Logo: Powiat Średzki Gmina Międzyrzecz

Logo: MigamMigam Logo: BIPBIP
Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda

Informacje

23-12-2019

Ogłoszenie Międzyrzeckiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego

Ilustracja do informacji: Ogłoszenie Międzyrzeckiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego
Międzyrzeckie Towarzystwo Budownictwa Społecznego informuje o wolnych lokalach mieszkalnych, znajdujących się w zasobach MTBS.
 
Zainteresowane osoby mogą składać wnioski o przydział  lokalu do 15 stycznia 2020 r.
 
23-12-2019

Magia Bożego Narodzenia na Gminnej Wigilii

Ilustracja do informacji: Magia Bożego Narodzenia na Gminnej Wigilii
Dla mieszkańców naszego miasta i pobliskich wsi zwiastunem zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia była Gminna Wigilia, która odbyła się w czwartkowy wieczór w Hali Sportowo-Widowiskowej.
 
W Gminnej Wigilii wzięło udział około 200 mieszkańców naszej gminy. Przywitali ich burmistrz Remigiusz Lorenz, przewodnicząca Rady Gminy Katarzyna Budych, dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej Maria Górna i proboszcz parafii pw. Pierwszych Męczenników Polski ks. Michał Łobaza SAC.
 
- Spokojnych i rodzinnych świąt. Niech się Wam darzy w Nowym Roku – życzył uczestnikom burmistrz Remigiusz Lorenz.
 
 
Przez ponad kwadrans mieszkańcy składali życzenia znajomym i nieznajomym oraz dzielili się z nimi opłatkami, po czym zasiedli do stołów, suto zastawionych wigilijnymi potrawami. Czekały tam na nich m.in. pierogi, krokiety i porcje smażonego karpia. Artystycznym akordem imprezy były natomiast występy Międzyrzeckiego Choru Kameralnego i zespołu Nietoperzanie z Nietoperka.
 
19-12-2019

Święty Mikołaj odwiedził dzieci w szpitalu (ZDJĘCIA)

Ilustracja do informacji: Święty Mikołaj odwiedził dzieci w szpitalu (ZDJĘCIA)
Ulubiony przez dzieci święty przyniósł małym pacjentom ogromny worek prezentów. Dzieci  odwdzięczyły się mu pięknym rysunkiem, na którym uwieczniły jego zaprzęg, choinkę i bałwanka. 
 
 
Święty Mikołaj dotarł do szpitala w bardzo silnej eskorcie. Asystowały mu Śnieżynki, czyli dziewczęta z Młodzieżowej Rady Miasta oraz burmistrz Remigiusz Lorenz wraz ze swoją zastępczynią Agnieszką Śnieg. W świetlicy oddziału pediatrycznego spotkał się z kilkunastoma małymi pacjentami, ich rodzicami oraz pielęgniarkami i lekarzami.
 
– Wszystkiego najlepszego. Mam nadzieję, że na święta wrócicie do swoich domów – życzył dzieciom R. Lorenz.
 
Dzieci chętnie pozowały do zdjęć ze Św. Mikołajem i zaśpiewały razem  z nim kolędę „Przybieżeli do Betlejem pasterze”. Radość na ich buziach wywołały paczki z łakociami i gadżetami promocyjnymi gminy. Były dobrze przygotowane na jego wizytę. Odwdzięczyły się za paczki pięknym rysunkiem, na którym uwieczniły jego zaprzęg, choinkę i bałwanka. I oczywiście samego Świętego Mikołaja.
19-12-2019

Uwaga: Krótszy czas pracy Zakładu Gospodarki Lokalowej w Wigilię

Ilustracja do informacji: Uwaga: Krótszy czas pracy Zakładu Gospodarki Lokalowej w Wigilię
W Wigilię Bożego Narodzenia, we wtorek 24 grudnia br., Zakład Gospodarki Lokalowej, który ma swoją siedzibę w budynku Międzyrzeckiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego przy ul. Krótkiej 2, będzie czynny w godz. od 7.30 do 12.00.
18-12-2019

Mamy dobrą informację dla mieszkańców. Nawet bardzo dobrą! W piątek zakończy się budowa nowego mostu na Paklicy!

