Logo: Powiat Średzki Gmina Międzyrzecz

Logo: MigamMigam Logo: BIPBIP
Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda

Informacje

Inwestycje gminne

15-10-2019

Siedem przejść dla pieszych zostanie oświetlonych

Ilustracja do informacji: Siedem przejść dla pieszych zostanie oświetlonych
Do końca miesiąca siedem przejść dla pieszych zostanie oświetlonych lampami ledowymi. Burmistrz Remigiusz Lorenz zaznacza, że dzięki lampom przechodząc przez jezdnię piesi będą lepiej widoczni i przez to bardziej bezpieczni.
 
Burmistrz Remigiusz Lorenz informuje, że mając na celu poprawę bezpieczeństwa pieszych, władze gminy przymierzają się do budowy oświetlenia przy siedmiu przejściach:
- na ul. Zachodniej na wysokości Przedszkola nr 4
- na ul. Wojska Polskiego na wysokości Sądu Rejonowego
- na ul. Młyńskiej na wysokości Aresztu Śledczego
- na ul. Bolesława Chrobrego przed skrzyżowaniem z ul. Kilińskiego
- na ul. Konstytucji 3 Maja między Biblioteką Publiczną i Międzyrzeckim Ośrodkiem Kultury
- Na ul. Konstytucji 3 Maja przy jej skrzyżowaniu z ul. Spokojną
- na ul. Marcinkowskiego przed jej skrzyżowaniem z ul. Rolną na wysokości Szpitala
 
Inwestycja ma być zrealizowana w ramach tzw. budżetu obywatelskiego. Termin jej ukończenia wyznaczono na 31 października br. Jej koszt to niespełna 87 tys. zł.
 
Jak podkreśla burmistrz Remigiusz Lorenz,  zamontowanie przy przejściach lamp LED z pewnością poprawi bezpieczeństwo pieszych, którzy będą lepiej widoczni po zapadnięciu zmroku.
 
Na zdjęciach:
Przejście na ul. Konstytucji 3 Maja między biblioteką i ośrodkiem kultury
Plan miasta z zaznaczonymi przejściami, które zostaną oświetlone. 
 
26-09-2019

Mamy prawie 2,8 mln. zł na budowę dróg w Międzyrzeczu!

Ilustracja do informacji: Mamy prawie 2,8 mln. zł na budowę dróg w Międzyrzeczu!
Burmistrz Remigiusz Lorenz odebrał symboliczny czek  na 2 mln. 773 tys. zł, które gmina otrzymał na budowę czterech ulic; ks. infułata Henryka Guzowskiego, Żołnierskiej, Alfa Kowalskiego i Sybiraków.
 
Przekazanie symbolicznych czeków na budowę i remonty lokalnych dróg m.in. w gminach Bledzew, Skwierzyna, Przytoczna i Międzyrzecz oraz w powiecie międzyrzeckim odbyło się w środę, 25 września, w starostwie powiatowym w Sulęcinie. Samorządowcy z naszego powiatu – m.in. burmistrz Międzyrzecza Remigiusz Lorenz – odebrali je z rąk wojewody Władysława Dajczaka.
 
- To kolejna dotacja, którą otrzymaliśmy z Funduszu Dróg Samorządowych – zaznacza Remigiusz Lorenz.
Wicestarosta Zofia Plewa odebrała czek na blisko 835 tys. zł na dobiegający końca remont ul. Chopina w Międzyrzeczu. Swój udział w tej inwestycji mają także władze miasta. – Podpisaliśmy umowę o udzieleniu powiatowi pomocy finansowej na ten remont. Z budżetu gminy dołożymy do trwających tam prac nieco ponad 495 tys. zł – wylicza Remigiusz Lorenz.
 
 
Dotacja zostanie przeznaczona na utwardzenie nawierzchni czterech ulic; ks. infułata Henryka Guzowskiego, Żołnierskiej, Alfa Kowalskiego i Sybiraków. Gmina zdążyła już wybudować tam kanalizację i wodociągi, ale mieszkańcy narzekali jednak na fatalny stan gruntowych dróg. Po ulewach zamieniały się w bajora i grzęzawisko, a podczas letnich upałów unosiły się nad nimi kłęby kurzu. Te problemy skończą się najpóźniej w jesienią przyszłego roku. –  Mamy już dokumentację i pozwolenie budowlane, niebawem ogłosimy przetarg na ich remont – zapowiada R. Lorenz.
 
