21-01-2016
Uroczystość z okazji 50-lecia pożycia małżeńskiego
Urząd Stanu Cywilnego w Międzyrzeczu w miesiącu wrześniu organizuje zbiorową uroczystość z okazji 50-lecia pożycia małżeńskiego dla par, które w roku 1966 zawarły związek małżeński. W związku z powyższym w celu zadeklarowania swego udziału w uroczystości prosimy o osobiste przybycie lub zgłoszenie telefoniczne pod nr tel. 95 7426939 do końca kwietnia 2016 roku.
21-01-2016
Prosimy o wypełnienie ankiety
W związku z realizacją projktu E-CENTRA – AKTYWIZACJA CYFROWA MIESZKAŃCÓW GMIN w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020 zwracamy się z prośbą o wypełnienie krótkiej ankiety badającej zapotrzebowanie w zakresie umiejętności cyfrowych w gminie Międzyrzecz. Ankieta składa się z 10 krótkich pytań i dostępna jest pod adresem:
http://www.ankietka.pl/ankieta/210328/ankieta-gmina-miedzyrzecz.html
21-01-2016
Ogłoszenie w sprawie możliwości zgłaszania kandydatów do prac w Komisji konkursowej oceniającej ofert w ramach otwartych konkursów ofert na realizację zadań publicznych gminy Międzyrzecz na rok 2016
21-01-2016
Siorbnęli po raz siódmy
16 stycznia 2016 r. budynek Międzyrzeckiego Ośrodka Kultury zaroił się mundurami harcerskimi. Już od rana zjeżdżali się tam harcerze z całego terenu Chorągwi Ziemi Lubuskiej, aby wziąć udział w VII Festiwalu Piosenki Harcerskiej „Siorba 2016”. Organizatorami imprezy byli: Hufiec Międzyrzecz ZHP im. Zawiszaków oraz Międzyrzecki Ośrodek Kultury. Na festiwalowe zmagania zjechało się 11 jednostek ZHP (lub ich reprezentacje) w sumie 182 osoby. Na scenie harcerze prezentowali utwory w kategoriach: piosenka harcerska, turystyczna i żeglarska czyli szanty. Zuchy zaśpiewały piosenkę zuchową. Festiwal objęli patronatem: Komendant Chorągwi Ziemi Lubuskiej ZHP hm. Artur Doliński, Starosta Międzyrzecki Grzegorz Gabryelski i Burmistrz Międzyrzecza Remigiusz Lorenz.
Wszystkich uczestników powitała druhna komendantka Hufca Międzyrzecz ZHP phm. Maria Sobczak – Siuta oraz dyrektor MOK-u Andrzej Sobczak, którzy dali sygnał do wspólnego siorbnięcia, a tym samym oficjalnie otworzyli festiwal.Imprezę z harcerską z pełną swobodą poprowadzili pwd. Adrian Portała oraz dh. Oliwia Matuszewska.
No i poszły w ruch gitary, dzwonki, flety, perkusje i wiele licznych instrumentów, których dźwięki długo rozbrzmiewały na scenie. Zabawa była przednia, wykonawcom nie brakowało pomysłów na zaprezentowanie siebie. Ich zmagania na scenie oceniali Zofia Plewa- członek Zarządu Powiatu Międzyrzeckiego (przedstawicielka Starosty Międzyrzeckiego), Małgorzata Bukowska – kustosz Biblioteki Publicznej w Międzyrzeczu, Patrycja Klarecka-Haładus Wydział Spraw Społecznych UM Międzyrzecz oraz st. chor. sztab. Maciej Skrzek – przedstawiciel 17. WBZ. Bogaty repertuar oraz niezwykle wysoki poziom artystyczny tegorocznych zmagań sprawił, że jury miało bardzo ciężkie zadanie...Po długich, burzliwych naradach przyznano:
W kategorii piosenka harcerska:
- Złotą Siorbę dla 2. DH „Iskry” z Międzyrzecza,
- Srebrną Siorbę dla 19. DH „Wataha” z Pszczewa,
- Brązową Siorbę dla 56. DH „Grom” ze Skwierzyny.
W kategorii piosenka turystyczna:
- Złotą Siorbę wyśpiewała 12. Drużyna Starszoharcerska „Ogień” z Międzyrzecza;
- Srebrną Siorbę odebrali harcerze 56. Drużyny Starszoharcerskiej „Warta” ze Skwierzyny,
- Brązowa Siorba przypadła Pierwszemu Strzeleckiemu Szczepowi Harcerskiemu „Czarna Jedynka” ze Strzelec Krajeńskich.
