Logo: Powiat Średzki Gmina Międzyrzecz

Logo: MigamMigam Logo: BIPBIP
Twoja przeglądarka nie może wyświetlić obiektu - pogoda

Informacje

Aktualności

07-04-2020

Mundurowi w walce z pandemią

Ilustracja do informacji: Mundurowi w walce z pandemią
Policjanci sprawdzają, czy mieszkańcy powiatu międzyrzeckiego stosują się do ograniczeń wprowadzonych w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Wspierają ich żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej ze Skwierzyny. Reakcja mundurowych jest stanowcza a osobom, które lekceważą obowiązujące prawo, grozi wysoka kara.
 
 
Od kilku tygodni życie każdego z nas zmieniło się diametralnie. Wprowadzono zasady, do których musimy się stosować wszyscy bez wyjątku. Ma to na celu zastopowanie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Od 1 kwietnia każda osoba do 18 roku życia z domu może wyjść wyłącznie pod opieką dorosłego opiekuna. Zamknięte  są parki, bulwary i plaże. Wychodzić z domu powinniśmy tylko po to by dojechać do pracy czy załatwić niezbędne sprawy do życia codziennego. Jedną z najważniejszych zasad jest stosowanie się do kwarantanny przez wszystkie osoby, które zostały wytypowane do tego przez wyspecjalizowane służby. Za złamanie zakazów grozi kara od 5 do nawet 30 tysięcy złotych.
 
 
Na ulicach całego powiatu międzyrzeckiego jest znacznie więcej patroli policji, wspieranych przez żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej 151 Batalionu Lekkiej Piechoty w Skwierzynie. Mundurowi patrolują pieszo tereny parków i skwerów, miejskie plaże oraz place zabaw i sprawdzają, czy znajdują się tam osoby lekceważące przepisy. Policjanci do sprawdzania, wykorzystują również monitoring miejski. Dzięki kamerom usytuowanym w najważniejszych punktach Międzyrzecza, mogą reagować niemal natychmiast, gdy tylko zauważą niestosowanie się do wydanych zaleceń.
 
Pamiętajmy, że to nie jest czas na spotkania towarzyskie w parkach, na ławkach czy grille na plaży. Stan epidemii powoduje, że musimy zmienić swoje codzienne nawyki i przyzwyczajenia. W mocy pozostają ograniczenia w przemieszczaniu się wszystkich osób, co jest przez funkcjonariuszy sprawdzane. Wychodzić z domu powinniśmy tylko po to by dojechać do pracy czy załatwić spraw niezbędne do życia codziennego.
 
Przypominamy osobom lekceważącym przepisy, za złamanie zakazów grozi kara od 5 do nawet 30 tysięcy złotych.
 
Szczegółowe informacje o obostrzeniach wynikających z Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 31 marca 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii są dostępne na stronie: https://www.gov.pl/web/koronawirus/kolejne-kroki
 
Policjanci apelują do wszystkich o zdyscyplinowanie i dokładne przestrzeganie wyznaczonych  zasad! To w znacznej mierze od nas samych zależy czy chorych będzie jeszcze więcej. Wszyscy musimy zachowywać się odpowiedzialnie - „ZOSTAŃCIE W DOMU” i ułatwcie pracę policjantom oraz żołnierzom, którzy z narażeniem zdrowia służą dla was.
07-04-2020

Życzenia dla pracowników Służby Zdrowia

Ilustracja do informacji: Życzenia dla pracowników Służby Zdrowia
Życzenia od przewodniczącej Rady Miejskiej Katarzyny Budych z radnymi i burmistrza Remigiusza Lorenza z pracownikami Urzędu Miejskiego.
 
 
 
W Dniu  Pracowników Służby Zdrowia
prosimy, by przyjęli Państwo wyrazy naszej wdzięczności za wszystko,
co dla nas robicie. Za rozdawanie serca i uśmiechu, za pocieszanie w trudnych chwilach oraz za dawanie nadziei - dziękujemy .
Życzymy, aby Wasza praca była godnie wynagradzana, abyście się czuli spełnionymi w swojej pracy, byli zdrowi i bezpieczni.
W roku koronawirusa, kiedy wiosna jest inna niż dotychczasowe życzymy,
 by otulały Was promienia słońca, w sercach był spokój,
a w życiu mnóstwo ciepła, radości i miłości.
Dziękujemy za wszystko.
 
 Przewodnicząca Rady Miejskiej          Burmistrz Międzyrzecza
         Katarzyna Budych                           Remigiusz Lorenz
     razem z Radnymi Rady Miejskiej      razem z pracownikami UM    
06-04-2020

Koronawirus: Komunikat dla osób niepełnosprawnych

Ilustracja do informacji: Koronawirus: Komunikat dla osób niepełnosprawnych
Komunikat Przewodniczącego Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności.
 