Dzięki dotacji gmina wyremontuje drogi o łącznej długości ponad kilometra. Zostaną utwardzone tłuczniem i następnie wyłożone kostką. Powstaną tam również chodniki, oświetlenie i kanalizacja deszczowa – wylicza burmistrz.
 
Po podpisaniu umowy z wojewodą miasto będzie miało rok na realizację i zakończenie tej jakże ważnej dla mieszkańców inwestycji. – Jest szansa, że prace ruszą jeszcze w tym roku. Wszystko zależy od tego, czy uda się nam wyłonić wykonawcę – informuje Remigiusz Lorenz.
 
Gmina planuje kolejne inwestycje. Liczy m.in. na dotację na budowę drugiego mostu drogowego na Obrze, który ma być głównym ogniwem wschodniej obwodnicy miasta. – Złożyliśmy już wniosek do rządowego programu Mosty dla Regionów i czekamy na decyzję – mówi burmistrz Remigiusz Lorenz.
 
Burmistrz podkreśla, że remonty dróg w mieście i na terenach wiejskich są jednym z priorytetów gminnych władz. W br. gmina wyremontowała drogę w Wyszanowie, o czym informowaliśmy już w naszym serwisie. Obecnie dobiega końca podobna inwestycja w Kaławie. 
20-09-2019

Gmina walczy z dymem i smogiem

Ilustracja do informacji: Gmina walczy z dymem i smogiem
Ponad sto mieszkań zostanie przyłączonych do miejskiej sieci ciepłowniczej. Ich właściciele będą mogli zlikwidować piece na węgiel. Będą płacić mniej za ogrzewanie, ale – jak zaznacza burmistrz Remigiusz Lorenz – zyska na tym również przyroda i pozostali mieszkańcy.

Projekt zakłada przyłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej budynków wielorodzinnych przy ulicach Dąbrowskiego, Kilińskiego i Kazimierza Wielkiego. – Znajduje się w nich ponad sto mieszkań. Ich właściciele ogrzewają lokale piecami na węgiel. Po przyłączeniu do sieci Zakładu Energetyki Cieplnej, będą musieli je zlikwidować i nad budynkami przestaną się unosić kłęby zatruwającego środowisko dymu. Zyskają na tym również finansowo, gdyż ogrzewanie z sieci jest tańsze – mówi burmistrz Remigiusz Lorenz. 

Burmistrz zaznacza, że likwidacja pieców na węgiel przyczyni się do poprawy jakości powietrza w mieście. 

Gmina ubiega się o unijną dotację na realizację tego programu. Niebawem wystąpi do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego z wnioskiem o dotację w wysokości 1 mln. zł. – Koszt przyłączenia budynków do sieci ciepłowniczej wraz z wewnętrznymi instalacjami oszacowaliśmy na dwa miliony złotych. Pozostałą część sfinansowana zostanie z budżetu gminy i przez właścicieli mieszkań – informuje Katarzyna Szadkowska, kierownik Wydziału Rozwoju Gospodarczego w międzyrzeckim magistracie.

Unijna dotacja ma pokryć 50 proc. kosztów przyłączenia mieszkania do sieci ciepłowniczej. Gmina dołoży ze swojego budżetu 30 proc., a właściciele mieszkań kolejne 20 proc. – To bardzo korzystne. Nakłady poniesione na przyłączenie zwrócą się po pewnym czasie – przekonują urzędnicy.
 
 
Wniosek o dotacje rozpatrzony zostanie w ciągu kilku najbliższych miesięcy. – Projekt jest rozłożony na dwa lata – dodaje K. Szadkowska.
04-09-2019

Prawie 2,8 mln. zł na remonty dróg w Międzyrzeczu!

Ilustracja do informacji: Prawie 2,8 mln. zł na remonty dróg w Międzyrzeczu!
Mamy dobrą informację dla mieszkańców Międzyrzecza. Nawet bardzo dobrą! Gmina wywalczyła 2 mln. 777 tys. zł na remonty czterech ulic na nowym osiedlu przy ul. Poznańskiej: ks. infułata Henryka Guzowskiego, Żołnierskiej, Alfa Kowalskiego i Sybiraków. 
 
