Logo: Powiat Średzki Gmina Międzyrzecz

Logo: MigamMigam Logo: BIPBIP
Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda

Informacje

05-11-2021

Zarządzenie Burmistrza Międzyrzecza w sprawie regulaminu Jarmarku Mikołajkowego 2021

Ilustracja do informacji: Zarządzenie Burmistrza Międzyrzecza w sprawie regulaminu Jarmarku Mikołajkowego 2021
Zarządzenie Nr 132 /2021  Burmistrza Międzyrzecza z dnia 5 listopada 2021 r. w sprawie ustanowienia Regulaminu Jarmarku Mikołajkowego 2021
 
Na podstawie art. 31 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (t.j. Dz.U.
z 2021 r. poz. 1372 ze zm.)  zarządza się co następuje:
 
§1.
Przyjęty zostaje Regulamin Jarmarku Mikołajkowego 2021, stanowiący załącznik
do niniejszego zarządzenia.
§ 2.
Wykonanie zarządzenia powierza się Kierownikowi Wydziału Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Międzyrzeczu.
§3.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.
 
 
05-11-2021

Uwaga, piesek czeka na właściciela!

Ilustracja do informacji: Uwaga, piesek czeka na właściciela!
Pilnie poszukujemy właściciela lub opiekuna psa znalezionego w Obrzycach.
 
 
 
W sprawie pieska prosimy o kontakt pod numerem tel. 511 199 924
04-11-2021

Sportowy i jakościowy skok w przyszłość

Ilustracja do informacji:  Sportowy i jakościowy skok w przyszłość
Stadion miejski będzie areną sportowych zmagań lekkoatletów z całego regionu. Porozumienie w sprawie wspólnej organizacji imprez lekkoatletycznych podpisali dziś w ratuszu burmistrz Remigiusz Lorenz, prezes Lubuskiego Związku Lekkiej Atletyki Robert Paluch i dyrektor ośrodka sportu Grzegorz Rydzanicz.
 
Porozumienie o współpracy i organizacji na stadionie miejskim w Międzyrzeczu imprez lekkoatletycznych o randze nie tylko gminnej, ale także wojewódzkiej podpisali dziś burmistrz Remigiusz Lorenz, prezes Lubuskiego Związku Lekkiej Atletyki Robert Paluch, jego zastępca Andrzej Szczesny oraz dyrektor Międzyrzeckiego Ośrodka Sportu i Wypoczynku Grzegorz Rydzanicz. – Planowane przez nas mitingi sportowe o randze okręgowej mają promować lekką atletykę wśród dzieci i młodzieży, a przy okazji także naszą gminę i bazę sportową – zaznaczał R. Lorenz.

Prezes lubuskich struktur związku akcentował, że lekka atletyka jest królową sportu. – Dowodem są medale zdobyte przez naszych sportowców podczas olimpiady w Tokio. Większość z nich wywalczyli lekkoatleci – mówił R. Paluch.
 
Burmistrz podkreślał, że gmina wspiera finansowo kluby sportowe oraz organizatorów wydarzeń sportowo-rekreacyjnych. – Inwestujemy przede wszystkim w zdrowie dzieci i młodzieży, ale mamy też nadzieję, że będą wśród nich przyszli mistrzowie okręgu, a może nawet kraju i świata – mówił R. Lorenz. -  Dyrektor ośrodka sportu ma ogromne doświadczenie w organizacji takich imprez, dlatego jestem przekonany o sukcesie mitingów lekkoatletycznych, organizowanych wspólnie ze związkiem lekkiej atletyki.

Organizacja imprez wojewódzkich będzie możliwa dzięki przeprowadzonej przed kilkoma laty kompleksowej modernizacji stadionu miejskiego. Zapleczem dla ich organizatorów i uczestników  będzie też sala gimnastyczna z kuchnią i stołówką, która budowana jest miedzy Szkołą Podstawową nr 1 z Oddziałami Sportowymi i stadionem. – Zostanie otwarta jesienią przyszłego roku – zapowiada burmistrz. – Na jej wybudowanie dotaliśmy dotację w wysokości 1 mln. 800 tys. złotych. 
04-11-2021

Badania mammograficzne w Międzyrzeczu

Ilustracja do informacji: Badania mammograficzne w Międzyrzeczu
W dniach 9 - 10 listopada 2021 r. (wtorek - środa), przy Ratuszu będzie ustawiony Mammobus z Zielonej Góry.  Wszystkie panie urodzone w 1971 r. niezależnie od miesiąca, mogą wykonać bezpłatne badania mammograficzne.
 
