Logo: Powiat Średzki Gmina Międzyrzecz

Logo: MigamMigam Logo: BIPBIP
Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda

Informacje

Informacje z Gminy

01-04-2020

Cała gmina walczy z pandemią

Ilustracja do informacji: Cała gmina walczy z pandemią
Wielu mieszkańców naszej gminy zjednoczyło się w walce z koronawirusem. Poświęcają swój czas i prywatne pieniądze na środki ochronne. W wielu miejscach powstają maseczki ochronne, harcerze robią zakupy dla samotnych osób w podeszłym wieku, a w jednym z mieszkań powstają przyłbice ochronne.
 
Koronawirus uderzył w wiele dziedzin życia gospodarczego w całej Europie. Obostrzenia związane z epidemią odczuli też mieszkańcy naszej gminy. Przysłowiowym sercem walki z nadchodzącą pandemią jest szpital, a także przychodnie lekarskie i laboratoria, natomiast podstawowym orężem medyków okazały się środki dezynfekujące i maseczki ochronne. W sukurs pospieszyli im mieszkańcy. Przede wszystkim panie. M.in. pracownice firmy Szyk, które jako jedne z pierwszych zaczęły produkować maseczki ochronne dla szpitala.
 
Szycie maseczek szybko okazało się specjalnością naszego miasta.  W wielu miejscach otwarto miniaturowe szwalnie, w których wytwarzane są środki ochronne dla służby zdrowia. Jedna z nich powstała w pracowni plastycznej Międzyrzeckiego Ośrodka Kultury.
 
- Zaczęliśmy od jednej maszyny, teraz pracujemy już na czterech – mówi dyrektor placówki Ewelina Izydorczyk-Lewy. – Szyjemy maseczki dla szpitala i laboratoriów.
 
Pracownice MOK same kupują materiały na maseczki. We wtorek zabrakło troczków, których nie ma już w miejscowych sklepach. Z pomocą pośpieszył im burmistrz Remigiusz Lorenz, który przekazał im potrzebny do dalszej pracy materiał.
 
- Te przykłady społecznej solidarności są bardzo budujące. Epidemia udowodniła, że mieszkańcy naszego miasta mają wielkie serca i chętnie pomagają innym – komentuje samorządowiec.
 
Maseczki szyją też harcerze z Hufca ZHP. Na swoje barki wzięli też robienie zakupów dla samotnych osób w podeszłym wieku. – Współpracujemy z Ośrodkiem Pomocy Społecznej – zaznacza Agnieszka Maik, komendantka Hufca.
 
Kolejną linią frontu w walce z epidemią okazał się Klub Wojskowy, Jego pracownice natychmiast przystąpiły do szycia maseczek dla żołnierzy stacjonującej w miaście 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej, którzy zostali oddelegowani do ochrony granic. To jednak nie wszystko. St. chor. sztab Przemysław Lisiecki razem z żoną Anną w ich mieszkaniu przy pomocy prywatnych drukarek 3D codziennie drukują dla żołnierzy i służb medycznych przyłbice i maski ochronne.
 
- Moce przerobowe nie są może imponujące, ale nasze przyłbice zdobyły aprobatę lokalnego szpitala. Dziennie produkujemy około 25 przyłbic i w razie potrzeby kilka masek. Każda pomoc w dobie pandemii jest na wagę złota, więc pomagamy, jak tylko potrafimy najlepiej – zgodnie  komentują.
01-04-2020

Koronawirus: Zamknięte plaże, bulwary i parki.

Ilustracja do informacji: Koronawirus: Zamknięte plaże, bulwary i parki.
Przypominamy, że od dziś, 1 kwietnia, obowiązują nowe, zaostrzone przepisy związane z epidemią koronawirusa. Zamknięte zostały parki, bulwary, czy plaże. To nie żart! Za złamanie zakazów grozi kara od 5 do nawet 30 tys. zł.
01-04-2020

Apel policji i burmistrza: Zostańcie w domach!

Ilustracja do informacji: Apel policji i burmistrza: Zostańcie w domach!
Władze gminy przyłączyły się do apelu policji i proszą mieszkańców o pozostanie w domach.
 
 
Od minionego tygodnia cztery razy dziennie w trzygodzinnych odstępach czasu – o godz. 8.10, 11.10, 14.10 i 17.10 – z wieży ratusza rozlega się apel policji o pozostanie w domach. Razem ze stróżami prawa prosimy mieszkańców, żeby nie wychodzili z domów bez wyraźnej potrzeby.
 
Z inicjatywy burmistrza Remigiusza Lorenza w mieście rozwieszone zostały banery z tym apelem: #ZostańWDomu
 
Szanowni Państwo!
 