Ilustracja do informacji: Mamy dobrą informację dla mieszkańców. Nawet bardzo dobrą! W piątek zakończy się budowa nowego mostu na Paklicy!
O budowie mostu wiele razy informowaliśmy na naszej stronie. Prace dobiegają już końca. Dziś wojskowi saperzy z Krosna Odrzańskiego zamontowali barierki i niebawem wyjadą z Międzyrzecza. Do dzieła przystąpili natomiast pracownicy miejscowej firmy budowlanej, którzy mają wybudować dojście do mostu i zejście przed budynkiem bramnym.
 
 
Prace budowlane mają się zakończyć w najbliższy piątek, a mieszkańcy będą mogli korzystać z mostku już od soboty. To dobra informacja dla pieszych i rowerzystów z os. Kasztelańskiego. Wielu mieszkańców tego osiedla korzysta bowiem ze skrótu przez park zamkowy, który przez kilka ostatnich tygodni był zamknięty ze względu na budowę mostu.
18-12-2019

Harcerze podzielili się z mieszkańcami Betlejemskim Światłem Pokoju

Ilustracja do informacji: Harcerze podzielili się z mieszkańcami Betlejemskim Światłem Pokoju
Patrol z Hufca Międzyrzecz ZHP odwiedził dziś ratusz i podzielił się z urzędnikami Betlejemskim Światłem Pokoju, które kilka dni wcześniej międzyrzeccy harcerze odebrali w Wiedniu z rąk austriackich skautów, a we wtorek wieczorem w paradyskim seminarium podzielili się nim z druhami i druhnami Chorągwi Lubuskiej ZHP.
 
 
W imieniu mieszkańców gminy oraz burmistrza Remigiusza Lorenza, harcerzom i komendantce hufca Agnieszce Maik podziękowała sekretarz Urzędu Miejskiego Anna Sawka, która ogniem z Groty Narodzenia Pańskiego w Jerozolimie zapaliła świeczkę na świątecznym stroiku w sekretariacie Urzędu Miejskiego i - jak żartowali harcerze - przy okazji zdobyła jednogwiazdkową sprawność harcerską Ognik.
 
Sekretarz przekazała gościom drobne upominki i złożyła im życzenia radosnych Świąt Bożego Narodzenia.
 
Harcerska sztafeta z Betlejemskim Światłem Pokoju dotarła także do międzyrzeckich szkół i wielu instytucji.
18-12-2019

W Międzyrzeczu odbędzie się Gala Lubuski Samarytanin

Ilustracja do informacji: W Międzyrzeczu odbędzie się Gala Lubuski Samarytanin
 
W ratuszu odbyło się kolejne spotkanie, podczas którego omawiano szczegóły gali Lubuski Samarytanin. Reportaż na ten temat zobaczymy dziś o godz. 18.30 w Wiadomościach w Gorzów TVP 3.
 
 
Impreza odbędzie się 8 lutego w Międzyrzeckim Ośrodku Kultury. Jej organizatorem jest Diecezjalne Duszpasterstwo Chorych i Służby Zdrowia, a współorganizatorami są władze gminy i powiatu. - Chcemy uhonorować osoby i instytucje, które pomagają chorym oraz powinny być wzorem dla innych – mówi ks. Tomasz Duszczak, który jest diecezjalnym duszpasterzem służby zdrowia i chorych. 
 
O szczegółach gali rozmawiano podczas spotkania, które odbyło się dziś w ratuszu. Oprócz ks. T. Duszczaka i burmistrza Remigiusza Lorenza wzięli w niej udział m.in. wicestarosta Zofia Plewa, dyrektor szpitala Edward Tyranowicz oraz pracownicy magistratu i ośrodka kultury. Z organizatorami spotkała się red. Dominika Bochońska z gorzowskiego oddziały TVP 3. Reportaż ze spotkania zobaczymy dziś w Wiadomościach w TVP3.
 
Patronat nad prestiżową imprezą objął biskup diecezjalny ks. bp Tadeusz Lityński, który wręczy laureatom statuetki.
 
Nominacje przyjmowane będą do końca br. Nagrody przyznane zostaną w trzech kategoriach: 1. Instytucje, placówki i stowarzyszenia 2. Pracownicy służby zdrowia 3. Wolontariat
 
Szczegóły na stronie dsz.zgora.pl 
 
18-12-2019

Lubuskie Wawrzyny 2019: Zaproszenie do konkursu

Ilustracja do informacji: Lubuskie Wawrzyny 2019: Zaproszenie do konkursu
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wielkopolskim zapraszają do udziału w 26. edycji konkursu Lubuski Wawrzyn Literacki, 15. edycji konkursu Lubuski Wawrzyn Naukowy oraz 7. edycji konkursu Lubuski Wawrzyn Dziennikarski.
 