Prosimy Panie o:
- przyjście w maseczce trójwarstwowej (najlepiej zakupionej w aptece),
- przyjście na umówioną wcześniej godzinę,
- do mammobusu wchodzimy pojedynczo,
- po wejściu prosimy o zdezynfekowanie rąk.
Na badanie nie może przyjść pacjentka, która ma kwarantannę lub jest w izolacji jak też mieszka z osobą w kwarantannie lub izolacji.
Badania w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi, dla kobiet z przedziału wiekowego 50-69 lat, finansuje Narodowy Fundusz Zdrowia.
 
Rejestracja na badania mammograficzne czynna jest od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-16:00 pod numerem telefonu:
68 41 41 411.
 
Badania realizuje:
 
NS ZOZ "Diagnostyk" Zakład Radiologii L. Szyiński, W. Kwiecień s.c.
ul. Wazów 42,
65-001 Zielona Góra
 
 
 
 
 
 
Mammografia w mammobusie!
Mammografia:
  • To badanie rentgenowskie, proste, krótkie i nieinwazyjne;
  • Umożliwia rozpoznanie zmian patologicznych i nowotworowych w piersi;
  • Jest bezpłatna dla wszystkich ubezpieczonych pań w wieku 50-69 lat, które przez ostatnie 24 miesiące nie korzystały z tego programu i nie chorowały na raka piersi;
  • Nie wymaga skierowania;
  • Wykonana w mammobusie w żadnym stopniu nie odbiega standardem od badań w placówce stacjonarnej.
Co zabrać ze sobą na badanie ?
  • Dokument tożsamości potrzebny przy rejestracji;
  • Okulary będą potrzebne przy wypełnianiu ankiety (dotyczy osób z wadą wzroku);
  • Zdjęcie i opis poprzedniego badania, jeżeli mammografia wykonana jest po raz kolejny. Pomoże to lekarzowi zinterpretować wynik, a w wielu przypadkach pozwala uniknąć wykonywania dodatkowych badań;
  • Maseczka w czasie pandemii,
Jak przygotować się do badania ?
Do mammografii nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Warto nie zakładać biżuterii na szyję oraz ubrać się wygodnie, ponieważ konieczne będzie rozebranie się do pasa. W dniu badania na umytą skórę nie należy stosować dezodorantu z talkiem, balsamu ani kremu.
04-11-2021

Ostrzeżenie meteorologiczne

Ilustracja do informacji: Ostrzeżenie meteorologiczne
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Polski Instytut Badawczy ostrzega przed silnym wiatrem. 
 
 
Od godziny 20.00 w czwartek, 4 listopada, do godz. 5.00 rano w piątek, 5 listopada, w woj. lubuskim prędkość wiatru dochodzić będzie do 40 km. na godzinę (w porywach do 90 km. na godzinę).
 
Uważajcie na siebie!
04-11-2021

Nabór do Funduszu Małych Projektów INTERREG VA

Ilustracja do informacji: Nabór do Funduszu Małych Projektów INTERREG VA
Informujemy, iż Euroregion PRO EUROPA VIADRINA uruchamia nabór do Funduszu Małych Projektów INTERREG VA.
 
 
W związku z naborem zapraszamy do indywidualnych konsultacji dotyczących zasad realizacji projektów realizowanych w ramach Funduszu Małych Projektów Programu Współpracy INTERREG VA Brandenburgia-Polska 2014 – 2020.
 
Pracownicy biura Euroregionu są do Państwa dyspozycji po uprzednim telefonicznym uzgodnieniu terminu konsultacji.
04-11-2021

Seminarium informacyjne nt. pierwszego naboru projektów Interreg Europa Środkowa 2021-2027

Ilustracja do informacji: Seminarium informacyjne nt. pierwszego naboru projektów Interreg Europa Środkowa 2021-2027
Pierwszy nabór projektów w programie Interreg Europa Środkowa 2021-2027 zostanie otwarty 15 listopada 2021 roku. W tym dniu Wspólny Sekretariat organizuje spotkanie online, na którym przedstawi cele i warunki naboru oraz zakres tematyczny oczekiwanych projektów, które mogą uzyskać dofinansowanie z programu.
 