 
Na podstawie § 10 ust.1pkt 1 i 2  rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii (Dz. U. z 2020 r. poz. 491 z późn. zm.), decyzją Przewodniczącego Powiatowego Zespołu do Spraw Orzekania 
o Niepełnosprawności w Świebodzinie z dnia 31 marca 2020 r. - zadania wykonywane przez Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Świebodzinie w zakresie:
 
1.   Postępowań w sprawie wydania orzeczenia o niepełnosprawności / o stopniu niepełnosprawności / o wskazaniach do ulg i uprawnień;
2.   Wydawania legitymacji dokumentujących niepełnosprawność / stopień niepełnosprawności;
3.   Wydawania kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych i placówek;
4.   Przyjmowania skarg i wniosków;
5.   Wydawania zaświadczeń o podstawie zaliczenia do stopnia niepełnosprawności.
- REALIZOWANE SĄ Z WYŁĄCZENIEM BEZPOŚREDNIEJ OBSŁUGI INTERESANTÓW
Od 01 kwietnia br., do odwołania interesanci mogą kontaktować się z organem w godzinach od 8.00 do 15.00 :
1.   korespondencyjnie na adres: 66-200 Świebodzin, ul. Żaków 3
2.   e-mailowo na adres: e-mail
3.   telefonicznie: (68)4755348; (68)4755349
Wszelkie druki dostępne na stronie internetowej: http://bip.wrota.lubuskie.pl/pzonswiebodzin
 
Przepisy, które dotyczą orzeczeń kart parkingowych to regulacje art. 15h ust. 1-3.
Ustawa z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 568).
Art. 15h. 1. Z przyczyn związanych z przeciwdziałaniem COVID-19, orzeczenie o niepełnosprawności albo orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, wydane na czas określony na podstawie ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, którego ważność:
 
1) upłynęła w terminie do 90 dni przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, pod warunkiem złożenia w tym terminie kolejnego wniosku o wydanie orzeczenia, zachowuje ważność do upływu 60. dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, jednak nie dłużej niż do dnia wydania nowego orzeczenia o niepełnosprawności albo orzeczenia o stopniu niepełnosprawności;
 
2) upływa w terminie od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy, zachowuje ważność do upływu 60. dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, jednak nie dłużej niż do dnia wydania nowego orzeczenia o niepełnosprawności albo orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.
 
2. Z przyczyn związanych z przeciwdziałaniem COVID-19, w związku z zachowaniem ważności orzeczeń o nie-pełnosprawności albo orzeczeń o stopniu niepełnosprawności, na okres wskazany w ust. 1, karty parkingowe, o których mowa w art. 8 ust. 4 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2020 r. poz. 110 i 284) zachowują ważność do 60. dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epi-demii, nie dłużej jednak niż do dnia wydania nowego orzeczenia o niepełnosprawności albo orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.
 
3. Z przyczyn związanych z przeciwdziałaniem COVID-19, karty parkingowe, o których mowa w art. 8 ust. 5 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym, zachowują ważność do 60. dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii.
Wydłużenie następuje z mocy samego prawa, na podstawie przepisów ustawy.
 
06-04-2020

„Poradnik Antykryzysowy dla Przedsiębiorców” przygotowany przez Polski Fundusz Rozwoju.

Ilustracja do informacji: „Poradnik Antykryzysowy dla Przedsiębiorców” przygotowany przez Polski Fundusz Rozwoju.
Informacje znajdujące się w poradniku są podsumowaniem rozwiązań zawartych w Tarczy Antykryzysowej przygotowanej przez Rząd RP i mogą być przydatne w obecnej sytuacji.
 
 
06-04-2020

Tarcza Antykryzysowa - wsparcie z ZUS

Ilustracja do informacji: Tarcza Antykryzysowa - wsparcie z ZUS
 
Ochrona zatrudnienia oraz zmniejszenie obciążeń i zachowanie płynności finansowej w firmach to główne cele pakietu regulacji, które składają się na Tarczę Antykryzysową. Regulacje te wchodzą w życie 1 kwietnia br. Wśród rozwiązań, które mają zapobiegać skutkom epidemii koronawirusa w Polsce, jest wsparcie realizowane przez ZUS.
 