W ostatnich latach gmina sprzedała kilkadziesiąt działek pod domki jednorodzinne przy ul. ks. infułata Henryka Guzowskiego, Żołnierskiej, Alfa Kowalskiego i Sybiraków. Część z nich została już zabudowana, ale osiedle wciąż się rozrasta.
 
– I będzie się rozrastać, gdyż systematycznie sprzedajemy tam kolejne nieruchomości. Cieszą się ogromnym zainteresowaniem, gdyż są atrakcyjnie położone. Ich sprzedaż zasila budżet gminy, dzięki czemu możemy realizować inne inwestycje – zaznacza burmistrz Międzyrzecza Remigiusz Lorenz.
 
 
Gmina zdążyła już wybudować tam kanalizację i wodociągi. Mieszkańcy narzekali jednak na fatalny stan gruntowych dróg. Po ulewach zamieniały się w bajora i grzęzawisko, a podczas letnich upałów unosiły się nad nimi kłęby kurzu. Te problemy skończą się najpóźniej w jesienią przyszłego roku. – Drogi zostaną wyremontowane dzięki dotacji, którą wywalczyliśmy z Funduszu Dróg Samorządowych. Mamy już dokumentację i pozwolenie budowlane, niebawem ogłosimy przetarg – zapowiada R. Lorenz.
 
Gmina dostała 2 mln. 777 tys. zł. – Dzięki tej dotacji wyremontujemy drogi o łącznej długości ponad kilometra. Zostaną utwardzone tłuczniem i następnie wyłożone kostką. Powstaną tam również chodniki, oświetlenie i kanalizacja deszczowa – wylicza burmistrz.
 
W ciągu kilku najbliższych tygodni burmistrz podpisze umowę z wojewodą Władysławem Dajczakiem. Po podpisaniu dokumentu miasto będzie miało rok na realizację i zakończenie tej jakże ważnej dla mieszkańców inwestycji. – Jest szansa, że prace ruszą jeszcze w tym roku. Wszystko zależy od tego, czy uda się nam wyłonić wykonawcę – informuje Remigiusz Lorenz.
 
Gmina planuje kolejne inwestycje. Liczy m.in. na dotację na budowę drugiego mostu drogowego na Obrze, który ma być głównym ogniwem wschodniej obwodnicy miasta. – Złożyliśmy już wniosek do rządowego programu Mosty dla Regionów i czekamy na decyzję – mówi burmistrz Remigiusz Lorenz. 
15-07-2019

Koniec z dziurami i kałużami. Gruntowa droga zostanie utwardzona i wylana asfaltem!

Ilustracja do informacji: Koniec z dziurami i kałużami. Gruntowa droga zostanie utwardzona i wylana asfaltem!
W Kaławie pod Międzyrzeczem trwa remont lokalnej drogi. Mieszkańcy czekali na to od wielu lat.
 
Remontowany odcinek ma 440 m. długości. Łączy dawną drogę krajową nr 3 ze stawem przeciwpożarowym. Biegnie równolegle do drogi powiatowej z Kaławy do Pniewa i Wysokiej. Znajdują się przy nim gospodarstwa, a także kościół, szkoła i sąsiadujące z nią boisko wielofunkcyjne. Obecnie jest zablokowany ze względu na roboty drogowe, ale już 30 sierpnia kierowcy będą jeździć po równej i gładkiej jak stół asfaltowej „kołderce”.
 
Mieszkańcy czekali na remont od wielu lat. Do tej pory niszczyli swoje samochody na poszatkowanej dziurami gruntowej nawierzchni, a w dodatku po deszczach woda spływała z drogi na pobliskie boisko i zalewała jego sztuczną nawierzchnię.
 
Droga została już wykorytowana. Niebawem zostanie utwardzona i pokryta asfaltem. To jednak nie wszystko. Powstanie przy niej chodnik dla pieszych, projekt zakłada również budowę kanalizacji deszczowej i oświetlenia.
 
 
Gmina zapłaci za remont 2 mln. 340 tys. zł. Burmistrz Remigiusz Lorenz podkreśla, że remont jest możliwy dzięki dotacji wynoszącej 1 mln. 237 tys. zł, którą gmina otrzymała z Funduszu Dróg Samorządowych.
 