W dniu 23 listopada 2021 roku Krajowy Punkt Kontaktowy organizuje dla polskich wnioskodawców seminarium informacyjne nt. pierwszego naboru projektów Interreg Europa Środkowa 2021-2027.

Szczegóły spotkania oraz rejestracja zostaną udostępnione na stronie www.ewt.gov.pl w listopadzie br.

Informacje o zaplanowanych wydarzeniach, webinariach, dostępnych narzędziach internetowych pomocnych w generowaniu pomysłów na projekty opublikowaliśmy na stronach:
https://www.ewt.gov.pl/strony/wiadomosci/1_nabor_ice21_27/
https://www.europasrodkowa.gov.pl/strony/aktualnosci-europy-srodkowej/pierwszy-nabor-projektow-interreg-europa-srodkowa-2021-2027-zarezerwuj-daty/

Zachęcamy do subskrypcji newslettera programu Interreg Europa Środkowa: http://interreg-central.eu/Content.Node/newsletter/subscribe.html
03-11-2021

Ankieta Euroregionu Pro Europa Viadrina

Ilustracja do informacji: Ankieta Euroregionu Pro Europa Viadrina
Euroregion Pro Europa Viadrina Opracowuje publikację dotycząca komunikacji międzykulturowej w kontaktach polsko-niemieckich. Będzie to próba uchwycenia specyfiki tych relacji, zawierająca praktyczne wskazówki wspierające harmonijną i efektywną współpracę mieszkańców oraz instytucji z obu stron Odry, ze szczególnym uwzględnieniem pogranicza.
 
Adresatami ankiety są wszystkie osoby, prywatnie lub zawodowo związane z polsko-niemieckim pograniczem. Wypełnienie ankiety zajmie ok. 10 minut.
 
 
 
Prosimy o wypełnienie ankiety do 17.11.2021 r.
29-10-2021

Kryształowe Gody Uniwersytetu!

Ilustracja do informacji: Kryształowe Gody Uniwersytetu!
Słuchacze Międzyrzeckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku świętowali 15-lecie działalności swojej uczelni. Gratulacje i życzenia złożyli im m.in. burmistrz Remigiusz Lorenz i przewodnicząca Rady Miejskiej Katarzyna Budych. – Jesteście wzorem i nauczycielami następnych pokoleń – zaznaczał R. Lorenz.
 
Jubileuszowa uroczystość odbyła się w środę, 27 października, w Międzyrzeckim Ośrodku Kultury. – Dziękuję za Wasze zaangażowanie w życie społeczne gminy – mówił burmistrz Remigiusz Lorenz.
 
Życzenia i gratulacje złożyła zarządowi i słuchaczom także przewodnicząca Rady Miejskiej Katarzyna Budych oraz samorządowcy i ich liczni przyjaciele z naszego powiatu. M.in. wicestarosta Zofia Plewa, wójt Bledzewa Małgorzata Musiałowska, wójt Przytocznej Bartłomiej Kucharyk, dyrektor MOK Ewelina Izydorczyk-Lewy i kierowniczka biblioteki Krystyna Pawłowska. Z widowni oklaskiwali ich natomiast zastępcy burmistrza Agnieszka Śnieg i Tomasz Markiewicz.
 
Oprócz wiązanki kwiatów i listu gratulacyjnego burmistrz przekazał prezesowi MUTW Waldemarowi Gajlewiczowi komputer z osprzętem i oprogramowaniem oraz 150 tomików wierszy międzyrzeckich poetów, wydanych ostatnio przez Gminę Międzyrzecza. W swoim przemówieniu prezes podkreślał, że uczelnia może prężnie działać m.in. dzięki finansowemu wsparciu ze strony władz miasta. – Serdecznie za to dziękujemy Panie Burmistrzu – mówił W. Gajlewicz.
 
Słuchacze przedstawili gościom historię uczelni i najważniejsze wydarzenia: zajęcia poszczególnych sekcji, rajdy, wycieczki i rozmaite imprezy. Artystycznym akordem były występy artystów: tancerek zespołu Gold oraz miejscowych instrumentalistów i wokalistów. Nie zabrakło też kulinarnych atrakcji – okolicznościowego tortu i innych słodkości  przygotowanych przez słuchaczy i ich przyjaciół.
 