 
 
Jakie wsparcie można otrzymać w ZUS?
Zwolnienie małych firm, zgłaszających do 9 osób do ubezpieczeń społecznych, ze składek za marzec, kwiecień i maj 2020 r.
Państwo przejmie na 3 miesiące pokrycie składek do ZUS od przedsiębiorców działających przed 1 lutego br. Zwolnienie dotyczy składek za przedsiębiorcę i pracujące dla niego osoby. Ze zwolnienia mogą skorzystać także samozatrudnieni z przychodem do 15 681 zł (300% przeciętnego wynagrodzenia), którzy opłacają składki tylko za siebie. Zwolnienie dotyczy składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, FGŚP, FEP. Zarówno przedsiębiorca, jak i pracujące dla niego osoby zachowają prawo do świadczeń zdrowotnych i z ubezpieczeń społecznych za okres zwolnienia ze składek. Przedsiębiorcy opłacający składki na własne ubezpieczenia i osoby z nimi współpracujące zachowują prawo do świadczeń w razie choroby i macierzyństwa jeżeli były w dobrowolnym ubezpieczeniu chorobowym na 1 lutego 2020 r.
Ze zwolnienia ze składek nie skorzystają firmy, które znajdowały się w trudnej sytuacji w grudniu 2019 r. i nie regulowały należności, w tym składek pobieranych przez ZUS. Wynika to z regulacji UE.
 
Świadczenie postojowe dla osób, które wykonują umowy cywilnoprawne (umowy zlecenia, agencyjne, o dzieło)
Świadczenie co do zasady wynosi 2080 zł (80% minimalnego wynagrodzenia) i jest nieoskładkowane oraz nieopodatkowane. W przypadku wykonujących umowy cywilnoprawne, których suma przychodów z umów cywilnoprawnych w miesiącu poprzedzającym miesiąc, w którym złożony został wniosek o świadczenie postojowe wynosi do 1299,99 zł (mniej niż 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2020 r.), to świadczenie postojowe przysługuje w wysokości sumy wynagrodzeń z tych umów. Warunkiem uzyskania świadczenia jest, aby przychód w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku nie przekraczał 300% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału ogłoszonego przez Prezesa GUS na podstawie przepisów o emeryturach i rentach z FUS obowiązującego na dzień złożenia wniosku. Poza tym zawarcie umowy musi nastąpić przed 1 lutego br.
 
Świadczenie postojowe dla samozatrudnionych
Świadczenie co do zasady wynosi 2080 zł (80% minimalnego wynagrodzenia) i jest nieoskładkowane oraz nieopodatkowane. Warunkiem uzyskania świadczenia jest, aby przychód w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku nie przekroczył 300% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału ogłoszonego przez Prezesa GUS na podstawie przepisów o emeryturach i rentach z FUS obowiązującego na dzień złożenia wniosku. Poza tym rozpoczęcie działalności musi nastąpić przed 1 lutego br. Przychód w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku musi spaść o co najmniej 15% w stosunku do miesiąca poprzedniego.
Nie trzeba zawieszać działalności, ale świadczenie przysługuje także samozatrudnionym, którzy zawiesili ją po 31 stycznia br. jeżeli przychód z tej działalności z poprzedniego miesiąca nie przekroczył 300% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału ogłoszonego przez Prezesa GUS na podstawie przepisów o emeryturach i rentach z FUS obowiązującego na dzień złożenia wniosku.
Samozatrudnieni rozliczający się w formie karty podatkowej, którzy korzystają ze zwolnienia z podatku VAT,  otrzymają świadczenie postojowe w wysokości 1300 zł.
 
Ulga w opłacaniu składek bez opłaty prolongacyjnej – odroczenie terminu płatności lub rozłożenie na raty należności z tytułu składek
Ulga dotyczy wszystkich płatników składek. Dotyczy składek za przedsiębiorcę i pracujące dla niego osoby. Nie ma znaczenia od kiedy płatnik prowadzi działalność. Nie ma też znaczenia wielkość jego firmy. Z ulgi mogą skorzystać także samozatrudnieni.
Ulga dotyczy składek od stycznia 2020 r. Dzięki uldze można opłacić składki do ZUS w dłuższym czasie. Jeśli płatnik złoży wniosek przed terminem płatności składek, nie poniesie żadnych kosztów związanych z ulgą. Jeśli wniosek złoży po terminie opłacania składek, ZUS naliczy odsetki za zwłokę na dzień złożenia wniosku.
 