Burmistrz podkreśla, że podobna inwestycja jest realizowana także w Wyszanowie, gdzie remontowany jest odcinek gminnej drogi z centrum wsi na cmentarz. – Inwestujemy zarówno w mieście, jak i na terenach wiejskich. Jednym z priorytetów gminy są właśnie remonty dróg – zapewnia Remigiusz Lorenz.
03-06-2019

Rozpoczęła się rewitalizacja zieleni miejskiej. Gmina wywalczyła na to 4,6 mln zł!

Ilustracja do informacji: Rozpoczęła się rewitalizacja zieleni miejskiej. Gmina wywalczyła na to 4,6 mln zł!
Budowa ścieżki na tzw. łące kolejowej nad Obrą jest pierwszą odsłoną rewitalizacji zieleni miejskiej w Międzyrzeczu.

Na tzw. łące kolejowej nad Obrą powstaje ścieżka, która połączy ul. Piastowską z drewnianym mostkiem na Obrze oraz skróci drogę pieszym i rowerzystom. Jak podkreśla Sylwester Suchowski z Urzędu Miejskiego, to teren zalewowy, dlatego ścieżka powstanie na nasypie o wysokości ponad jednego metra.
 
- Będzie miała 160 metrów długości i dwa i pół metra szerokości – dodaje S. Suchowski.
 
Przy ścieżce powstanie też plenerowa siłownia. Obie inwestycje realizowane są w ramach budżetu obywatelskiego. Są jednocześnie pierwszą odsłoną rewitalizacji zieleni miejskiej w Międzyrzeczu. Gruntownego liftingu doczeka się dziesięć innych miejsc w Międzyrzeczu. Prace prowadzone będą m.in. w parku przy ul. Stoczniowców Gdańskich, na bulwarze Jana Pawła II oraz na skwerach i w ogródku jordanowskim przy ul. Staszica. Dwa ostatnie zadania – planty przy głównym skrzyżowaniu i tereny zielone przy ul. Pięciu Świętych Braci Międzyrzeckich – zostaną zrealizowane w 2020 r.
 
Koszt rewitalizacji wyniesie 10 mln. 185 tys. zł. Jak podkreśla burmistrz Remigiusz Lorenz, gmina wywalczyła na inwestycję dotację w wysokości 4 mln. 641 tys. zł.
20-03-2018

Termomodernizacja wraz z instalacją Odnawialnych Źródeł Energii Szkoły Podstawowej nr 3

W wyniku rozstrzygnięcia przetargu nieograniczonego na ww. zadania podpisano umowę z Wykonawcą na realizacje przedmiotowej inwestycji w systemie zaprojektuj i wybuduj. Zakres robót objętych niniejszym zadaniem obejmował będzie wykonanie termoizolacji przegród zewnętrznych całego obiektu, wykonanie instalacji ogniw fotowoltaicznych wraz z pompą ciepła. Ponadto przebudowana zostanie instalacja centralnego ogrzewania i elektryczna. Przedmiotowa inwestycja dofinansowana jest Regionalnego Programu Operacyjnego – Lubuskie 2020.
 
 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

Kolejny etap inwestycji

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

4Galeria zdjęć: Termomodernizacja wraz z instalacją Odnawialnych Źródeł Energii Szkoły Podstawowej nr 3

Zakończono prace związane z wykonaniem docieplenia oraz malowania ścian sali gimnastycznej i łącznika. Obecnie trwają prace związane z wykonaniem docieplenia ścian budynku głównego szkoły. Ponadto przystąpiono do demontażu grzejników wewnątrz całego obiektu w celu ich wymiany na nowe.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

6Galeria zdjęć: Termomodernizacja wraz z montażem OZE Szkoły Podstawowej nr 3 w Międzyrzeczu, Rozbudowa Szkoły Podstawowej o oddział przedszkolny wraz z łącznikiem i niezbędną infrastrukturą

20-03-2018

Przebudowa wraz z rozbudową drogi gminnej w miejscowości Gorzyca

Przedmiotowa inwestycja swym zakresem obejmuje remont i przebudowę odcinka drogi gminnejo długości około 380,00 mb od przystanku autobusowego w kierunku folwarku „Maja”. Na przedmiotową inwestycję uzyskano decyzję zezwolenia na realizacje inwestycji drogowej. W ramach przedmiotowego zadania wykonana zostanie nowa nawierzchnia drogi z kostki betonowej typ POLBRUK, kanalizacja deszczowa oraz oświetlenie. Szerokość drogi wynosić będzie po przebudowie 5,50 m. Obecnie trwają roboty związane z wykonaniem kanalizacji deszczowej. Inwestycja realizowana jest przy współfinansowaniu z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