W związku z ogłoszoną w Polsce epidemią koronawirusa prosimy aby dla własnego bezpieczeństwa pozostać w domach. Jeżeli niezbędne jest opuszczenie miejsca zamieszkania, należy unikać bezpośredniego kontaktu z innymi osobami zachowując dystans co najmniej dwóch metrów. Prosimy o niegrupowanie się, aby zminimalizować ryzyko zakażenia. Apelujemy, zostańcie w domach. To od odpowiedzialnej postawy każdego z nas, nie tylko dziś i jutro, ale przez cały czas trwania epidemii, zależy zdrowie i życie nasze oraz najbliższych.
31-03-2020

Darmowy audiobook dla dzieci o tematyce ekologicznej

Ilustracja do informacji:  Darmowy audiobook dla dzieci o tematyce ekologicznej
Nudzicie się  w domach z dziećmi? Mamy dla Was ciekawa propozycję Teatru Kultureska.
 
 
W związku z wyjątkową sytuacją w kraju, chcielibyśmy podzielić się z Państwem darmowym autorskim audiobookiem o tematyce ekologicznej pt. „Owca Ola Bohaterką Pola”. Audiobook porusza temat dzikich wysypisk śmieci, ochrony lasów, a także szeroko pojętej ekologii.
 
Zdajemy sobie sprawę, że możliwości prowadzenia edukacji ekologicznej dzieci w obecnej sytuacji są utrudnione. Wychodzimy więc temu naprzeciw. Napisaliśmy i nagraliśmy oryginalną bajkę i chcielibyśmy, aby pomogła kształtować świadomość ekologiczną młodego pokolenia. Jest to też doskonała rozrywka dla dzieci na obecny trudny czas pozostawania w domu. 
 
30-03-2020

Koronawirus: Czym jest izolacja w warunkach domowych

Ilustracja do informacji: Koronawirus: Czym jest izolacja w warunkach domowych
 
Zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego
 
29-03-2020

Jak wspierać dziecko podczas epidemii?

Ilustracja do informacji: Jak wspierać dziecko podczas epidemii?
Ministerstwo Zdrowia radzi:
 
 
 
- rozmawiaj z nim o jego emocjach
- zapewnij mu bezpieczeństwo
- chroń je przed niepokojącymi informacjami
- zaplanuj mu dzień z uwzględnieniem nauki i zabawy
- zapewnij mu kontakt z rówieśnikami
Dowiedz się więcej ➡ bit.ly/Ochrona_Zdrowia_Psychicznego
 
27-03-2020

Koronawirus: Informacje i zalecenia Ministerstwa Zdrowia

Ilustracja do informacji: Koronawirus: Informacje i zalecenia Ministerstwa Zdrowia
Koronawirus: Informacje i zalecenia Ministerstwa Zdrowia
 
 
Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące koronawirusa.
27-03-2020

Gmina chce pomóc szpitalowi powiatowemu

Ilustracja do informacji: Gmina chce pomóc szpitalowi powiatowemu
Burmistrz Remigiusz Lorenz złożył w biurze Rady Miejskiej projekt uchwały w sprawie tzw. pomocy celowej dla władz powiatu. Chce przekazać 75 tys. zł na środki sanitarne i higieniczne dla szpitala.
 
Po rozmowie z prezesem szpitala w Międzyrzeczu Waldemarem Taborskim burmistrz Remigiusz Lorenz postanowił pomóc placówce oraz jej personelowi i pacjentom w walce z rozprzestrzeniającą się epidemią koronawirusa.
 
– Szpital nie podlega wprawdzie gminie, ale przecież pracują w nim i leczą się jej mieszkańcy. Dlatego natychmiast przygotowałem projekt uchwały w sprawie przekazania szpitalowi 75 tys. zł na maseczki i prześcieradła. Złożyłem go w biurze rady. – informuje R. Lorenz.
 
Ze względów formalnych uchwała dotyczy pomocy dla powiatu, który jest właścicielem szpitala. Projekt czeka na zatwierdzenie przez Radę Miejską.
26-03-2020

Koronawirus: Apel Policji

Ilustracja do informacji: Koronawirus: Apel Policji
W związku z ogłoszoną w Polsce epidemią koronawirusa prosimy aby dla własnego bezpieczeństwa pozostać w domach. Jeżeli niezbędne jest opuszczenie miejsca zamieszkania, należy unikać bezpośredniego kontaktu z innymi osobami zachowując dystans co najmniej dwóch metrów. Prosimy o niegrupowanie się, aby zminimalizować ryzyko zakażenia. Apelujemy, zostańcie w domach. To od odpowiedzialnej postawy każdego z nas, nie tylko dziś i jutro, ale przez cały czas trwania epidemii, zależy zdrowie i życie nasze oraz najbliższych.
 
25-03-2020

Burmistrz dziękuje mieszkańcom

Ilustracja do informacji: Burmistrz dziękuje mieszkańcom
Po zaostrzeniu przepisów, których celem jest powstrzymanie epidemii koronawirusa, place zabaw, siłownie i bulwary nad Obrą opustoszały. Zdecydowana większość mieszkańców stosuje się do zaleceń Służb i Instytucji, odpowiedzialnych za nasze zdrowie i bezpieczeństwo.
 

- Międzyrzeczanie kolejny raz udowodnili, że są odpowiedzialni i zdyscyplinowani. Serdecznie wszystkim za to dziękuję i proszę o przestrzeganie przepisów. Razem powstrzymamy epidemię, a potem także jej negatywne skutki – mówi Burmistrz Remigiusz Lorenz. 
1 2 3 4 5 6