Wawrzyn Literacki jest przeznaczony dla autorów związanych z województwem lubuskim, dawnym zielonogórskim lub dawnym gorzowskim (miejsce urodzenia bądź zamieszkania), a także autorów książek wydanych w lubuskich oficynach.
 
Wawrzyn Naukowy natomiast ma na celu promowanie książek naukowych oraz popularnonaukowych o tematyce regionalnej, dotyczących Środkowego Nadodrza lub województwa lubuskiego.
 
Wawrzyn Dziennikarski ma za zadanie promować dorobek dziennikarzy prasy, radia, telewizji i mediów internetowych, twórców najlepszych utworów dziennikarskich – reportaż, publicystyka, esej, felieton, artykuł polemiczny, dyskusyjny i inne gatunki dziennikarskie – odnoszących się do obszaru województwa lubuskiego.
 
Zgłoszenia książek posiadających ISBN oraz materiałów dziennikarskich wydanych w 2019 roku przyjmuje główny organizator Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze, al. Wojska Polskiego 9               (II piętro – sekretariat). Warunkiem zgłoszenia książek do Lubuskiego Wawrzynu Literackiego i Naukowego jest dostarczenie osobiście lub pocztą 3 egzemplarzy publikacji, natomiast do Lubuskiego Wawrzynu Dziennikarskiego wymagane jest dostarczenie 4 różnych publikacji dotyczących województwa lubuskiego opublikowanych lub wyemitowanych w danym roku kalendarzowym, skopiowanych w 3 egzemplarzach. Termin przyjmowania zgłoszeń upływa 17 stycznia 2020 r. Prosimy        o dopisek na przesyłce „Lubuskie Wawrzyny” oraz określenie kategorii konkursu.
 
Partnerem w organizacji Lubuskiego Wawrzynu Literackiego jest Związek Literatów Polskich Oddział w Zielonej Górze.
Partnerami w organizacji Lubuskiego Wawrzynu Naukowego są: Uniwersytet Zielonogórski, Akademia im. Jakuba
z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (w ramach którego działa Collegium Polonicum w Słubicach), Zamiejscowy Wydział Kultury Fizycznej w Gorzowie Wielkopolskim Akademii Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu.
 
Partnerem organizacyjnym Lubuskiego Wawrzynu Dziennikarskiego jest Stowarzyszenie Dziennikarzy Lubuskich
w Zielonej Górze.
 
W przypadku pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Agnieszką Ginko-Humphries (sekretarz Lubuskiego Wawrzynu Literackiego), tel. 68 45 32 638, e-mail: a~.~ginko~@~wimbp~.~zgora~.~pl; dr. Januszem Łastowieckim (sekretarz Lubuskiego Wawrzynu Naukowego), tel. 736 600 470, e-mail: e-mail; Anną Polus (sekretarz Lubuskiego Wawrzynu Dziennikarskiego), tel. 68 45 32 603, e-mail: A~.~Polus~@~biblioteka~.~zgora~.~pl.
 
Jednym z warunków wzięcia udziału w konkursie jest wypełnienie deklaracji dołączonej do regulaminu i dostarczenie jej do Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze wraz ze zgłaszanymi materiałami, bądź przesłanie jej drogą elektroniczną na adres właściwego sekretarza. Podane dane osobowe zostaną wykorzystane wyłącznie w celach związanych z konkursem.
 
Szczegółowe zasady konkursu zostały zamieszczone w regulaminach Lubuskiego Wawrzynu Literackiego, Lubuskiego Wawrzynu Naukowego oraz Lubuskiego Wawrzynu Dziennikarskiego. Zapraszamy również do odwiedzenia naszej strony internetowej www.wawrzyny.norwid.net.pl.
 
Wszystkie publikacje i materiały zgłoszone do konkursu zostaną zaprezentowane na wystawie zorganizowanej przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze w 2020 roku.
 