Kolejny etap inwestycji

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

5Galeria zdjęć: Przebudowa wraz z rozbudową drogi gminnej w miejscowości Gorzyca

Zakończono wszystkie roboty związane z budową drogi gminnej w miejscowości Gorzyca. W ramach zadania powstała droga o nawierzchni z kostki betonowej typ POLBRUK o długości około 370,0 mb z chodnikiem, oświetleniem i kanalizacją deszczową.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

3Galeria zdjęć: Gorzyca

Zakończenie inwestycji

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

6Galeria zdjęć: Oficjalne otwarcie drogi w Gorzycy 20.08.2018r.

20-03-2018

Rozbudowa SP 3 o oddział przedszkolny

W ramach przedmiotowego zadania powstanie dwu kondygnacyjny obiekt z przeznaczeniem pod przedszkole. Wykonanych zostanie 5 sal przedszkolnych wraz z węzłem kuchennym umożliwiającym przygotowanie posiłków na potrzeby przedszkola. Obecnie dobiegają końca roboty w zakresie wykonania fundamentów. Przedmiotowa inwestycja realizowana jest w ramach współfinansowania ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego – Lubuskie 2020.
 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

Kolejny etap inwestycji

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

3Galeria zdjęć: Rozbudowa SP 3 o oddział przedszkolny

Zakończono roboty murarskie parteru i I piętra, zakończono zbrojenia i betonowania słupów i podciągów I piętra oraz montaż okien na parterze. Obecnie trwają prace związane z wykonaniem docieplenia ścian zewnętrznych oraz roboty tynkarskie i instalacyjne wewnątrz budynku.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

6Galeria zdjęć: Termomodernizacja wraz z montażem OZE Szkoły Podstawowej nr 3 w Międzyrzeczu, Rozbudowa Szkoły Podstawowej o oddział przedszkolny wraz z łącznikiem i niezbędną infrastrukturą

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

10Galeria zdjęć: Uroczyste otwarcie oddziału przedszkolnego przy Szkole Podstawowej nr 3 - 13.10.2018r.

20-03-2018

Remont i przebudowa Stadionu Miejskiego w Międzyrzeczu

Obecnie przebudowywany jest obiekt Stadionu Miejskiego w zakresie części lekkoatletycznej. Przedmiotowe zadanie swym zakresem obejmuje wykonanie prefabrykowanej bieżni lekkoatletycznej 6-cio torowej o nawierzchni poliuretanowej, ponadto powstaną rozbiegi do skoku o tyczce, skoku wzwyż, w dal i trójskoku, klatka do rzutu młotem/dyskiem, rozbieg do rzutu oszczepem, pchnięcie kulą. Ponadto w ramach przedmiotowego zadania zostanie wykonane nowe ogrodzenie wewnętrzne płyty głównej Stadionu oraz nowe trybuny od strony kortów tenisowych.
Na chwilę obecną wykonano roboty ziemne, warstwę podbudowy z tłucznia oraz odwodnienie liniowe, rozpoczęto budowę chodnika w zakolu południowym obiektu. Ponadto zakupiono cały osprzęt lekkoatletyczny. Przedmiotowa inwestycja realizowana jest przy pomocy środków zewnętrznychw ramach Programu Rozwoju Infrastruktury Lekkoatletycznej – edycja 2016.
 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

Kolejny etap inwestycji

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

8Galeria zdjęć: Remont i przebudowa Stadionu Miejskiego w Międzyrzeczu

Obecnie trwają roboty budowlane w zakresie wykonania podbudowy bitumicznej pod prefabrykowaną nawierzchnię syntetyczną bieżni.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

5Galeria zdjęć: Stadion

Kolejny etap inwestycji

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

8Galeria zdjęć: Stadion 27.08.2018r.

Kolejny etap inwestycji

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

Uroczytse otwarcie Stadionu Miejskiego 15.09.2018r.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

16Galeria zdjęć: Uroczyste otwarcie Stadionu Miejskiego 15.09.2018r.

1 ... 5 6 7 8 9 ... 10