot powołany przez Związek Miast Polskich, po to, by wspierać miasta i inne jednostki samorządu terytorialnego. W obliczu wielu wyzwań stojących przed samorządami, m.in. z zakresu edukacji, oferuje pomoc zespołu doradców, który zyskał ogromne doświadczenie na przestrzeni ostatnich lat, m.in. realizując szereg projektów w ramach działalności ZMP.  Fundacja Miasto współpracując z wieloma partnerami, zajmuje się przygotowywaniem dokumentów strategicznych, podejmowaniem różnych inicjatyw badawczych, organizacją szkoleń i kursów. Dowiedz się więcej na Fundacja Miasto.
20-01-2023

Sołtysem Wysokiej ponownie został Paweł Tarkowski, a Kalska Mariusz Sieratowski

Ilustracja do informacji: Sołtysem Wysokiej ponownie został Paweł Tarkowski, a Kalska Mariusz Sieratowski
W Wysokiej i Kalsku odbyły się wybory sołeckich władz. Mieszkańcy Wysokiej ponownie powierzyli obowiązki sołtysa Pawłowi Tarkowskiemu, a Kalska jednogłośnie wybrali na kolejną kadencję Mariusza Sieratowskiego.
 
Uczestników zebrania  w Wysokiej przywitał burmistrz Remigiusz Lorenz, który zapoznał ich z zasadami wyborów i głosowań. Po wybraniu przewodniczącego i sekretarza ustępujący ze stanowiska sołtys Paweł Tarkowski przedstawił sprawozdanie z ostatnich czterech lat działalności, po czym mieszkańcy powołali komisję skrutacyjną, która przeprowadziła wybory sołtysa i rady sołeckiej.
 
Sołtysem ponownie został P. Tarkowski, który był jedynym kandydatem. W radzie sołeckiej wspierać go będą trzy osoby: Marek Zieleniewski, Danuta Tarkowska i Małgorzata Bielecka. Jako pierwszy gratulacje złożył sołtysowi i radnym burmistrz Remigiusz Lorenz, który życzył im sukcesów w działalności na rzecz lokalnej społeczności.
 
Mieszkańcy Kalska jednogłośnie wybrali na kolejną kadencję poprzedniego sołtysa Mariusza Sieratowskiego, a do rady sołeckiej Mariolę Antczak, Honoratę Jankowską-Prusinowską, Sylwię Żmijewską, Artura Łuczaka i Jadwigę Szulc.
 
- W lutym zorganizujemy w ratuszu spotkanie, podczas którego sołtysi i rady sołeckie z całej gminy będą mogli zapoznać się ze swoimi zadaniami i obowiązkami. Mogą oczywiście liczyć na pomoc z mojej strony i pracowników urzędu miejskiego – zapowiada R. Lorenz.
(zdjęcie ze spotkania w Wysokiej)
19-01-2023

Do 28 kwietnia przyjmujemy zgłoszenia udziału w obchodach Złotych Godów

Ilustracja do informacji: Do 28 kwietnia przyjmujemy zgłoszenia udziału w obchodach Złotych Godów
Urząd Stanu Cywilnego w Międzyrzeczu w miesiącu wrześniu organizuje zbiorową uroczystość z okazji 50-lecia pożycia małżeńskiego dla par, które w roku 1973 zawarły związek małżeński.
 
W związku z powyższym prosimy o osobiste przybycie do Urzędu Stanu Cywilnego obydwu małżonków  w celu zadeklarowania swego udziału w uroczystości.
 
Zgłoszenia udziału w uroczystości przyjmowane będą do końca kwietnia 2023 r.
19-01-2023

Szkolenie dla rolników i sadowników

Ilustracja do informacji: Szkolenie dla rolników i sadowników
Szkolenie jest skierowane dla rolników i osób wykonujących zabiegi przy użyciu środków ochrony roślin przy użyciu opryskiwaczy.
 
Korzyści jakie wynikają z uczestnictwa w szkoleniu to uzyskanie zaświadczenia, które uprawnia do wykonywania zabiegów i zakupu środków ochrony roślin. Zaświadczenie te jest ważne na kolejne 5 lat.