W jaki sposób można ubiegać się o wsparcie w ZUS?
Aby otrzymać wsparcie realizowane przez ZUS w ramach Tarczy Antykryzysowej, trzeba złożyć odpowiedni wniosek:
  • RDZ – wniosek o zwolnienie z opłacania składek,
  • RSP-C – wniosek o świadczenie postojowe dla umów cywilnoprawnych (wypełnia zleceniodawca lub zamawiający),
  • RSP-D – wniosek o świadczenie postojowe dla prowadzących działalność,
  • RDU – wniosek o ulgę w opłacaniu składek (odroczenie terminu płatności lub rozłożenie na raty należności z tytułu składek) bez opłaty prolongacyjnej.
Wszystkie te wnioski są dostępne online - na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS oraz na stronie www.zus.pl.
Wnioski można złożyć:
  • drogą elektroniczną przez PUE ZUS,
  • za pośrednictwem poczty,
  • osobiście w placówce ZUS – do skrzynki na dokumenty oznakowanej napisem "Tarcza antykryzysowa” (bez kontaktu z pracownikiem ZUS).
 
Kontakt telefoniczny z ZUS od 30 marca
Jeśli potrzebują Państwo kontaktu z nami w swoich sprawach, można to zrobić telefonicznie – bez wychodzenia z domu.
Do Państwa dyspozycji są:
  • specjalne nr telefonu dostępne w dni robocze (pn.- pt.) w godzinach 7 - 15:
    • nr telefonu 22 290 87 01 
      • obsługa w sprawie świadczeń z powodu poddania się kwarantannie lub izolacji
      • obsługa w sprawie zasiłków opiekuńczych na czas opieki nad dzieckiem w związku z zamknięciem żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły
    • nr telefonu 22 290 87 02; nr telefonu 22 290 87 03
      • obsługa w sprawie wsparcia dla przedsiębiorców
  • ogólnopolska infolinia pod numerem telefonu 22 560 16 00 dostępna w dni robocze (pn.-pt) w godzinach 7-18
Po wybraniu „0”(połączenie z konsultantem Centrum Obsługi Telefonicznej), należy wybrać odpowiedni temat rozmowy:
  • 1 - Pomoc techniczna i obsługa e-ZLA,
  • 2 - Renty i emerytury,
  • 3 – Zasiłki,
  • 4 - Informacje dla ubezpieczonych,
  • 5 - Informacje dla płatników,
    7 – Wsparcie dla przedsiębiorców
  • 9 - Zasiłek opiekuńczy i świadczenia z powodu poddania się kwarantannie lub izolacji
05-04-2020

Konkurs Clicktrans.pl #Zostańwdomu i pomóż

Ilustracja do informacji: Konkurs Clicktrans.pl #Zostańwdomu i pomóż
Siedzisz w domu zgodnie z zaleceniami i wartościowo spędzasz czas? Dlaczego jednocześnie nie zrobić czegoś dobrego dla tych, którzy znajdują się na pierwszej linii frontu walki z epidemią?  Weź udział w konkursie i wspomóż wybraną organizację w walce z koronawirusem! A to wszystko w zaciszu twojego domu!
 
 
Ograniczenie kontaktów społecznych z powodu epidemii to dla nas wszystkich niełatwy czas – wiemy jednak, że jest niezbędny, jeśli chcemy wygrać z wirusem. Warto ten okres domowej kwarantanny wykorzystać kreatywnie – sposoby, aby to zrobić znajdziesz na każdym kroku! 
Zainspiruj innych do pozostania w domu, pokazując, co wartościowego i ciekawego można zrobić, nie opuszczając czterech ścian. Odrobina wsparcia i inspiracji w tym niełatwym czasie będzie nie tylko cenna, ale pomoże nam łatwiej wytrwać w  odosobnieniu. A więc #zostańwdomu, ale nie bezczynnie!
 
Co trzeba zrobić, aby wziąć udział w konkursie?
  1. Zrób zdjęcie, na którym widać, jak wartościowo spędzasz czas w domu podczas epidemii
  2. Dołącz do niego krótki opis (maks. 1000 znaków).
  3. Prześlij je wraz z wypełnionym i własnoręcznie podpisanym formularzem zgłoszeniowym na adres: konkurs~@~clicktrans~.~pl.
  4. To wszystko! Wyniki ogłosimy 15 kwietnia 2020 roku na stronie konkursu.
  5. W konkursie może wziąć udział każdy, kto ukończył 18 lat.
  6. Zwycięską pracę opublikujemy na naszych blogach: http://www.info.clicktrans.pl lub https://clicktrans.com/blog/
 
Nagrody
- 1500 zł dla organizacji zaangażowanej w pomoc w zwalczaniu bądź ograniczeniu skutków koronawirusa wskazanej przez Laureata/kę 
- 500 zł dla Laureata/ki 
 #Zostańwdomu i wesprzyj tych, którzy walczą ze skutkami epidemii!
 
Serdecznie zapraszamy do udziału!
 