W MUTW działa około 150 słuchaczy, siedziba stowarzyszenia znajduje się w Międzyrzeckim Ośrodku Kultury.
29-10-2021

Nowoczesna kamera termowizyjna dla strażaków-ochotników z Kaławy

Ilustracja do informacji: Nowoczesna kamera termowizyjna dla strażaków-ochotników z Kaławy
Najnowszym nabytkiem strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Kaławie jest wysokiej jakości kamera termowizyjna firmy LEADER TIC 4.3. Strażacy podkreślają, że nowoczesne urządzenie poprawi bezpieczeństwo mieszkańców nie tylko Kaławy, ale również całej gminy.
 
 
Kamera kosztowała 25.000 zł. Jej zakup był możliwy dzięki finansów emu wsparciu kilku instytucji. Tzn. Gminy Międzyrzecz (dofinansowanie w wysokości 10.000 zł), Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego w Zielonej Górze w ramach działania Lubuska Odnowa Wsi  (dofinansowanie w wysokości 10.000 zł). Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polski Województwa Lubuskiego w Zielonej Górze  (dofinansowanie w wysokości 4.000 zł) i Nadleśnictwa Międzyrzecz  (dofinansowanie w wysokości 1.000 zł).
 
Nowoczesna kamera przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa nie tylko mieszkańców Kaławy, ale i całej gminy Międzyrzecz poprzez m.in:
- minimalizację strat popożarowych, w związku ze skuteczniejszym prowadzeniem działań ratowniczo–gaśniczych (szybsza lokalizacja źródła pożaru, właściwe określenie rozmiaru pożaru oraz położenia punktów wejściowych i wentylacyjnych, możliwość wykrywania zagrożenia przeskokiem płomienia);
- niedopuszczenie do wystąpienia zagrożenia chemiczno-ekologicznego podczas działań z udziałem materiałów niebezpiecznych;
- ratowanie życia i zdrowia ludzkiego podczas poszukiwań osób zaginionych;
- poprawę stanu powietrza w okolicy poprzez redukcję zużycia nośników energii grzewczej, a tym samym ochronę zdrowia i klimatu (kamera termowizyjna wykorzystywana będzie na rzecz mieszkańców poprzez wykonywanie nieodpłatnych badań obiektów mieszkalnych w celu określenia ich izolacyjności, a co za tym idzie ich stanu technicznego).
 
Wprowadzenie kamery do służby poprzedziło  szkolenie przygotowujące strażaków - ratowników OSP do wykonywania działań z jej użyciem. W szkoleniu udział wzięli członkowie Jednostki Operacyjno - Technicznej przy OSP Kaława, strażacy z pozostałych jednostek z terenu gminy Międzyrzecz (Bukowiec, Gorzyca, Kęszyca Leśna, Kursko, Międzyrzecz – Obrzyce i Wyszanowo) oraz strażacy z jednostek partnerskich: OSP Rusinów (gmina Świebodzin), OSP Międzychód (woj. wielkopolskie) oraz FF Gablenz (Brandenburgia).
 
Po zakończeniu szkolenia, przy okazji festynu wiejskiego dokonano prezentacji nowego sprzętu dla jego uczestników. Prezentacja kamery termowizyjnej odbyła się również podczas Dni Międzyrzecza w dniu 4 września br. przy międzyrzeckim Ratuszu oraz podczas zawodów sportowo-pożarniczych zorganizowanych w Międzychodzie w dniu 26 września br.
 
Doposażenie jednostki OSP Kaława w powyższy sprzęt wpłynie na poprawę skuteczności działania oraz przede wszystkim na podniesienie poziomu bezpieczeństwa mieszkańców gminy. Nowoczesny sprzęt wpłynie również na komfort pracy ratowników niosących pomoc potrzebującym podczas różnych, niejednokrotnie skomplikowanych oraz niebezpiecznych działań.
 
Zarząd OSP Kaława składa serdeczne podziękowania wszystkim osobom i instytucjom, które przyczyniły się do zakupu nowoczesnej kamery termowizyjnej.
 
Uczestnicy szkolenia przed remizą OSP w Kaławie.