 
 
18-12-2019

Radni uchwalili budżet Gminy Międzyrzecz na przyszły rok

Ilustracja do informacji: Radni uchwalili budżet Gminy Międzyrzecz na przyszły rok
Najważniejszym punktem wtorkowej sesji Rady Miejskiej było głosowanie nad budżetem na 2020 r. Projekt uchwały został przyjęty jednogłośnie. Aż 16 mln. 391 tys. zł. przeznaczono w nim na inwestycje i zakupy inwestycyjne.
 
Przed głosowaniem radni dokonali kilku zmian w projekcie budżetu. W ramach wniesionej przez burmistrza Remigiusza Lorenza tzw. autopoprawki, zabezpieczono m.in. 50 tys. zł. na nowy samochód dla strażaków-ochotników z Bukowca (ich pojazd nie przeszedł ostatnio badań technicznych i stoi w garażu, co wykluczyło jednostkę z udziału w ewentualnych akcjach ratowniczo-gaśniczych).
 
 
- Chcemy kupić nowy pojazd. Kwota 50 tysięcy złotych jest oczywiście za mała, dlatego będę zabiegać o dotację ze źródeł  zewnętrznych. Jest również za niska na tak zwany wkład własny. Dlatego w odpowiednim momencie, kiedy poznamy koszt pojazdu i wysokość dotacji, złożę wniosek o zwiększenie puli na wkład własny. W ostatnich dniach przeprowadziłem wiele rozmów na ten temat – mówi burmistrz Remigiusz Lorenz.

Dochody gminy zaplanowano  na 130.988.635 zł, natomiast jej wydatki oszacowano na 138.154.907 zł. Deficyt wyniesie 7.166.272 zł i pokryty zostanie przychodami z zaciągniętych kredytów i pożyczek oraz z wolnych środków. 
Jak podkreśla burmistrz, na inwestycje i zakupy inwestycyjne zaplanowano łącznie a 16.391.950 zł. – To bardzo duża kwota. Dzięki niej zrealizujemy wiele ważnych dla mieszkańców inwestycji – komentuje R. Lorenz.
Najważniejszą inwestycją w 2020 r. będzie kontynuacja  trwającej już rewitalizacji zieleni miejskiej i rozbudowy miejsc rekreacyjnych.  Gmina zapłaci wykonawcy  10 mln. 185 tys. zł, przy czym dotacja z Ministerstwa Środowiska wynosi 4 mln. 671 tys. zł.

Inwestycja rozłożona jest na dwa lata - 2019 i 2020 r. Jej ostatnim akordem ma być rewitalizacja skwerów przed skrzyżowaniem ul. Młyńskiej z ul. Mieszka I i Kazimierza Wielkiego. Projekt zakłada, że wyburzone zostaną znajdujące się tam szalety miejskie. Dlatego gmina planuje wybudowanie toalety publicznej w innym miejscu.   

Na wymianę źródeł ciepła w pona100 mieszkaniach w dziesięciu budynkach wielorodzinnych – likwidacje pieców i przyłączenie lokali do miejskiej sieci ciepłowniczej – zaplanowano 310 tys. zł. Celem inwestycji jest poprawa jakości powietrza w mieście.
 
Kolejną ważną inwestycją będzie budowa żłobka dla dzieci do trzeciego roku życia. Koszt inwestycji oszacowano wstępnie na około 2,5 mln. zł. Gmina złożyła wniosek o dotację w wysokości 1,584 tys. zł. Otrzymała już 787 tys. zł z Lubuskiego Urzędu Marszałkowskiego na utrzymanie placówki – m.in. na wyposażenia i etaty wychowawców.
 
Największą inwestycją drogową będzie budowa ulic Guzowskiego, Żołnierskiej, Sybiraka i Alfa Kowalskiego na os. Nad Obrą. Przetarg został już rozstrzygnięty, gmina zapłaci wykonawcy niespełna 5 mln. 200 tys. zł. Burmistrz zaznacza, gmina otrzymała na to 2 mln. 773 tys. zł z Funduszu Dróg Samorządowych.
17-12-2019

Program „Decydujesz, Pomagamy”

Ilustracja do informacji: Program „Decydujesz, Pomagamy”
Podsumowanie udziału lubuskich organizacji społecznych i aktywnych mieszkańców w objętej Honorowym Patronatem VI edycji programu społecznego „Decydujesz, Pomagamy”.