W kategorii piosenka żeglarska:
- Złota Siorba powędrowała do Pierwszego Strzeleckiego Szczepu Harcerskiego „Czarna Jedynka” ze Strzelec Krajeńskich,
- Srebrną Siorbę zabrał ze sobą Związek Drużyn ze Zbąszynka,
- Brązową Siorbę wyśpiewali chłopcy z 22. DH „Krzesiwo” z Międzyrzecza.
Zuchy wyśpiewały sobie „Siorbusie” i tak:
- Złotego Siorbusia otrzymała 9. GZ „Leśne Pogotowie” ze Skwierzyny,
- Srebrnego Siorbusia zabrały zuchy z 2. GZ „Słoneczna Gromada ” z Międzyrzecza,
- Brązowy Siorbuś przypadł 1. GZ „Rozbrykane Iskierki” z Przytocznej .
Symboliczne Siorby i Siorbusie zostały wzbogacone nagrodami – instrumentami muzycznymi bądź akustycznymi, które ufundowali: Starostwo Powiatowe w Międzyrzeczu, Urząd Miejski w Międzyrzeczu, Bank GBS oddział w Międzyrzeczu, Międzyrzecki Ośrodek Kultury,Hufiec Międzyrzecz ZHP im. Zawiszaków.
W tym miejscu muszę wspomnieć też o naszym przyjacielu, przyjacielu wszystkich harcerzy i zuchów międzyrzeckich Andrzeju Chmielewskim. Pan Andrzej znany jest jako radny Rady Miejskiej, literat, pasjonat przyrody. To on ufundował nagrody książkowe oraz kalendarze dla każdej drużyny uczestniczącej w Siorbie.
Były też nagrody specjalne, i tak nagrodę Dowódcy 17. WBZ płk Piotra Malinowskiego wręczył st. chor. sztab. Maciej Skrzek, a otrzymali ją harcerze 22. DH „Krzesiwo” z Międzyrzecza. Nagrodą tą jest wizyta w Izbie Pamięci 17. WBZ oraz zajęcia na ściance wspinaczkowej w jednostce wojskowej. W tym miejscu wypada dodać, że 2. DH „Krzesiwo” jest jedyną męską drużyną działającą na terenie Hufca Międzyrzecz ZHP im. Zawiszaków.
Indywidualne nagrody otrzymali: Marek Maciej ze Skwierzyny za żywiołową grę na gitarze i śpiew, Jagoda Opala z Pszczewa za piękną grę na flecie oraz Oliwia Fryza także z Pszczewa za zachwycający akompaniament na dzwonkach.
Jednak wszyscy z niecierpliwością czekali na… najważniejszą nagrodę, czyli Grand Prix dla najlepszego zespołu. Nagroda ta wiąże się nie tylko z otrzymaniem tego zaszczytnego tytułu, ale także z występem podczas przyszłorocznej Siorby jako Gwiazda Festiwalu. Tytuł Grand Prix otrzymał Pierwszy Strzelecki Szczep Harcerski „Czarna Jedynka” ze Strzelec Krajeńskich.
Wręczenie tylu nagród i organizacja tegorocznego festiwalu nie wyglądałaby tak perfekcyjnie gdyby nie wsparcie i pomoc wielu ludzi. W tym miejscu słowa podziękowania kierujemy do:
Anny Sawki - sekretarza gminy Międzyrzecz za reprezentowanie podczas festiwalu burmistrza Międzyrzecza i wręczenie nagród zasponsorowanych przez Urząd,
Izabeli Ebert – za reprezentowanie sponsora p. Zbigniewa Górnego – prezesa GBS i wręczenie nagród zakupionych przez bank,
Halinie Pilipczuk z Wydziału edukacji , spraw społecznych i promocji Starostwa Powiatowego za obecność na festiwalu i wręczenie nagród ufundowanych przez Starostwo Powiatowe,
Renaty i Andrzeja Luftmanów – właścicieli sklepu „Świat Dziecka”, którzy pomogli nam w zakupie nagród i … udzielili rabatu,
Arlety Stacheckiej – dyrektor SOSW w Międzyrzeczu, która pomogła nam w zabezpieczeniu kwatermistrzowskim, czyli kuchnia SOSW przygotowała pyszny posiłek dla uczestników,
Katarzyny Dymel – dyrektor SP2 w Międzyrzeczu za wsparcie i pomoc logistyczną w realizacji imprezy,
pracowników MOK-u , którzy zadbali o odpowiednie zaplecze widowiskowo- techniczne i czuwali nad sprawnym przebiegiem prezentacji na scenie,
Artura Anuszewskiego z Portalu Społecznościowego „Ziemia Międzyrzecka” za fotograficzne utrwalenie scenicznych działań harcerskich i zuchowych.