05-04-2020

Koronawirus: Ministerstwo Edukacji zaostrza przepisy

Ilustracja do informacji: Koronawirus: Ministerstwo Edukacji zaostrza przepisy
Od 6 do 10 kwietnia 2020 r. zostanie ograniczona działalność następujących jednostek systemu oświaty: specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych, ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych, poradni psychologiczno-pedagogicznych, przedszkoli i szkół specjalnych zorganizowanych w podmiotach leczniczych i jednostkach pomocy społecznej oraz szkół specjalnych funkcjonujących w młodzieżowych ośrodkach socjoterapii.
 
 
Minister Edukacji Narodowej podpisał 3 kwietnia  rozporządzenie w tej sprawie. Ograniczone funkcjonowanie przedszkoli i szkół specjalnych w podmiotach leczniczych
 
02-04-2020

Gmina pomaga szpitalowi. Lekarze będą nocować w Domu Seniora

Ilustracja do informacji: Gmina pomaga szpitalowi. Lekarze będą nocować w Domu Seniora
Burmistrz Remigiusz Lorenz i prezes szpitala Waldemar Taborski ustalili, że personel medyczny będzie mógł nocować w Domu Seniora, zamiast wracać do domów i narażać najbliższych na ewentualne zakażenie koronawirusem.
 
Wielu pracowników naszego szpitala dojeżdża do Międzyrzecza z innych miast. Niektórzy z nich nie chcą wracać po pracy do domów, żeby nie narażać rodzin na ewentualne zakażenie koronawirusem. Pomocną dłoń wyciągnął do nich burmistrz Remigiusz Lorenz. Zaproponował prezesowi szpitala Waldemarowi Taborskiemu, żeby pracownicy lecznicy nocowali w Domu Seniora, czyli w dawnym Ognisku Muzycznym przy ul. Mieszka I.

Szczegóły uzgodniono dziś przed południem podczas spotkania w siedzibie międzyrzeckich seniorów. Oprócz prezesa i burmistrza uczestniczyła w nim też dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej Maria Górna.

- Obiekt stoi pusty, gdyż seniorzy przebywają w domach. Kiedy się dowiedziałem, że szpital szuka miejsca na noclegi dla pracowników, od razu zaproponowałem ten budynek prezesowi. Oczywiście przekazujemy ten budynek za darmo. Zapłacimy za prąd i wodę – zaznacza burmistrz.

Prezesa przekonał m.in. standard placówki, która otwarta została pod koniec 2018 r. Przypominamy, że obiekt został wyremontowany i zagospodarowany dzięki dotacji, którą gmina dostała z rządowego programu Senior Plus.

– Kolejnym atutem jest lokalizacja budynku. Medycy będą mieli stąd zaledwie kilkaset metrów do szpitala – dodaje R. Lorenz.
Przypominamy, że burmistrz przygotował też projekt uchwały w sprawie przekazania szpitalowi 75 tys. zł. na maseczki i inne środki ochronne w związku z epidemią koronawirusa, o czym informowaliśmy już na naszej stronie. Projekt zostanie rozpatrzony podczas piątkowej sesji Rady Miejskiej.
 
 
Gmina wspiera też szpital psychiatryczny w Międzyrzeczu-Obrzycach. Ostatnio przekazała tej placówce ponad 4,8 tys. zł na doposażenie jednego z pawilonów, który otwarto właśnie dla nowych pacjentów. 
02-04-2020

UWAGA! Dodatkowe telefony do przychodni Pro Vita

Ilustracja do informacji: UWAGA! Dodatkowe telefony do przychodni Pro Vita
Przychodnia Pro Vita przy ul. Konstytucji 3 Maja uruchomiła dwa dodatkowe telefony dla pacjentów. Telefoniczne zgłoszenia przyjmowane są w godz. od 8.15 do 17.30.

Dla dzieci: Oprócz dotychczasowego numeru 95 741 20 70 uruchomiono dodatkowy 95 306 70 70.
 
Dla dorosłych: Oprócz dotychczasowego numeru 95 741 22 04 uruchomiono dodatkowy 95 306 72 04.
02-04-2020

Infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia: Zapamiętaj ten numer: 800 190 590

Ilustracja do informacji: Infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia: Zapamiętaj ten numer: 800 190 590
Uruchomiona została specjalna infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia w zakresie informacji dla Polaków o postępowaniu w sytuacji wątpliwości podejrzenia koronawirusa.
 

Infolinia działa całodobowo, siedem dni w tygodniu pod numerem telefonu 800-190-590.
 
1 ... 5 6 7 8 9 ... 14