Dziękując organizatorom, sponsorom, wykonawcom i widzom za wspólną zabawę oraz harcerskie święto, żegnam się harcerskim (tym razem śpiewnym )
Czuwaj, do zobaczenia za rok!
Komendantka Szczepu ZHP „Płomienie” działającego przy SP2 w Międzyrzeczu
phm. H. Barczewska
fot. Artur Anuszewski
Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji
39Galeria zdjęć: Siorba 2016
18-01-2016
Ogłoszenie o likwidacji Fundacji "Kraina Podgrzybka"
18-01-2016
Mammografia
18-01-2016
Zapraszamy na bal karnawałowy "Wytańczmy dzieciom szpital"
18-01-2016
Wybory Sołtysa i Rady Sołeckiej w Kęszycy Leśnej
18-01-2016
Oficjalne otwarcie kładki przez Obrę
W poniedziałek 11 stycznia dokonano oficjalnego otwarcia nowo wybudowanej kładki przez rzekę Obrę. Biało-czerwoną wstęgę przeciął burmistrz Remigiusz Lorenz, starosta międzyrzecki Grzegorz Gabryelski, przewodnicząca Rady Miejskiej Maria Kijak, dowódca 17. WBZ płk Piotr Malinowski, dowódca JW 3444 Głogów ppłk Adam Kliszka oraz Paweł Strzelczyk z firmy Instalko. Przemawiając do zgromadzonych gości i mieszkańców miasta, burmistrz podkreślił jak ważna była to inwestycja, szczególnie dla mieszkańców prawobrzeżnej części miasta. Wyraził swoją radość, że w tak krótkim czasie powstała solidna konstrukcja, która będzie służyła przez lata.
Kładka wybudowana została przez saperów z 4. Batalionu Inżynieryjnego z Głogowa, których podczas otwarcia reprezentował ppłk Adam Kliszka. Burmistrz serdecznie podziękował za zaangażowanie, pomoc oraz dobrą współpracę. Słowa wdzięczności skierował również do wojewody Katarzyny Osos i starosty Grzegorza Gabryelskiego, którzy poparli starania burmistrza.
Przeprawa ma wymiary 33,5 m długości i 2,5 m szerokości. Dostępna jest dla pieszych i rowerzystów, jak również przystosowana dla osób niepełnosprawnych. W ramach inwestycji wybudowane zostały chodniki prowadzące do kładki i zamontowane zostały barierki. Kolejnym jej etapem będzie ustawienie lamp i barierek od strony ul. Chrobrego.
Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji
15-01-2016
II Orszak Trzech Króli w Międzyrzeczu
W święto Objawienia Pańskiego, 6 stycznia w Międzyrzeczu odbyła się wyjątkowa uroczystość, II Orszak Trzech Króli pod patronatem burmistrza Międzyrzecza.
Świętowanie rozpoczęło się na zamku, gdzie po dotarciu do miejsca trzech króli: Kacpra z parafii pw. św. Jana Chrzciciela, Melchiora z Sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski i Baltazara z parafii pw. św. Wojciecha, młodzi aktorzy ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Szarych Szeregów przedstawili scenę jasełek z królem Herodem. Licznie zgromadzonych mieszkańców powitał burmistrz Remigiusz Lorenz, który wyraził swoją radość, że to właśnie Międzyrzecz znalazł się wśród kilkuset miast w Polsce, w których odbył się Orszak Trzech Króli. Burmistrz życzył wszystkim radosnego świętowania i wspólnego kolędowania w gronie rodziny i przyjaciół.
Wspaniały pokaz tańca z ogniem zaprezentował zespół Bombastic z Bukowca, po którym barwny orszak wyruszył ulicami miasta, by dotrzeć do szopki w kościele pw. św. Jana Chrzciciela. Tam, trzej królowie pokłonili się Dziecięciu i złożyli dary. Zwieńczeniem świątecznego orszaku była uroczysta msza św., którą poprowadził biskup pomocniczy senior diecezji zielonogórsko-gorzowskiej Paweł Socha.